U vukovarskoj gradskoj firmi radi troje ljudi, a uz direktoricu (moćnicu iz DP-a) nadzire ih i njen zamjenik (isto iz DP-a)

Iz uprave za Telegram kažu da su oni, citiramo, 'teško usporedivi s većinom drugih gospodarskih zona'

Vukovarska gospodarska zona (VGZ) ima petero stalno zaposlenih osoba i jednu koja radi pola radnog vremena. Iako se, dakle, radi o tvrtki koja po klasifikaciji spada u mikropoduzetnike, VGZ uz direktoricu Ivanu Mujkić ima i pomoćnika direktora, Davida Vlajčića.

Praktično, to znači da direktorica i njen pomoćnik nadziru i organiziraju rad triju osoba zaposlenih na puno radno vrijeme i jedne na pola te da je u Vukovarskoj gospodarskoj zoni omjer rukovodeće ekipe s ostatkom zaposlenika gotovo izjednačen.

Osnivač Vukovarske gospodarske zone je Grad Vukovar čiji je gradonačelnik Ivan Penava ujedno i predsjednik Domovinskog pokreta, pa su, naravno, i Mujkić i Vlajčić članovi te stranke. Štoviše, Ivana Mujkić članica je Predsjedništva i Domovinskog odbora, a Vlajčić je na posljednjim lokalnim izborima bio na listi Domovinskog pokreta.

Prije je bila Penavina zamjenica

Ivana Mujkić, vidljivo je iz njene imovinske kartice, kao direktorica VGZ-a ima mjesečnu neto plaću u iznosu od 1686,25 eura. Prije nego što je 1. svibnja prošle godine stupila na dužnost direktorice VGZ-a, radila je kao zamjenica gradonačelnika Penave, a potom na mjestu pročelnice njegova ureda.

Kad smo Vukovarskoj gospodarskoj zoni poslali upit o broju stalno zaposlenih osoba, očito su shvatili na što ciljamo pa su u odgovoru napisali i ono što nismo pitali kako bi ”skrenuli pozornost na opseg djelatnosti koje Vukovarska gospodarska zona obavlja u sklopu svog poslovanja”, zbog čega je, kako su napisali, ”u tom kontekstu možda teško usporediva s većinom drugih gospodarskih zona”.

”Iako je primarno osnovana za upravljanje gospodarskom zonom odnosno građevinskim zemljištima u svom vlasništvu i dugi niz godina to je bila glavna i jedina djelatnost tvrtke, u posljednjih nekoliko godina dogodile su se značajne promjene”, objašnjavaju iz VGZ-a zbog čega je ta zona ”teško usporediva s većinom drugih gospodarskih zona”.

‘Imali smo i određenu zakonsku obvezu’

”Grad Vukovar predao je Vukovarskoj gospodarskoj zoni na upravljanje Poslovno inovacijski centar BIC Vukovar koji se prostire na nešto više od 9300 m², a sastoji se od Poduzetničkog inkubatora, Proizvodnog centra, Centra inovativnog poduzetništva i Edukacijskog centra u sklopu kojeg danas posluje 28 poslovnih subjekata koji ukupno zapošljavaju 189 osoba”.

”Od rujna prošle godine Vukovarska gospodarska zona je nositelj istražnih prava za istraživanje geotermalnih voda u istražnom prostoru Vukovar 2, za što smo u postupku javnog nadmetanja ishodili dozvolu za istraživanje od Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja.

Zaista su ‘teško usporedivi’ s ostalima

Naime, iako su neki gradovi i županije za potrebe ishođenja ovih dozvola kao i provedbu istražnih radnji osnivali nove tvrtke, Grad Vukovar je donio odluku o doregistraciji VGZ-a za tu djelatnost, a sukladno Zakonu o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika, kao nositelj istražnih prava imali smo i određenu zakonsku obvezu novog zapošljavanja”, kažu iz Vukovarske gospodarske zone i sami svjesni kako je teško objasniti da tvrtka s petero i pol zaposlenih uz direktoricu ima i funkciju pomoćnika direktora.

Bez obzira na široko objašnjenje o silnim poslovima koje obavljaju u Vukovarskoj gospodarskoj zoni, ipak se valja složiti s njihovom tvrdnjom kako su ”teško usporedivi s većinom drugih gospodarskih zona”. Što se uhljebljivanja stranačkih kadrova tiče, sasvim sigurno.