Ugledni Foreign Policy objavio je mučan tekst o hrvatskoj policiji: 'Zlostavljaju migrante dok se EU pravi da ne vidi'

Nabrojani su svi medijski eksponirani slučajevi nasilja u posljednjih godinu dana

Utjecani američki magazin Foreign Policy na svom je portalu objavio priču o tome kako hrvatska policija tretira migrante koji pređu državnu granicu s Bosnom i Hercegovinom. Članak nazvan ‘Hrvatska zlostavlja migrante dok se EU pravi da ne vidi’ počinje pričom iz migrantskog kampa Vučjak, koji novinar FP-a opisuje kao „posljednje čistilište u uglavnom zaboravljenoj europskoj migrantskoj krizi“. Ondje nije bilo teško pronaći stanovnike kampa koji će razgovarati o svojim iskustvima s hrvatskom policijom.

Mladi Pakistanac Ajaz priča kako su članovima grupe s kojom je uhvaćen policajci naredili da se skinu. „Bili smo bez čarapa, cipela ili jakni. Uzeli su nam novac, mobitele i torbe sa svim stvarima, zapalili vatru i sve spalili pred nama. Onda su me šipkom udarili u oko. Tukli su sve, nisu nas doživjeli kao ljude“, priča. Isto je, tvrdi, doživio i njegov sunarodnjak Mohammad, koji dodaje da je u grupi u kojoj je on prešao granicu bilo i žena. Kaže da su policajci tukli i njih.

Dvije godine nasilja

U nastavku teksta FP donosi kratku kronologiju optužbi s kojima se suočava hrvatska policija. O nasilju nad migrantima počelo se govoriti prije dvije godine, kada se pojačala migrantska aktivnost na Balkanskoj ruti koja vodi kroz BiH. Hrvatsku graničnu policiju za zlostavljanje migranata optužile su organizacije poput Amnesty Internationala, Vijeća Europe, Humans Rights Watcha i Posebnog izvjestitelja UN-a za ljudska prava migranata. Navodi se i da je Srbija hrvatsku policiju optužila za fizičku i psihičku torturu nad migrantima.

Foreign Policy nabraja i velike svjetske medije koji su o tome pisali. Podsjećaju na video koji je u studenom 2018. objavio The Guardian, u kojem se čuju vriskovi prije nego što se u kadru pojavi okrvavljeni migrant. Spominje se i video koji su mjesec dana kasnije tajno snimili borci za ljudska prava, a prikazuje kako policija migrante protjeruje natrag u BiH. Novinar FP-a ne propušta spomenuti ni to da je hrvatska predsjednica u razgovoru za švicarsku televiziju rekla kako je „malo sile potrebno kada se provodi potiskivanje“.

Spomenuti su i nigerijski studenti

Spominju se i posljednji incidenti, poput dva slučaja u posljednjih mjesec dana kada su hrvatski policajci pucali na migrante u Gorskom kotaru te slučaj dvojice nigerijskih studenata koji tvrde da su ugrabljeni usred Zagreba i protjerani u BiH. Iz Foreign Policyja pišu da hrvatsko Ministarstvo unutrašnjih poslova nije odgovorilo na postavljena pitanja.

Umjesto toga, dobili su poveznicu na odgovor koji je MUP poslao Human Rights Watchu početkom studenog, u kojem se navodi da optužbe o nasilju „ne sadrže dovoljno informacija potrebnih za kriminalnu istragu“. U odgovoru se također tvrdi da migranti policiju lažno optužuju za nasilje u nadi da će im to pomoći pri novom pokušaju prelaska granice. Na kraju teksta FP piše kako su zlostavljanjem migranata nezadovoljni i neki policajci.

Spominje se pismo koje je pučka pravobraniteljica dobila od anonimnog službenika granične policije, te slučaj kada je jedan policajac ocu bolesne sirijske djevojčice, kojeg su njegovi kolege tukli, vratio njezinu medicinsku dokumentaciju. “Otac je bio šokiran time što je policajac pokaza osjećaje u takvoj situaciji… ali to im je dalo čudnu vrstu nade”, završava tekst Foreign Policyja.