Udruga koja je inicirala smanjenje PDV-a na uloške i tampone: 'Zašto Vlada smanjuje porez samo na 13 posto?'

Ukazuju na potrebu da taj porez ne prelazi pet posto

Croatian Finance Minister Zdravko Maric speaks during a press conference during  a Ecofin Council meeting at the EU headquarters in Brussels on February 18, 2020. (Photo by JOHN THYS / AFP)
FOTO: AFP

Vlada je danas predstavila paket mjera za ublažavanje udara na standard građana i poduzeća, a među njima se našlo i smanjenje PDV-a na higijenske uloške i tampone s 25 na 13 posto. Ubrzo nakon toga na tu je vijest reagirala udruga PaRiter, koja je još krajem prošle godine s dijelom saborskih zastupnica pokrenula inicijativu za smanjenje PDV-a za te potrepštine. Oni su tražili da PDV za te proizvode ne prelazi pet posto.

Danas, pak, Vladinu odluku pozdravljaju, no ističu da smanjenje na 13 posto ipak nije dovoljno. “Očekujemo da će iduća porezna reforma biti u skladu s preporukama na razini EU, apelima civilnog društva, potrebama i zahtjevima građana/ki kao i dostupnim podacima iz istraživanja i preporukama stručnjakinja – da će u odluci stajati da se porez na menstrualne potrepštine smanjuje na traženih pet posto, kako bi se financijski teret kojeg nose žene što više olakšao”, navode iz Udruge u otvorenom pismu koje su odmah po primitku najnovije vijesti naslovili na Vladu RH i Sabor.

Zašto baš 13 posto?

Podsjetili su na 24.292 potpisa građana koji su peticijom tražili da se porezna stopa smanji na pet posto, te istaknuli kako je porez od pet posto podržao i Odbor za ravnopravnost spolova. Jednako tako podsjetili su i na lokalne jedinice te obrazovane ustanove koje su osiguravanjem besplatnih menstrualnih potrepština djelovale u smanjenju menstrualnog siromaštva.

“Ako je tijelo zaduženo za pitanja rodne ravnopravnosti, uz pritisak javnosti, kao i ženskih udruga i Inicijative zastupnica Hrvatskog sabora za smanjenje poreza na menstrualne potrepštine agitirao za smanjenje poreza upravo na 5 posto, kako bi se građankama što više olakšala nabavka menstrualnih potrepština, za zapitati se je zašto je Vlada odlučila smanjiti porez upravo na 13 posto”, pitaju.

Crne brojke o menstrualnom siromaštvu

Ističu kako je istraživanje koje su proveli ukazalo na crne brojke raširenosti menstrualnog siromaštva u Hrvatskoj te da su tim rezultatima, kao i pratećom kampanjom, uspješno osvijestili problem kod niza aktera na poziciji moći, ali i građana i građanki.

“U suradnji s našim partnericama smo uspjele izvršiti pritisak da do promjena dođe i sretne smo radi toga, no pozivamo Vladu RH da ipak pozornije slušaju stručnjakinje i stručnjake s terena i iz drugih tijela donositelja odluka – kako po pitanju menstrualnog siromaštva, tako i o drugim pitanjima koja se tiču rodne ravnopravnosti i jednakosti”, stoji u pišu PaRitera.