Udruga proizvođača lijekova: 'Cijene lijekova su preniske, ne isplati se proizvodnja. Prijeti nestašica'

Na europskom tržištu nestalo je 33 posto antibiotika i 40 posto onkoloških lijekova, tvrde iz HUP-Udruge proizvođača lijekova

A scientist is at work in the VirPath university laboratory, classified as "P3" level of safety, on February 5, 2020 as they try to find an effective treatment against the new SARS-like coronavirus, which has already caused more than 560 deaths. - When most are busy developing vaccines or testing the few anti-virals available, VirPath will go after drugs used for diseases that have nothing to do with a respiratory infection such as 2019-nCoV. (Photo by JEFF PACHOUD / AFP)
FOTO: AFP

Snižavanje cijena generičkih lijekova utječe na sigurnost opskrbe pa Hrvatskoj i cijeloj Europi prijete nestašice, upozorile su članice HUP-Udruge proizvođača lijekova (HUP–UPL) koje su kao rješenje predložile indeksaciju cijene generičkih lijekova s inflacijom.

Ne isplati se proizvodnja mjesečne terapije po cijeni nižoj od pet eura. Razlog je to i što je četvrtina generičkih lijekova nestala s europskih tržišta, upozorio je u razgovoru s novinarima predsjednik HUP-UPL-a, Jerko Jakšić. Upozorio je da je na europskom tržištu nestalo 33 posto antibiotika i 40 posto onkoloških lijekova.

Hrvatska nije iznimka, domaćoj farmaceutskoj industriji ne isplati se proizvoditi uz ovako niske cijene lijeka i rastuće troškove proizvodnje. Prijete nam nestašice osnovnih lijekova, upozorio je Jakšić te naveo da je u posljednjih pet godina povučeno 1500 lijekova s domaćeg tržišta.

Drastično smanjenje konkurencije

Jakšić je istaknuo ključnu ulogu generičkih lijekova za održivost zdravstvenog sustava, jer predstavljaju čak 60 posto terapija.

Neke kemijske supstance, poput lijeka za snižavanje kolesterola, nemaju više europske nositelje odobrenja, a nedostaje i dobavljača. Hrvatska je, osim toga, i na začelju kolone u nabavi djelatnih tvari – jer je kao malo tržište bez značajnije pregovaračke moći. Iako su generički lijekovi ključni za održivost zdravstvenog sustava, njihov udio u zdravstvenom proračunu čini svega četiri posto, ističu domaći proizvođači.

Nepovoljna situacija u Europi već je uzrokovala drastično smanjenu konkurenciju za neke lijekove, odnosno molekule. U razdoblju od deset godina, primjerice, u Poljskoj je s tržišta nestalo 16 antibiotskih lijekova, u Španjolskoj 11, a u Francuskoj 10.

Usklađivanje cijene lijeka s inflacijom

HUP traži da se hitno poduzmu mjere kako bi se uspostavila dugoročna stabilnost sustava te predlažu da se provede automatska indeksacija, odnosno usklađivanje cijene lijeka s inflacijom te da se uvaži generička/bioslična terapija kao ključna.

Također, nužno je koristiti najbolje europske prakse, poput multi-winning modela koji bi osigurao zaštitu od indirektnog monopola, zajamčio sigurnu opskrbu tržišta bez potreba za interventnim nabavama, kojima se poništavaju sve postignute uštede.

Takav model, kaže Jakšić, već se koristi za bioslične lijekove čime se osigurava tržišno nadmetanje i dostupnost terapija. Hitno uvođenje ovih mjera nužno je za farmaceutsko tržište u RH te se jedino na taj način mogu zaustaviti nestabilnost na tržištu lijekova i spriječiti daljnje nestašice, poručili su u HUP Udruzi proizvođača lijekova.