Ugasila se još dva mala opskrbljivača, zagrebačkoj Plinari prijeti kolaps: 'Nemamo plina za 50 tisuća novih korisnika'

Ako se ovako nastavi, plinara će biti obvezna preuzeti 10 do 50 tisuća novih korisnika

15.10.2021., Zagreb - U jeku poskupljenja energenata, Gradska plinara Zagreb nasla se u centru pozornosti novog gradonacelnika. Zbog povecanja cijena plina za gospodastvo za danas je sazvao sastanak s direktorom Igorom Pirijom. Prema pisanju medija direktor bi mogao biti smijenjen jer je propustino nabaviti zalihe plina dok je cijena bila povoljnija.   Photo: Patrik Macek/PIXSELL
FOTO: Patrik Macek/PIXSELL

Radnik-plin iz Križevaca i Plin Vrbovec obavijestili su svoje kupce kako će zbog velikog poremećaja na tržištu i nestabilnosti cijena na europskom tržištu prestati s isporukama plina od 1. listopada. Iz Radnik-plina tvrde kako bi nabava po sadašnjim cijenama dovela do povećanja prodajne cijene za više od deset puta. Smanjenje broja opskrbljivača plinom izazvat će probleme Gradskoj plinari Zagreb, piše Jutarnji List.

Najme, oba opskrbljivača apelirala su na kupce da sklope nove ugovore s GPZ-om, koji na njihovim područjima obavlja opskrbu, ali i budući da je riječ o velikom opskrbljivaču, ima fiksiranu cijenu do 1. travnja sljedeće godine. Predsjednik skupštine Plina Vrbovec, Mato Jelić, za Radio Vrbovec je izjavio da je cijena GPZ-a osam puta manja od one koju može ponuditi njegova tvrtka.

GPZO je obvezan preuzeti nove potrošače

Ukupno, u posljednjih mjesec i pol dana tri mala opskrbljivača su svoje kupce obavijestila da od 1. listopada prestaju s dostavom plina. Prvi je bio Elektrometan, koji je krajem srpnja 2800 kućanstava s područja Samobora uputio na traženje novog opskrbljivača, ponovno Gradska Plinara Zagreb-Opskrba (GPZO), koji i na tom području obavlja javnu uslugu. Razlog Elektrometana je jednak – drastično povećanje nabavne cijene plina.

Nakon što su ove tvrtke izašle iz posla opskrbe, broj opskrbljivača u državi pao je 53, od kojih su tri najveća GPZO, PPD i HEP Plin. Temeljem javnog natječaja 2020. godine, Hrvatska energetska regulatorna agencija (HERA) odlučila je da do 20. rujna 2024. godine 13 opskrbljivača dužno je provoditi uslugu opskrbe plinom na 33 distribucijska područja unutar Hrvatske.

Zelinske komunalije iz Svetog Ivana Zeline su otpale s popisa 25. travnja ove godine, kada im je HERA privremeno oduzela dozvolu za opskrbu plinom. Najviše distribucijskih područja, njih čak 13 od kojih je 10 u sklopu deset gradova, pokriva Gradska plinara Zagreb-opskrba. Ta tvrtka je sada obvezna preuzeti sve potrošače na tim distribucijskim područjima gdje su lokalni opskrbljivači objavili prestanak djelatnosti.

Moguć priljev od 10 do 50 tisuća korisnika

Zbog propadanja malih opskrbljivača, GPZ je suočen s priljevom 10.000 novih kupaca, no Jutarnji list ističe kako se procjenjuje da bi u konačnici mogli dobiti do 50 tisuća novih kućanstava. Upitno je hoće li ih se moći sve primiti.

“Dio kućanstava možemo primiti, a ako govorimo o 50.000 kućanstava, to je sigurno problem, to ćemo na neki način morati riješiti. U razgovorima smo s ministarstvom i s regulatorom oko rješavanja tog problema. Oni nam moraju tu pomoći, to sami ne možemo”, rekao je nedavno je direktor GPZ Opskrbe Jeronim Tomas za HTV, a slično je rekao i gradonačelnik Tomislav Tomašević.

“Gradska plinara Zagreb opskrba ima dovoljno plina za oko 300.000 kućanstava. Za novih 50 tisuća korisnika ga nema. Jednostavno zato što se veće količine nisu mogle kupovati zbog penala koje bi naslijedili ako se plin ne potroši. Pet tisuća korisnika da, a 50.000 korisnika ne može jer GPZO po šest puta većoj cijeni mora kupiti plin, a smije ga prodati samo po zakonski reguliranoj cijeni”, rekao je Tomašević.

Kako će se nestabilna tvrtka nositi s toliko novih potrošača?

Tomas kaže kako su se u GPZO nisu precijenili kada su potpisali ugovore za opskrbu 13 distribucijskih područja, a i uvjerava kako se cijena plina za kućanstva neće se mijenjati, te da plina ima dovoljno. “Cijena plina ostaje regulirana,. Za postojeću kategoriju ostaje ista, to se neće mijenjati. Nikome neće biti obustavljena isporuka, ima dovoljno količina, a za nove korisnike će biti ista, ta regulirana cijena”, kaže Tomas , pa demantira glasine da bi GPZO zbog nekoliko desetaka tisuća korisnika mogao imati velike gubitke.

No, Jutarnji ističe kako je tvrtka financijski nestabilna, te da bi se mogla pronaći u gubicima od stotinu milijuna eura, ako se na njihovu opskrbu prebaci spomenutih 50 tisuća kućanstava, koja su plin plaćala po tržišnim cijenama kod drugih opskrbljivača. Konkretno, ako dobiju toliko novih korisnika, GPZO bit će prisiljena kupovati plin za 250 eura po MWh, a prodavati ga po reguliranoj cijeni, koja je šest puta manja.

Tomas opovrgava te tvrdnje, pa ističe da je financijsko stanje tvrtke dobro, te da je gubitak znatno manji od 400 milijuna kuna koliki je bio na kraju prošle godine. S njim se ne slaže Srećko Ezgeta, predstavnik Udruženja opskrbljivača i distributera plinom HGK, koji tvrdi da distributeri i potrošači “neće moći ništa bez države”. “Netko će nastale gubitke morati podmiriti. Čak i ako gradska plinara ode u stečaj, ti gubici neće nestati, nego će se to sve preliti na HEP-Plin, kao zajamčene opskrbljivače”, kaže Ezgeta.