Ubijen vojni vođa Hezbolaha, u Siriji ratovao za diktatora Bašara Asada. Kažu da su ga raznjeli Izraelci

Hezbolah je potvrdio da je ubijen Mustafa Badredine

Hezbolah je danas potvrdio da je njihov vojni zapovjednik Mustafa Badredine ubijen u Siriji ovog tjedna, u onom što su opisali kao “veliku eksploziju” na aerodromu u Damasku. U izvješćima izraelskih i libanonskih medija stoji kako je ta eksplozija zapravo izraelski zračni napadi, a i Hezbolah je kazao kako istražuju je li odgovoran “projektil ili artiljerijska vatra”.

Badredine je najviši ubijeni član organizacije još od njegovog šogora Imada Mughniyjeha, koji je ubijen u zajedničkoj akciji Mossada i CIA-e u sirijskom glavnom gradu u veljači 2008. godine.

Nije bilo neposredne reakcije izraelske vlade koja je odobrila najmanje osam zračnih udara na mete u Siriji od početka građanskog rata prije pet godina. Većina ih je ciljala protuzračne sisteme za koje su izraelski dužnosnici tvrdili da su preseljeni u Libanon i da bi mogli pružati prijetnju njihovom ratnom zrakoplovstvu.

https://twitter.com/michaelharrisdr/status/730981750717865984

‘Vratio s kao mučenik’

Objavljujući Badredineovu smrt, iz Hezbolaha su poručili: “Prije nekoliko mjeseci rekao je da se neće vratiti iz Sirije osim kao mučenik ili noseći zastavu pobjede. Bio je veliki vođa džihada Mustafa Badredine, i danas se vratio kao mučenik”.

Dodali su: “Informacije skupljene u početnoj istrage pokazuju da je velika eksplozija ciljala jedan od naših cenatara u blizini Damask zračne luke, što je dovelo do mučeništva Sayida Zul Fikara (njegov ratni pseudonim) i ozljede mnogih drugih”.

“Istraga će utvrditi prirodu eksplozije i njene uzroke, je li ona došla zbog zračnog ili raketnog ili topničkog napada, a rezultate ćemo objaviti uskoro”.

Vojni vođa Hezbolaha navodno je ubijen u zračnim napadima
Vojni vođa Hezbolaha navodno je ubijen u zračnim napadima AFP/AFP

Planirao dići u zrak veleposlanstva

Nadimak Zul Fikar došao je po maču Imama Alija, rođaka proroka Muhameda i jednim od najcjenjenijih ličnosti u šitijskom Islamu. Badredine je rođen 1961. u južnom predgrađu Bejruta Ghobeiryju. Osuđen je u Kuvajtu 1980. nakon zavjere u kojoj je planirao dići u zrak američko i francusko veleposlanstvo za vrijeme iračko – iranskog rata, no kasnije je pobjegao nakon što je vojska Sadama Huseina okupirala naftom bogati emirat i otvorila zatvore.

Hezbolah kaže da je bio uključen u gotovo sve operacije grupe od njegovih početaka ranih 1980-ih. Većina je ciljala Izrael, koji je okupirao Libanon od 1982. do 2000. No, Badredine je također optužen za vođenje ćelije koja je navodno odgovorna za ubojstvo bivšeg libanonskog premijera Rafiqa Haririja u Bejrutu 2005. godine.

Pomoć Asadu

Badredine je optužen na posebnom sudu u Libanonu, međunarodnom sudu u Hagu, u vezi s masivnim bombardiranjem 2005., što je dovelo do toga da sirijski vođa Bašar al Asad povuče svoje snage iz Libanon u jeku pobune građana.

Ubijeni lider Hezbolaha i još četiri navodnih članova grupe osuđeni su na suđenju u odustnosti u Haagu. Tužitelji su Hezbolahovog operativca opisali kao vrh ćelije koja je navodno ubila Haririja.

Poznato je da je studirao na libanonskom sveučilištu i da je imao stan na obalnom libanonskom području u Jouniehu. Bio je aktivat i u Dahiyehu, južnom predgrađu Bejruta, gdje je viđen prošle godine na pogrebu Jihad Mughniyeha, sina Imada Mugniyeha, kojeg su također ubili izraelski zračni napadi.

Hezbolah izgubio 900 članova u Siriji

U karijeri je bio na mnogim vodećim pozicijama, ali Badredine je najpoznatiji po svojoj ulozi u vođenju velikog Hezbolahovog kontingenta u Siriji koji je poslan kako bi branio interese Asadovog režima u 2012. Hezbolah je od tada izgubio oko 900 članova boreći se diljem Sirije, gdje je zajedno s Iranom sudjelovao u brojnim bitkama.

Izrael je odbija komentirati ranije zračne napade pokrenute u Siriji. No, neimenovani dužnosnici rekli su da su napadi ciljali protuzračne sisteme koji su navodno prevoženi Hezbolahu, piše Guardian. Također su ciljali i vođu Hezbolaha Samira Kintara, koji je bio u zatvoru u Izraelu više od 30 godina, sve do puštanja 2008. godine.

Unatoč protestima Izraela, Rusija je nedavno nastavila s prodajom naprednog raketnog sustava S-300 Iranu, koji može srušiti i najmodernije borbene zrakoplove. Izraelski dužnosnici rekli su da je prioritet praćenje gdje se nalaze sistemi te da bi njihovo pozicioniranje u južnom Libanonu predstavljalo prijetnju za njihovu zračnu snagu.

Sankcije Amerikanaca

Američko ministarstvo financija sankcioniralo je Badredinea u 2012. za njegove aktivnosti podrške Asadovoj vladi u Siriji, zajedno s liderom grupe Hasanom Nasrallahom, i čelnikom za vanjske operacije Talalom Hamiyahom.

Iz Hezbolaha kažu da će se pogreb održati u petak. U južnom Bejrutu posteri od Badredinea, čije su fotografije rijetko objavljivane, obješenje su na nadvožnjake i rasvjetne stupove. Očekuje se kako će deseci tisuća ožalošćenih odati počast kod svetišta za Hezbolahove mrtve, koje uključuje grobove Imada i Jihada Mughniyjaha. Očekuje se kako će i Nasrallah dati javnu izjavu.