Ubogi ministar Filipović. Tvrdio je da nas njegova stranica brani od poskupljenja, a sad je i na njoj sve otišlo gore

Želeći bar malo popraviti podatke, u ministarstvu odjednom ignoriraju sedam lanaca čije se cijene dodatno popisuju

FOTO: Pixsell

“Dokazani kontrolni i korektivni mehanizam koji štiti građane od neopravdanog podizanja maloprodajnih cijena”, bio je pomalo trijumfalni jezik iz priopćenja Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja. Isti ton je, uz sličnu količinu gordosti, držao i ministar Davor Filipović: “Vidimo da je aplikacija Bijele liste poslužila svrsi”, objašnjavao je vječito skeptičnim novinarima i javnosti.

Bilo je to sredinom ožujka, mjesec dana nakon “porinuća” čuvene web-stranice Kretanje cijena, koju su predstavljali kao alat borbe protiv poskupljenja, pohlepnih trgovaca, skoro pa i inflacije kao takve. Argument za samohvalu? Pojeftinilo je 299, a poskupila samo 33 praćena proizvoda.

Što bi bilo da nije “poslužila svrsi”?

Radilo se, jasno, o priči s granice bizarnog političkog marketinga i puke besmislice. Valjalo je nekako opravdati ulaganja u nepotrebnu i zakašnjelu stranicu koja je, kako se pokazalo, nakon uvođenja eura ionako zanimala jako mali broj ljudi i stvoriti dojam kako Vlada i na ovom polju radi na zaštiti standarda građana.

Što se vidi i na aktualnim podacima na Filipovićevoj stranici. Na kojoj se kaže kako je pojeftinilo 439, a poskupjelo 623 proizvoda koja se na njoj prate. Što bi tek bilo da “aplikacija” nije “poslužila svrsi”?

Kao da ih nikad nije ni bilo

Ministarstvo, međutim, ne baca koplje tek tako u trnje. U pokušaju obrane od (zle) stvarnosti, u današnjem se priopćenju vade kreativni arsenali. Pa se tako konstatira da su pojeftinila 242, a poskupila 323 proizvoda, što je ipak barem mrvicu podnošljiviji omjer od stvarnog. Čak je i točan – ako se cijela priča svede na tri lanca koja ministarstvu dobrovoljno šalju cijene.

Ostalih sedam, čije cijene popisuje za to posebno angažirana i hm, vrlo zanimljiva firma kao da na postoje. Iako se, prije mjesec dana, činjenicom da su i njihove cijene konačno na stranici, rado hvalio ministar Filipović.

Sad, eto, odjednom kao da opet – ne postoje. Tko im je kriv kad im cijene, poput (zle) stvarnosti, ispadaju iz narativa o “dokazanom kontrolnom i korektivnom mehanizmu” i Vladi koja štiti građane od neopravdanih poskupljenja.