Ugledni magazin Foreign Policy piše da je hrvatski USKOK postao impresivno antikorupcijsko tijelo

Magazin je na 10 stranica teksta opisao nastanak i uspon USKOK-a

21.07.2001. Gajeva 30,Zagreb - Zgrada u Gajevoj 30 u kojoj je sjediste DORH-a i USKOK-a.
Photo: Boris Scitar/PIXSELL
FOTO: PIXSELL/PIXSELL

Magazin Foreign Policy u vrlo je opširnom tekstu objavljenom na njihovoj internetskoj stranici nahvalio hrvatski Ured za suzbijanje korupcije i organiziranoga kriminaliteta (USKOK). Osim toga, u tekstu se analizira i hrvatsko pravosuđe, kao i nastanak USKOK-a i njegova uloga u borbi protiv korupcije, kao i ključna uloga prilikom ulaska Hrvatske u Europsku uniju.

Od uhićenja bivšega premijera Ive Sanadera, za kojega pišu kako je uhićen temeljem međunarodne tjeralice u Austriji, nakon čega je dopremljen u Hrvatsku zbog optužbi za teška koruptivna djela. Suđenje je trajalo godinu dana, a osuđen je prvo na deset godina zatvora, nakon čega je kazna smanjena na osam godina, piše FP. Magazin dalje piše kako je uhićenje Sanadera pomalo paradoksalno, upravo iz razloga što mu je presudio USKOK, koji je osnovan upravo za vrijeme mandata Vlade čiji je predsjednik bio upravo Sanader. Bivši premijer nije pao kao politička žrtva ili u lovu na vještice, piše FP.

Izrastao u impresivno antikorupcijsko tijelo

Na početku USKOK nije uživao političku potporu, a u prvih je godinu dana postojanja dvaput mijenjao ravnatelja. “Umjesto tigra dobili smo mačku”, kazao je predsjednik Transparency Internationala u Hrvatskoj Zorislav Petrović. “USKOK je iz slabašnoga tijela izrastao u jednu od svjetskih impresivnih antikorupcijskih tijela”, stoji u tekstu.

U desetljeću svoga djelovanja USKOK je procesuirao više od dvije tisuće optuženika, a presude su u 95 posto slučajeva bile osuđujuće. Spominju se i opisuju USKOK-ove akcije Maestro, Indeks i Dijagnoza. U optužnicama su se nalazili i podpredsjednik vlade, ministri, sveučilišni profesori, poreznici i mnogi drugi. FP spominje i uhićenje gradonačelnika Zagreba Milana Bandića, kojega je USKOK optužio zbog korupcije.

Uzor mnogim svjetskim antikorupcijskim tijelima

Upravo USKOK može poslužiti kao primjer mnogim drugim antikorupcijskim tijelima u svijetu, piše FP. Spominje kako je korupcija bila prisutna u Hrvatskoj, ali nikada nije bila duboko ukorijenjena. Tek je za vrijeme Domovinskoga rata, u kojemu se Hrvatska borila za neovisnost, korupcija uhvatila maha, zato što je EU stavila embargo na opskrbu oružjem područja bivše Jugoslavije. Upravo je zato Hrvatska bila prisiljena okrenuti se crnom tržištu, kako bi se opskrbila oružjem.

FP analizira i nastajanje PNUSKOK-a kao produžene ruke USKOK-a, kako ga je okarakterizirao Mario Bertina. “PNUSKOK i USKOK uživali su takvu potporu Vlade da nitko nije bio izuzet iz istrage”, kazao je Vladimir Šeks. S godinama je raslo i povjerenje građana. “USKOK predstavlja svojevrstan simbol za narod”, kazao je pravnik Josip Kregar.

Anketa Eurobarometra iz 2013. godine pokazala je kako je čak 94 posto Hrvata mišljenja da je korupcija sveprisutna, međutim zabilježeno je sve veće povjerenje javnosti u pravosuđe i policiju. USKOK je počeo duboko kopati, a mnoge od rezultata tek trebamo vidjeti, zaključuje FP.