Ugledni profesor za Telegram analizira poteze policije oko nasilnika na Platku. Ovo su sve njihove pogreške

'Moj prvi dojam je da se ovdje radi o kaznenom djelu nasilničkog ponašanja...', počeo je profesor Veić

FOTO: Ri portal/Uniri

Ugledni profesor, predstojnik katedre za kazneno postupovno pravo Pravnog fakulteta u Rijeci Petar Veić smatra da je policija mladiće, MMA borce, koji su divljali BMW-om na Platku, te kasnije sudjelovali u tučnjavi, trebala prijaviti za nasilničko ponašanje. Riječ je o kaznenom djelu za koje je propisano do tri godine zatvora.

Za sada je potvrđeno da su trojica mladića, ozlijeđeni pripadnik HGSS-a, te još jedna osoba prijavljeni za kršenje Zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira. MMA borci odgovarat će tako za drsko ponašanje na javnom mjestu, što se prema Članku 6. ovog Zakona kažnjava novčanom kaznom do 170 eura ili zatvorom do 30 dana.

Nešto manja novčana kazna, do 100 eura ili 30 dana zatvora, predviđena je za prekršaj iz Članka 13. istog Zakona, odnosno tučnjavu na javnom mjestu. Za to su prijavljeni HGSS-ovac i još jedna osoba.

Cijeli incident je snimljen

Večeras je objavljena i snimka video-nadzora koja prikazuje incident s Platka. Trojica MMA boraca zaglavila su u snijegu nakon što su divljali BMW-om po skijaškoj stazi. Pripadnika HGSS-a koji je naišao zamolili su za pomoć, no on ih je odbio. Pritom im je, tvrdi Telegramovi izvori, navodno nešto prosto dobacio, spominjući im obitelji. Jednog od MMA boraca to je posebno pogodilo budući da mu je nedavno navodno, tvrde izvori, preminula majka. Nasrnuo je na HGSS-ovca kojem je pak priskočilo u pomoć više gostiju iz obližnjeg lokala.

Uslijedila je tučnjava u koju se na kraju umiješao i treći MMA borac. On je pretukao HGSS-ovca i jednu djevojku. Sve to, po mišljenju uglednog profesora bilo je sasvim dovoljno za kaznenu prijavu zbog nasilničkog ponašanja.

Pitanja o političkom utjecaju

Prijavivši nasilne MMA borce samo za prekršaj Policijska uprava primorsko-goranska otvorila je niz pitanja. Prije svega ono o mogućoj političkoj zaštiti nasilnika, budući da je jedan od njih zaposlen u Hrvatskim šumama i blizak je vrhu HDZ-a.

“U situaciji kada načelnika Policijske uprave primorsko-goranske Tomislava Dizdara očekuje natječaj za novi mandat, budući da mu privremeno rješenje kojim je postavljen za načelnika ističe idući mjesec, političke konotacije policijskog (ne)postupanja ne mogu se izbjeći”, komentar je više ljudi s kojima smo tijekom današnjeg dana razgovarali.

Policija još uvijek krije detalje

Uzalud su dvojica policijskih šefova iz II. policijske postaje Rijeka danas uvjeravala medije kako nisu pokušali ništa zataškati, već da o incidentu koji je okarakteriziran kao prekršaj nisu izvijestili javnost s obzirom na golemi broj prekršaja koje godišnje bilježe.

Ipak, još uvijek nisu htjeli otkriti što je sve do sada utvrđeno, prebacujući odgovornost na Općinsko državno odvjetništvo u Rijeci. Tvrde da su njima poslali su dokumentaciju, te nastavljaju zajedno kriminalističko istraživanje. Iz riječkog tužiteljstva tvrde pak kako još uvijek ništa nisu dobili.

“Kriminalističko istraživanje nije gotovo. U suradnji s državnim odvjetništvom nastavljamo utvrđivati je li u događaju na Platku bilo i elemenata kaznenog djela”, potvrdila je nakon dosta smušene konferencije za medije svojih kolega Svemirka Miočić, glasnogovornica Policijske uprave primorsko-goranske.

Veić: ‘To je nasilničko ponašanje’

Za profesora Veića nema previše dileme. “Moj prvi dojam je da se ovdje radi o kaznenom djelu nasilničkog ponašanja”, rekao je na upit Telegrama o incidentu na Platku. Kao iskusni stručnjak za kazneno procesno pravo, ali i policijsko postupanje, Veić ističe da je nakon tog događaja obavezno trebalo napraviti očevid na licu mjesta.

Činjenica koja se vidi iz snimke, da se pripadnik HGSS-a prvi unio u lice jednom od MMA boraca, ne opravdava udarce koji su uslijedili, jer takvi udarci ne mogu predstavljati obranu od nečijeg unošenja u lice, objašnjava profesor.

“Ako je i postojala sumnja da je počinjen samo prekršaj, trebalo je obaviti očevid jer bi se na taj način utvrdili tragovi driftanja te fiksirali tragovi krvi. Utvrdilo bi se i samo mjesto događaja, jer bez očevida sve ostaje samo na nagađanjima”, objašnjava Veić.

Kazneni progon još je moguć

Ugledni profesor potvrđuje da u ovoj fazi postupka doista nije isključen kazneni progon. “U slučajevima kada se zbog istog događaja vodi prekršajni i kazneni postupak treba imati na umu načelo ‘ne bis in idem’, odnosno da se ne sudi dva puta o istoj stvari”, napominje uvjeren da bi novi, moderniji Zakon o prekršajima protiv javnog reda i mira mogao obuhvatiti i ovakve slučajeve.

“Mi imamo arhaičan zakon o javnom redu i miru i to samo zato što se ne možemo dogovoriti oko sankcioniranja povika Za dom spremni, te zbog pitanja prostitucije. Niti jedna politička ekipa zbog toga ne uređuje taj zakon. Kada bismo ga izmijenili, dobili bismo mogućnost u brzom prekršajnom postupku sankcionirati ovakve događaje”, smatra profesor Petar Veić.