U tijeku je sastanak čelnika eurozone oko Grčke, a ovo je šest stvari koje treba znati

Očekuje se dogovor oko ključnih točaka

Angela Merkel i Aleksis Cipras
FOTO: AFP/AFP PHOTO

U tijeku je sastanak čelnika zemalja eurozone na kojem se raspravlja o rješavanju problema grčkih financija. Očekuje se da će na ovom sastanku biti riješeno pitanje Grčke, te da će konkretni fiskalni ciljevi i zakonske reforme biti poslani u parlamentarne procedure.

U nastavku pročitajte šest najbitnijih stvari o trenutnom stanju pregovora

1. O čemu se pregovara?

Cijeli ovaj vikend zemlje članice eurozone pokušavaju, zasad bez uspjeha, postići dogovor u uvjetima za treći paket financijske pomoći Grčkoj i tako izbjeći izbacivanje te zemlje iz eurozone. Grčka je zatražila od kreditora novi program pomoći od oko 53 milijarde eura u sljedeće tri godine, a zauzvrat obećaje reforme koje će donijeti 13 milijardi eura ušteda, kombinacijom povećanja poreza i smanjenjem socijalnih davanja.

Prema nekim medijima, Grci također traže i oprost dijela duga, kako bi njihov dug napokon postao održiv i otplativ.

1. Njemački prijedlog kojeg Merkel ne podržava

Njemački ministar financija Wolfgang Schäuble predložio je privremeni grčki izlazak iz eurozone. Grčka bi u tom slučaju mogla uvesti novu valutu za unutarnje poslove, dok bi međunarodno plaćanje provodila u eurima.

Prema nekim izvorima, njemačka kancelarka Angela Merkel protiv je takvog privremenog izlaska Grčke iz eurozone. Međutim, kako bi njemački Bundestag odobrio novi program financiranja grčkih platnih obaveza, morat će predložiti neke značajne uštede i reforme.

3. Francuzi i Talijani protiv Njemačke

Francuski predsjednik Francois Hollande, koji se najviše zauzima za dogovor s Grčkom, izjavio je da nema privremenog izlaska. “Ili će Grčka izići iz eurozone ili neće, nema privremenog izlaska”, rekao je rezlutno.

“Grčka izvan eurozone značila bi Europu koja ide natrag, a ne naprijed, a ja to ne želim”, rekao je francuski predsjednik.

Talijanski premijer Matteo Renzi također je odlučan u namjeri postizanja dogovora kojim Grčka ostaje u eurozoni.

4. Predsjednik parlamenta kaže da dogovora mora biti

Predsjednik europskog parlamenta, Martin Schulz je pozvao šefove država na pregovore u europskom duhu te napomenuo da dogovor mora biti postignut.

“U ovom odlučujućem trenutku za našu zajednicu, pozivam vas sve da u ime Europskog parlamenta ostavite sa strane prijašnje frustracije, možda čak i nepovjerenje, kako bismo ponovno izgradili izgubljeno povjerenje, kako bismo pokazali političku volju za postizanjem zajedničkog i hitnog rješenja.” rekao je Schulz.

5. Juncker će se boriti do posljednje sekunde

Predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker izjavio je da će se boriti do posljednje sekunde za dogovor s Grčkom. “Borbeno sam raspoložen. Borit ću se do posljednje sekunde za dogovor i nadam se da ćemo ga imati”, rekao je Juncker.

6. Što su zaključili ministri financija?

Austrijski ministar financija Hans Joerg Schelling izjavio je da je Euroskupina zatražila novi reformski program, koji treba prihvatiti grčki parlament, njegov finski kolega Alexander Stubb rekao je da su se ministri dogovorili oko dalekosežnih uvjeta koji moraju biti prihvaćeni u grčkom parlamentu do 15. srpnja, to jest u sljedeća tri dana. To se odnosi na privatizaciju, mirovinski sustav, tržište rada i na porez na dodanu vrijednost, dodao je Stubb.

“Bez toga, neće biti pregovora o novom paketu pomoći”, rekao je Schelling.

Predsjednik Euroskupine Jereon Dijsselbloem rekao je da će s rezultatima sastanka Euroskupine upoznati čelnike eurozone, koji su započeli izvanredni summit o Grčkoj u trenutku kada je završio sastanak Europskupine.