Nekad je nužno odabrati stranu

Ugostitelji: 'Prodaja kave za van su mrvice, razmišljamo o prosvjedu ili skupnom otvaranju objekata na isti dan'

Ugostitelji ističu kako su na dnu te da nema nikog da im pomogne i podigne ih

FOTO: Vjekoslav Skledar

Hrvatski ugostitelji zbog dugotrajnih mjera protiv širenja koronavirusa razmatraju izlazak na ulice ili skupno otvaranje. Izjavio je to ugostitelj Dražen Biljan koji je jutros, uz pomoćnicu ravnatelja Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Mariju Bubaš, predsjednika Hrvatskog atletskog saveza Ivana Vešića i Dinu Kozlevca iz istarskog stožera, u emisiji Hrvatskog radija U mreži prvog, komentirao utjecaj mjera na gospodarstvo zemlje.

Biljan je kazao kako su ugostitelji na dnu i da nemaju nikog da ih podigne. Naglasio je kako se dozvoljena dostava odnosi na svega 3 posto njihovih prihoda što im “neće pomoći ni u čemu”, dok je dozvola za kavu za van “mrvice za njihovo preživljavanje”. Također je istaknuo kako bi ugostitelji trebali biti izjednačeni.

Prosvjed ili skupno otvaranje

“Smatram da je velika većina ugostiteljskih objekata sigurno mjesto za goste. Tu smo da maksimalno poštujemo mjere, u dogovoru sa Stožerom. Spremni smo početi raditi čim prije, ljudi su na izmaku snaga, računi su prazni, svakim danom se zatvaraju lokali i mi razmišljamo i o mogućnosti izlaska na ulicu ili o skupnom otvaranju u istom danu”, dodao je podsjećajući da Talijani prosvjeduju već danima.

Kozlevac je, pak, kazao kako su oni zadovoljni najavom da će se otvoriti teretane i sportski klubovi jer su to i tražili od Nacionalnog stožera za civilnu zaštitu. Istaknuo je kako u Istri brojke padaju već peti tjedan, ali da situaciju i dalje prate. No, procijenili su da mjere treba popustiti, a smatraju kako sportske centre i pojedinačne sportove mogu dopustiti.

Dugotrajne posljedice na klubove

Ivan Vešić je kazao kako je i sport jako pogođen epidemiološkim mjerama pa da su im takve najave dobro došle, iako mnogi klubovi smatraju da su mjere bile selektivne i lobističke zbog čega su klubovi imali nejednake tretmane. Zbog njih će, kazao je, klubovi imati dugotrajne posljedice.

Kazao je i da klubovi mjesecima gube djecu te da je u njegovom klubu nakon prvog lockdowna trebalo 6 mjeseci da se bude jednak broj članova i da se djeca vrate. Smatra da pojedine sportske klubove nije trebalo ni zatvarati, posebice one na otvorenom i gdje djeca nisu u kontaktu.

“Nismo otok unutar Europe, moramo pratiti situaciju u okruženju”, rekla je Bubaš. Dodala je da treba gledati i iskustva drugih zemalja i zaključila kako nije moguće udovoljiti svima.