Nekad je nužno odabrati stranu

U zemlji u kojoj su prijetnje smrću novinarima posve OK, čovjek je osuđen jer se policija uvrijedila na njegov mail

Slučaj Berislava Jankovića iz Crikvenice zanimljiv je u kontekstu prijava građana i novinara koje se redovito odbacuju

FOTO: PIXSELL

Za razliku od slučajeva prijetnji i uvreda koje primaju građani i novinari, policija je vrlo ažurna u podnošenju prijava kada je u pitanju kritika njihovog rada. Dokazuje to i slučaj glazbenog producenta Berislava Jankovića iz Dramlja kojeg je Prekršajni sud u Crikvenici kaznio zbog vrijeđanja policije, jer je kritizirao njezin rad u poruci upućenoj na službeni mail. Radilo se konkretno o službenom prigovoru podnesenom zbog prekršajne prijave za krivo parkiranje, koju je Janković zaradio kada je došao na obavijesni razgovor u crikveničku policiju.

Htjeli su ga ispitivati o njegovom performansu na izborima u studenome 2015. godine. Tada je s biračkog mjesta odnio glasački listić, zbog čega ga je crikvenička policija kazneno prijavila za uništavanje i krivotvorenje izbornih isprava. Prijavu je DORH u međuvremenu odbacio. No, kako je tijekom obavijesnog razgovora Jankovićev automobil bio krivo parkiran, uslijedila mu je nova prijava, ovoga puta prekršajna.

Gospodin Janković stoga 30. studenog 2015. upućuje prigovor na taj prekršajni nalog Policijske postaje Crikvenica. Poslao ga je na službeni policijski mail. U njemu je, među ostalim napisao: “Okrivljenik smatra osporavani nalog najobičnijim policijskim maltretiranjem i zastrašivanjem nepostojećim prekršajem, što je u skladu s praksom crikveničke policije da istovremeno zataškava ozbiljan kriminal i prekršaje gradskih moćnika (kojima je policija podstanar), a radi služenja moćnicima i vlastite statistike maltretira građane s izmišljenim ili zaista beznačajnim prekršajima”.

‘Sud smatra da su tvrdnje omalovažavajuće i uvredljive’

Napisao je to uvjeren da doista nije krivo parkirao. Bio je, objašnjava, dodatno ogorčen spomenutom ranijom prijavom zbog uništavanja glasačkog listića, koja nije rezultirala kaznenim progonom, odnosno smatra da je nepotrebno završio na ispitivanju. Tvrdi i kako tijekom prekršajnog postupka nije uspio iznijeti obranu, jer mu je u par navrata sudski poziv uručivan svega dan ili dva prije glavne rasprave. Prema njegovoj verziji, jedan je sudski poziv dobio nakon što je ročište već održano, da bi mu na kraju, objašnjava, sudac rekao da je raspravu zakazao za kraj kolovoza. Rasprava je, međutim, održana krajem svibnja.

Treba međutim naglasiti kako je sud, tijekom postupka, na osnovu potvrda iz pošte utvrdio kako su okrivljeniku pozivi ipak stizali na vrijeme. Janković je, stoga, bez da je uspio objasniti ono što je napisao u prigovoru protiv prekršajnog naloga, proglašen krivim za vrijeđanje policije.

“Njegove tvrdnje su, po stavu ovog suda omalovažavajuće i uvredljive, kako za samu Policijsku postaju Crikvenica kao tijelo unutarnjih poslova, tako i za Ministarstvo unutarnjih poslova kao tijelo državne uprave. Pri tome okrivljeni ne iznosi ama baš niti jedan dokaz u potkrepu svojih riječi, osim što se može zaključiti da je ‘pogođen’ izdavanjem obveznog prekršajnog naloga”, stoji u obrazloženju nepravomćne presude kojom je Janković kažnjen novčano. Zakon o prekršajima protiv javnog reda i mira za omalovažavanje i vrijeđenje državnog tijela propisuje novčanu kaznu ili zatvor do 30 dana. Janković je, ako presudu potvrdi Visoki prekršajni sud morati platiti 758,92 kune novčane kazne, te još 200 kuna sudskih troškova.

Kad uvrede prerastu u prijetnje novinarima, nije problem

Zgodan je to rasplet u kontekstu posljednjeg slučaja ozbiljnih prijetnji novinarima. Vjerojatno ste čitali, Općinsko državno odvjetništvo u Splitu odbacilo je prijavu protiv Stipe Perkovića-Tabaka, koji je na Indexovim Facebook stranicama javno napisao kako “Indexove novinare treba ubijati”. DORH je odbačaj prijave obrazložio tezom kako je čovjek bio pijan i “ponesen emocijama” dok je pisao tu prijetnju.

Telegramova je jedna od redakcija čiji novinari često dobivaju prijetnje. Prijave policiji, kao u slučajevima kolega iz ostalih medija, pokazale su se prilično besmislene pa smo s njima prestali gubiti vrijeme. Za ilustraciju je možda zgodan slučaj iz 2016. godine, kada je u jednoj opskurnoj Facebook grupi objavljena slika Telegramovog reportera uz tekst koji zbilja nije pretenciozno tumačiti kao potjernicu. Članovi grupe, mnogi pod autentičnim profilima, pozivali su na fizičko nasilje, sugerirali da ga se spali i pusti da lagano tinja, da mu se polome noge i tako dalje: