U uređenim zemljama političari koji krše mjere daju ostavke. Kod nas, vidjeli smo, takav je scenarij nezamisliv

Ključno je pitanje vrijede li ista pravila za sve ili su neki - na primjer, političari - jednakiji?

EU commissioner for Trade Phil Hogan answers questions during his hearing at the European Parliament in Brussels on September 30, 2019. - Three commissioners-designate have to go through European Parliament confirmation hearings on September 30. (Photo by Kenzo TRIBOUILLARD / AFP)
FOTO: AFP

Tjedan dana nakon što je prisustvovao golf večeri, koja baš i nije slijedila mjere za borbu protiv koronavirusa, europski povjerenik za trgovinu morao je odstupiti. Karijera političkog veterana Phila Hogana naprasno je, barem zasad, prekinuta jer javnost nije uvjerio da je poštivao pravila po kojima svi ostali ovih mjeseci moraju živjeti.

Slučaj, koji je kulminirao u srijedu navečer Hoganovom ostavkom, krenuo je s jedne svečane večere u Irskoj na kojoj je, suprotno smjernicama protiv koronavirusa, bilo više od 80 ljudi. Mediji su potom, iz dana u dan, otkrivali nove pojedinosti Hoganovog boravka u domovini: da je putovao iz jednog okruga u drugi unatoč lokalnom lockdownu i da je, po dolasku u Irsku iz Bruxellesa, napustio samoizolaciju prije nego što je trebao.

Tumačenje pravila

Iz tog se neugodnog otkrića Hogan pokušao izvući tumačenjem irskih smjernica o karanteni. Inzistirajući da je poštivao sva pravila, uvjeravao je javnost da je smio prekinuti samoizolaciju jer je u međuvremenu obavio test na Covid-19 koji je pokazao da je negativan, a da mjere koje su na snazi u Irskoj u tom slučaju dozvoljavaju izlazak iz karantene.

Tumačenje smjernica o samoizolaciji i kod nas je svojedobno bio dosta popularan sport: dok se raspravljalo treba li premijer Andrej Plenković u samoizolaciju, detaljno nam je protumačeno kako se točno definira „bliski kontakt“ i zašto je presudna razlika između rukovanja i dodira šakama. No, u Dublinu i Bruxellesu nikakva tumačenja nisu pomogla.

Jesmo li jednaki?

Phil Hogan je „potkopao cijelokupan pristup javnom zdravstvu u Irskoj“, bio je oštar irski premijer Micheal Martin prema ‘irskom’ povjereniku. Ali, nacionalne vlade ne mogu prisiliti povjerenike na ostavku, to je u ingerenciji predsjednika, odnosno sada konkretno predsjednice Europske komisije. Bilo je, međutim, jasno da u Dublinu žele izbjeći da se nezadovoljstvo i ljutnja građana prelomi na njima.

Ključno pitanje – barem iz aspekta irske i europske javnosti – bilo je vrijede li stroga pravila, zbog kojih Irci moraju izbjegavati druženja s prijateljima i odgađati vjenčanja, jednako za sve. Ili ipak ima onih koji su „jednakiji“? U trenutku kada se u mnogim europskim zemljama, zbog povećanja broja slučajeva zaraze, ponovno uvode strože restrikcije, odgovor šefice Europske komisije Ursule von der Leyen na to pitanje mogao je biti samo jedan.

Percepcija javnosti

Iz istog je razloga spomenuta golf večera brzopotezno presudila irskom ministru poljoprivrede koji je ostavku dao još prošlog petka. Kako su točno bili raspoređeni stolovi i podijeljene prostorije na toj večeri, ustvari i nije bilo od presudne važnosti – tumačenja, kako smo napomenuli, u Dublinu baš i nisu na cijeni. Ljudima je izgledalo da za njih vrijede stroža pravila, od onih kojih se pridržavaju političari. A to ne može proći.

Na slučaj irskog ministra u srijedu je ministru zdravstva Viliju Berošu skrenuo pozornost novinar Indexa, podsjećajući i na fotografiju na kojoj hrvatski ministar ljubi ruku jednoj gospođi. Preporuke su, naravno, da se ljudi niti ne rukuju – može proći, sjećate se, tek dodirivanje šakama.

Odgovornost dužnosnika

Beroš ne smatra da je to fotografiranje bilo nekakav poseban krimen te napominje da nije bilo štetnih posljedica ni za koga. Ali ipak ističe da onaj tko radi javni posao treba biti odgovoran. „Kritičan sam i prema sebi, to nisam trebao napraviti. Ne mislim da je to neki veliki propust, ali bilo bi bolje da toga nije bilo”, kazao je u srijedu popodne hrvatski ministar zdravstva. I pozvao sve da se striktno pridržavaju mjera.

Phil Hogan i dalje inzistira da svojim postupcima nije prekršio zakon. Ali ipak ističe da onaj tko radi javni posao treba biti odgovorniji. “Važno je naglasiti da nisam prekršio nijedan zakon. Ali, kao javni dužnosnik trebao sam se strože pridržavati mjera za suzbijanje Covida“, poručio je u srijedu navečer europski povjerenik. I podnio ostavku.