Velika akcija; Uskok istražuje policajce i šefove Kopačkog rita i Brijuna zbog zloporabe položaja, uhićeno 9 ljudi

Sumnjiči ih se za kaznena djela davanja i primanja mita, zloporabu položaja i trgovanje utjecajem

12.11.2012., Zagreb - U USKOK-ovoj akciji Hipokrat privedena je kompletna uprava tvrtke Farmal te 27 terenskih radnika. Istraga USKOK-a trajala je tri mjeseca te je njome obuhvaceno i sesto lijecnika opce prakse koje se sumnjici da su primali mito za favoriziranja proizvoda tvrtke Farmal. Privodjenje osumnjicenih u sjediste USKOK-a. Photo: Tomislav Miletic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL/Ilustracija

USKOK je na temelju kaznene prijave donio rješenje o provođenju istrage protiv 11 hrvatskih državljana zbog sumnje da su počinili kaznena djela primanja i davanja mita, zloporabe položaja i ovlasti, trgovanja utjecajem, poticanja na zlouporabu položaja i ovlasti te poticanja na trgovanje utjecajem. Među osumnjičenima su i ravnatelj Parka prirode Kopački rit te ravnatelj Nacionalnog parka Brijuni.

Kako pišu u priopćenju, sumnjaju da je policijski službenik granične policije Beli Manastir u siječnju ove godine utjecao na to da osoba u koja je u autu bez dokumentacije preko granice prevozila odstrijeljenu divljač, ne bude zbog toga sankcionirana. USKOK sumnja da je naknadno zatražio da se napravi dokumentacija za lov, što je i učinjeno.

Za jednog od osumnjičenih sumnjaju da je, kako bi izbjegao sankcioniranje za protuzakoniti ribolov, dao mito ribarskom inspektoru nadležnog ministarstva.

Privedeni šefovi Kopačkog rita i Brijuna

Ravnatelja Parka prirode Kopački rit sumnjiče da je tijekom provedbe natječajnog postupka za radno mjesto čuvara prirode jednom od kandidata unaprijed omogućio uvid u pisane testove kako bi na testiranju ostvario najbolji rezultat i tako osigurao radno mjesto.

Test tog kandidata ocijenio je najvišom ocjenom i nakon toga potpisao odluku Povjerenstva za provedbu javnog natječaja prema kojoj je ta osoba ostvarila najbolji rezultat.

Osim toga, sumnjiče ga da je od ravnatelja Nacionalnog parka Brijuni zatražio da bez provođenja javnog natječaja zaposli njegovog nećaka, što je ovaj na kraju i učinio. USKOK je sucu istrage Županijskog suda u Osijeku predložio određivanje istražnog zatvora protiv trojice okrivljenika.

Policajci do daljnjeg udaljeni iz službe

MUP je naknadno objavio i kako je osumnjičene policijske službenike nadležni rukovoditelj udaljio iz službe do daljnjega. Nakon dovršenog kriminalističkog istraživanja policija je Uredu za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta protiv osumnjičenih podnijela kaznenu prijavu, a osumnjičene (osim dvojice, među kojima je i šef Nacionalnog parka Brijuni) predala je pritvorskom nadzorniku.

Njihovo priopćenje niže možete pročitati u cijelosti:

Policijski službenici Policijskog nacionalnog ureda za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta (Služba Osijek) u koordinaciji s Uredom za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta proveli su višemjesečno kriminalističko istraživanje nad desetoricom hrvatskih državljana ( 1967., 1969., 1967.*, 1967.**, 1971., 1955., 1954., 1990., 1984. i 1951.) te jednom hrvatskom državljankom (1987.) zbog osnova sumnje da su počinili više kaznenih djela protiv službene dužnosti – „ Zlouporaba položaja i ovlasti“, „ Primanje mita“, „Davanje mita“ i „Trgovanje utjecajem“.

Provedenim kriminalističkim istraživanjem utvrđeno je postojanje osnova sumnje da je prvoosumnjičeni (1967.), inače policijski službenik Policijske uprave osječko-baranjske, zlouporabio svoj službeni položaj na način da je desetoosumnjičenom (1951.), na njegovo traženje, ustupio podatke o rasporedu rada policijskih službenika s ciljem njegovog nesmetanog ribolova i izbjegavanja policijske granične kontrole. Utvrđena je i sumnja da je trgovao utjecajem jer je pokušao intervenirati kod carinskih službenika kako ne bi sankcionirali prekršaj koji je počinio drugoosumnjičeni (1969.)za kojeg je utvrđeno da je prilikom prelaska državne granice vozilom skriveno prevozio ribarsku opremu.

Prvoosumnjičenog (1967.) se također sumnjiči da je za vrijeme postupanja policijskih službenika, devetoosumnjičenog (1990.) i osmoosumnjičene (1987.) prema šestoosumnjičenom (1955.), od sedmoosumnjičenog (1954.), inače lovnika lovačkog društva, zatražio naknadnu izradu dokumentacije za lov, a na poticaj šestoosumnjičenog hrvatskog državljanina, koju mu je nakon izrade i predao. Šestoosumnjičeni je potom dokumentaciju predao osumnjičenim policijskim službenicima koji su postupali u njegovom slučaju, nakon čega je prvoosumnjičeni (1967.) iskoristio svoj autoritet u službi te zatražio od preostalih dvoje osumnjičenih policijskih službenika da u službenim evidencijama evidentiraju da je šestoosumnjičeni prilikom zatjecanja nakon lova imao urednu lovnu dokumentaciju.

Za drugoosumnjičenog (1969.) postoji sumnja da je, kako bi izbjegao sankcioniranje za protuzakoniti ribolov, dao mito (određene količine razne robe) trećeosumnjičenom (1967.*), ribarskom inspektoru nadležnog ministarstva. Unatoč činjenici da je drugoosumnjičeni (1969.) počinio nezakonite aktivnosti u vezi nedozvoljenog gospodarskog ribolova, trećeosumnjičeni (1967.*) protiv njega nije pokrenuo prekršajni postupak, a što je bio dužan učiniti. Sumnjiči ga se i da je trgovao utjecajem jer je iskoristio okolnost svog radnog mjesta te na višim instancama zatražio obustavu postupanja prema jednom ribaru, iako je postojala sumnja da je ribar počinio prekršaj.

Provođenjem kriminalističkog istraživanja, policijski službenici došli su do saznanja da postoji osnova sumnje da je četvrtoosumnjičeni (1967.**) kao ravnatelj jednog parka prirode zlouporabio svoj položaj i na mjesto čuvara prirode zaposlio petoosumnjičenog (1971.), na njegov poticaj i mimo zakonskih propisa.

Četvrtoosumnjičenog (1967.) se također sumnjiči da je iskoristio dobre poslovne odnose s desetoosumnjičenim (1984.), ravnateljem jednom nacionalnog parka u RH, te zatražio od njega zapošljavanje jednog člana obitelji mimo zakonskih propisa, a što je desetoosumnjičeni i učinio te na taj način zlouporabio svoj položaji ovlasti.

Nakon dovršenog kriminalističkog istraživanja policija je Uredu za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta protiv osumnjičenih podnijela kaznenu prijavu, a osumnjičene (osim deveto- i desetoosumnjičenog) je predala pritvorskom nadzorniku.