Četiri udruge obiteljskih liječnika odbile doći na okrugli stol s Berošem: 'To je još jedna farsa'

Udruge se poslale ministru Viliju Berošu pismo u kojem navode svoje razloge

06.05.2022., Zagreb - U nacionalnoj i sveucilisnoj knjiznici odrzana je 117. sjednica vlade. Izjave nakon sjednice Vlade. Vili Beros. Photo: Luka Stanzl/PIXSELL
FOTO: Luka Stanzl/PIXSELL

Obiteljski liječnici posljednjih tjedana ne skrivaju nezadovoljstvo predloženim izmjenama i dopunama Zakona o zdravstvenoj zaštiti Ministarstva zdravstva. U više navrata tvrdili su kako se ne razmatra niti jedna njihova primjedba, a oštro se protive, među ostalim, prijedlogu kojim ih se obvezuje na rad u hitnoj medicini i na objedinjenom hitnom bolničkom prijemu, kako su priopćili prošlog tjedna.

Ministarstvo zdravstva danas organizira okrugli stol vezano za izmjene i dopune Zakona, ali četiri udruge jutros su izvijestile da neće doći – KoHOM, DNOOM, HDOD – HLZ i HUUGO, poslavši ministru Viliju Berošu pismo u kojem navode svoje razloge. Tvrde, između ostalog, da se na njemu ništa neće riješiti i da će to biti “još jedna farsa”.

“Od pozvanih udruga obiteljske medicine, Koordinacija hrvatske obiteljske medicine – KoHOM, Hrvatsko društvo obiteljskih doktora Hrvatskog liječničkog zbora – HDOD HLZ, Društvo nastavnika opće-obiteljske medicine – DNOOM i Hrvatska udruga ugovornih ordinacija – HUUGO, odlučili su ne doći na okrugli stol. Naime, umjesto radnog sastanka na koji smo inicijalno pozvani preko medija je stigla obavijest da će to biti – okrugli stol”, navode.

‘Gomila nakupljenih problema’

Smatraju, kažu, da se za okruglim stolom “gomila problema nakupljena kroz našu dosadašnju nedjelotvornu suradnju” neće moći riješiti.

“Očekivali smo poziv za sudjelovanjem u užoj radnoj skupini koja bi se sastajala barem jednom mjesečno rješavajući redom sve nagomilane probleme. Bez takvog pristupa problemi u kojima se utapaju obiteljska medicina i primarna zdravstvena zaštita neće se riješiti. Okrugli stol možemo organizirati na kraju lavovskog posla koji je pred nama”, dodaju.

Zatim navode kako su mu njihova stajališta poznata te da su ih obiteljski doktori jasno artikulirali “kroz tri tematske sjednice Odbora za zdravstvo i socijalnu politiku i okrugli stol u organizaciji KoHOM-a na kojeg ste bili pozvani, ali se nažalost niste odazvali, kroz otvorena pisma Vama i Predsjedniku Vlade te brojna medijska priopćenja”.

‘Održalo se sramotno malo sastanaka’

“Sudjelovali smo i u Radnoj skupini za izradu Nacrta prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zdravstvenoj zaštiti Ministarstva zdravstva koja je održala sramotno malo sastanaka i na kojoj se nije razmotrila niti jedna naša primjedba ili prijedlog već nas se gotovim zakonskim prijedlogom stavilo pred svršeni čin. Radnu skupinu smo napustili ne želeći davati legitimitet tom isključivo političkom tijelu”, dodaje se u pismu.

Navodi se i kako im je “neprihvatljiv prijedlog da se obiteljskim doktorima nametne rad u hitnim prijemima”. Kažu kako su obiteljski liječnici uvijek u svojim ordinacijama primali pacijente koji nisu njihovi ili hitne slučajeve i da će to činiti i ubuduće.

“No, na nametanje zakonske obveze rada u hitnoj pomoći koja je potpuno drugačija specijalizacija, nećemo pristati! Taj je prijedlog jednako podcjenjivanje specijalizacije obiteljske medicine kao i specijalizacije hitne medicine”, kažu iz četiri udruge obiteljske medicine.

‘Problem po problem, bez pritisaka politike’

Ističi i kako im je ‘neprihvatljiv prijedlog po kojem ravnatelji domova zdravlja obiteljske liječnike mogu rasporediti na bilo koje radilište’.

“Očekujemo poziv za radnu skupinu u kojoj će biti predstavnici svih udruga obiteljske medicine, a koja će rješavati problem po problem dok bez pritiska politike ne donese zajedničko rješenje na dobrobit pacijenata, hrvatskog zdravstva i struke obiteljske medicine”, naveli su iz udruga KoHOM, DNOOM, HDOD – HLZ i HUUGO u podužem pismu ministru zdravstva u kojem obavještavaju da neće doći na okrugli stol u Ministarstvo zdravstva.

Dodaju da je jaka i dobro organizirana obiteljska medicina temelj zdravstvenog sustava i da su “u iščekivanju poziva na daljnju konstruktivnu zajedničku suradnju”.