Uhićeni stečajni sudac sve je veći hit. Iz firmi izvlačio novac i stanove, stavljao ih na snahu, sina...

Jedan stan je stavio na snahu, drugi je završio kod sina

FOTO: Pixsell/Telegram

Doznali smo za nove malverzacije jučer uhićenog suca Mihaela Kovačića. Prijavljen je da je iz brojnih stečajeva novac izvlačio još od 2009., te stečajne dužnike oštetio za više od 30 milijuna kuna. Među tvrtkama koje je oštetio su Željezara Sisak, Tempo, Generalturist, Hyundai auto Zagreb, NIK, Slavijatrans, Firo Farm… Sudac si je za te novce, vjeruju istražitelji, kupovao stanove, automobile i plaćao kredite. Novac je, sumnja se, dijelio i sa svojim najbližim suradnicima i članovima obitelji koji su sada također pod istragom.

Modus je, kako smo već javili, bio uhodan: u suradnji sa stečajnim upraviteljima sudac je navodno isplaćivao sredstva stečajnih dužnika, a zatim da to prikrije prebacivao na njihove račune novac drugih stečajnih dužnika. Isplate su obavljane na osnovu lažnih faktura ili pak na imena izmišljenih vjerovnika.

Novcem iz stečaja plaćali kredite?

Saznajemo da istražitelji sumnjaju da je tijekom 2017. sudac Kovačić naložio da se sa sudskog depozita računa stečajnih dužnika Brodoremont, Kutina-Kristal, Srce-Gvozd i Ekosant na račun javne bilježnice Gordane Briševac-Imprić prebaci nešto više od 220 tisuća kuna.

Pravdao je to pologom za potrebe vođenja stečajnog postupka. No, naknadno je naložio da se većina tih iznosa prebaci firmi Prizma vitalis, koju je, prema navodima iz prijave, on kontrolirao.

U konačnici tim su novcem, tvrde istražitelji, bile plaćene partije kredita što su ih sudac i brat njegove suradnice, također osumnjičeni Nenad Rajković imali u Zagrebačkoj banci.

Kupovali si i stanove u stečajevima?

Preko stečaja, sumnja se također, sudac Kovačić i njegova obitelj došli su nezakonito do nekoliko stanova. Jedan im je tako, tvrdi USKOK, još 2014. pomogao pribaviti uhićeni stečajni upravitelj Branko Petanjek.

Radilo se, navode dalje istražitelji, o stečaju tvrtke Pleper iz kojeg je uz pomoć tvrtke Mal konzalting izvučen stan od 52 kvadrata u Zagrebu. Naime, iako ta firma koju je vodila osumnjičena Kovačićeva suradnica Branka Rajković, nikada nije platila ni jamčevinu ni kupoprodajnu cijenu stana koji se našao na stečajnoj dražbi, sudac joj ga je, sumnja se, ipak upisao.

Kasnije je navodno iznos naplaćen iz stečaja Tempa i Proizvodnja-Regeneracije, dok je stan, prema navodima iz prijave, upisan na Kovačićevu snahu.

Jedan stan iz stečaja navodno sredio i sinu

Novcem izvučenim preko tvrtke Seget najam plovila sudac je, tvrde istražitelji, iskoristio, i za kupnju još jednog stana.

Riječ je o stanu na zagrebačkom Vrbiku vrijednom oko 790 tisuća kuna. Od veljače do ožujka 2019. tamo je, piše u prijavi, živjela sučeva kćer, da bi zatim Vlasta Jagarčec Gajda, osumnjičena direktorica tvrtke Seget najam plovila, taj stan darovala Udruzi Piko.

U računovodstvu je, stoji u pronađenim dokumentima, to bilo proknjiženo kao donacija. Riječ je o udruzi ljubitelja životinja i mladih koju je u srpnju 2019. osnovao sučev sin Patrik, koji je također uhićen.

Koliko si je novaca izvukao sudac?

Sumnja se i da je iz stečaja tvrtke Firo farm sudac sinu svoje suradnice Aleksandre Mažić, koja je sada pod istragom, 2013. kupio automobil vrijedan nešto manje od 100 tisuća kuna. Lani je, kako bi, vjeruju istražitelji, prikrio nedostatak tog novca na račun Firo farma prebacio novac iz tvrtke Tempo čiji je stečaj također vodio. Sve mu je odobrila i stečajna upraviteljica Iva Petanjek, protiv koje je također pokrenut ovaj postupak.

Istražitelji sumnjaju da je sudac Kovačić na malverzacijama u stečajevima osobno zaradio nešto više od 1,3 milijuna kuna. Međutim, njegovu suprugu terete za još oko 680 tisuća kuna nezakonite imovinske koristi, dok se sina povezuje s nezakonitom zaradom u iznosu od oko 190 tisuća kuna. Sam sudac i njegovi suradnici, te firme koje je kontrolirao ostvarile su, tvrdi USKOK, 20-ak milijuna kuna nezakonitih prihoda.