U velikoj međunarodnoj akciji srušen je AlphaBay, najveće tržište ilegalnom robom na Deep webu

Glavni voditelj AlphaBaya prekjučer je pronađen mrtav, obješen u zatvorskoj ćeliji

FOTO: Pixabay

Policijske snage triju država – Tajlanda, SAD-a i Kanade – uspješno su zatvorile najveće tržište ilegalnom robom na Deep webu, AlphaBay. Kako biste pristupili Deep Webu, odnosno, dubokom webu (dio interneta čiji sadržaj nije dostupan putem konvencionalnih pretraživača), potreban vam je Tor Browser. Deep Web, između ostalog, koriste politički disidenti i aktivisti u totalitarnim režimima kako bi mogli komunicirati na siguran i anoniman način, ali koriste ga i trgovci ilegalnom robom, najćešće oružjem, krivotvorenim novcem, dokumentima i drogama. AlphaBay je bez najave ugašen 4. srpnja, a danas je službeno potvrđeno da je srušen u međunarodnoj policijskoj akciji, te da su njegovi voditelji uhićeni.

Glavni voditelj AlphaBaya, 26-godišnji Kanađanin Alexandre Cazes, uhićen je u raciji na Tajlandu 5. srpnja, a isti dan provedene su još dvije racije u Kanadi. Cazes je prekjučer pronađen mrtav u svojoj zatvorskoj ćeliji na Tajlandu. Navodno se objesio. Zadnjih osam godina živio je na Tajlandu, a tijekom racije policija mu je zaplijenila četiri Lamborghinija i tri kuće ukupne vrijednosti 11,7 milijuna američkih dolara. AlphaBay je bio svojevrsni naslijednik Silk Roada, tržišta specijaliziranog za trgovinu drogama. Za razliku od Silk Roada, na AlphaBayu se uglavnom nisu prodavale droge, već ukradena roba, poput skupe tehnike.

Kupci su zabrinuti zbog novca kojeg su izgubili

Za sada, nisu poznate detaljnije informacije o ostalim uhićenjima. Kad je postao nedostupan, korisnici AlphaBaya nisu odmah paničarili, jer na Deep Webu takvi sajtovi često privremeno nestanu, ali ubrzo se vrate. Međutim, sada kad je postalo sigurno da je Alpha Bay ugašen, korisnici su ozbiljno zabrinuti. Kupoprodaja na AlphaBayu provodi se u anonimnosti, u kriptovaluti Bitcoin, a mete policijske akcije su voditelji tog marketa, stoga kupce ne brine toliko mogućnost uhićenja, već činjenica da su zauvijek izgubili novac, te da neće dobiti naručenu robu.

Stručnjak za online sigurnost Andrei Barysevich u komentaru za kanadski Journal objasnio je kako je AlphaBay bio vodeće tržište ilegalnom robom na Deep Webu, na kojem se “svakodnevno trgovalo robom u vrijednosti od 600.000 do 800.000 dolara”. U prvih šest mjeseci ove godine, trgovci AlphaBaya zaradili su pet milijuna dolara samo od prodaje ukradenih kreditnih kartica. Istraga je i dalje u tijeku, i očekuje se da će uskoro biti objavljene informacije o Cazesovim suradnicima, kao i o uzroku njegove smrti, koje se trenutno smatra samoubojstvom.