Nekad je nužno odabrati stranu

Ugledni europski portal javlja da nismo najbolje prošli u prvom EU izvješću o vladavini prava

Europska komisija procjenjuje stanje u pravosuđu, medijima i slično

01.07.2020., Makarska - Svecano otvorenje nebeske setnice na Biokovu. Predsjednik VLade Andrej Plenkovic Photo: Milan Sabic/PIXSELL
FOTO: Milan Sabic/PIXSELL

Europska komisija danas će objaviti prvo godišnje izvješće o stanju vladavine prava u svim članicama Europske unije, u kojem Hrvatska, čini se, nije baš najbolje prošla. Proizlazi to iz detalja, koje je jutros objavio ugledni europski portal Politico.eu.

Politico je dobio na uvid nacrt tog izvješća, u kojem se procjenjuje situacija u 27 država članica EU-a u nekoliko kategorija, od stanja u pravosuđu do slobode medija. Očekivano, Komisija je, zbog situacija u pogledu neovisnosti pravosuđa, posebno spomenula Poljsku i Mađarsku.

Situacija u Hrvatskoj

„Ali, izazovi postoje i u nekim drugim državama članicama“, citira Politico Playbook nacrt izvješća, napominjući da se u dokumentu ukazuje na „Bugarsku, Rumunjsku, Hrvatsku i Slovačku“. Nadalje, prema njihovim informacijama, u izvješću se spominje i da su prijetnje novinarima „posebno zabrinjavajuće u Bugarskoj, Hrvatskoj, Mađarskoj, Sloveniji i Španjolskoj“.

Komisija će ovo izvješće, prvo takve vrste, objaviti danas. U siječnju ove godine Telegram je o tom dokumentu razgovarao s europskim povjerenikom za pravosuđe Diderom Reydersom. Povjerenik je tada pojašnjavao koja je svrha ovog dokumenta.

Koja je svrha izvješća?

“Već dugo godina imamo monitoring i analizu u području ekonomskih politika i proračuna. Svake godine se zemljama članicama daju ekonomske preporuke, ali dosad nismo imali stvarnu političku raspravu o vladavini prava u svim zemljama članicama”, istaknuo je, dodavši da je “to najbolji način da počnemo stvarnu raspravu o toj temi, bez diskriminacije i sa sposobnošću da spriječimo neka moguća kršenja vladavine prava”.

Izvješće će se, pojasnio je Reynders, fokusirati na pitanja poput neovisnosti pravosuđa, borbu protiv korupcije, pluralizam medija i slično: “Demokracija, puno poštivanje slobode govora, medija… ako nismo u stanju o tome raspravljati, riskiramo da nam se dogode devijacije i negativnosti”.