U Zagrebu i Rijeci održan Noćni marš: 'Pravo na pobačaj branit ćemo do posljednjeg daha'

Okupljanje je organizirano na Dan žena

08.03.2023., Zagreb - U povodu Medjunarodnog dana zena osmomartovski Nocni mars pod imenom Strajk u kuhinji, strajk na ulici zapoceo je okupljanjem na Trgu zrtava fasizma.  Photo: Robert Anic/PIXSELL
FOTO: Robert Anic/PIXSELL

U središtu Zagreba i Rijeke večeras se održava tradicionalni Noćni marš povodom Dana žena. Zagrebačko okupljanje organizirao je feministički kolektiv “fAKTIV” pod sloganom “Štrajk u kuhinji, štrajk na ulici”. Okupljanje je počelo u 18 sati, a marš je krenuo od Trga žrtava fašizma. Po Ulici Franje Račkog i Jurišićevoj kreatat će se prema Trgu bana Jelačića i Ilici, a zatim će se po Gundulićevoj i Masarykovoj okrenuti prema Zrinjevcu, konačnoj destinaciji.

Na marš u Zagrebu stigla su i neka poznata lica, poput novinarke Maje Sever te saborskog zastupnika Socijaldemokrata Domagoja Hajdukovića. Noćnom maršu priključit će se zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević, sa zamjenicima Danijelom Dolenec i Lukom Korlaetom, najavljeno je iz Grada Zagreba.

Marširamo za besplatan pobačaj

“Svake godine tisuće žena maršira za besplatan pobačaj, za ukidanje priziva savjesti u javnim bolnicama, za vraćanje pobačaja u Ustav. Pravo na pobačaj mora biti univerzalna zdravstvena usluga a ne kolo sreće koje vrtimo od bolnice do bolnice, od liječnika do liječnice”, rekla je jedna od organizatorica na početku okupljanja.

“Pravo na pobačaj branit ćemo do posljednjeg daha. Marširamo za društvo u kojem naše zdravlje ne ovisi o stanju na tekućem računu. Za društvo u kojem možemo živjeti a ne jedva preživljavati. Za društvo u kojem penzionerke ne kopaju po smeću. Za društvu u kojem se trans osobama ne ugrožavaju život ni u Saboru, ni na ulici”.

Sustav puca po šavovima

Naše su prethodnice, bez moljakanja i bez uglađenog čekanja, svjesne da im država neće sama od sebe osigurati prava koja im pripadaju, na ulicama i u tvornicama izborile opće pravo glasa, pravo na rad, pravo na radničko organiziranje, podsjeća kolektiv ukazujući da danas, desetljećima kasnije, država i dalje nije tu “za nas”.

Inflacija divlja, zdravstveni i obrazovni sustavi pucaju po šavovima, a nasilje raste – pri čemu su prvi na udaru oni za koji društvo najmanje brine. “Za žene kriza nije samo udarac na novčanik i materijalnu egzistenciju, već dodatni okidač nasilja, kojemu su ionako svakodnevno izložene. Ta svakodnevica koju živimo, odnosno preživljavamo, govori nam da druge opcije osim štrajka nema”, poručile su feministkinje.

U Rijeci se također maršira, pod sloganom “Borim se ko’ žensko”. Iz inicijative Građanke i građani Rijeke i lokalnih udruga PaRiter, SOS Rijeka i LORI tako su poručili kako država treba preuzeti odgovornost da institucije profunkcioniraju kada je u pitanju nasilje nad ženama, piše Novi list.

Okupljanje je počelo u 18 sati Robert Anic/PIXSELL
Mnogi su došli s transparentima Robert Anic/PIXSELL