Uhićenje Tolušića film je koji smo gledali nebrojeno puta, s HDZ-ovcima u glavnoj ulozi i bez posljedica po rejting

Pregled tjedna Dragana Markovine

07.07.2022., Virovitica - Istrazitelji odvode Tomislava Tolusica iz vinarije Apolitico. Photo: Dubravka Petric/PIXSELL
FOTO: Dubravka Petric/PIXSELL

U rijetko dinamičnom tjednu, posebno za ljetne mjesece, dogodilo se toliko bitnih stvari, da ponestaje prostora da ih se sve poreda. Ponajprije, uhićen je bivši ministar Tolušić, dok je ministar financija Zdravko Marić podnio ostavku. Potom je javnost uzbunilo pismo Sanje Musić Milanović, supruga predsjednika Zorana Milanovića, koje je uputila školi vlastitog sina.

Zagrebačkoj vlasti Visoki upravni sud je srušio povlačenje mjere roditelj-odgojitelj, a ujedno se dogodio i prvi veći skandal s imenovanjem nove ravnateljice Umjetničkog paviljona, ako je vjerovati Jutarnjem listu.

Tjedan je zaključio drugi krug splitskih izbora, dobili smo i novu stranku starih lica, a malo tko je registrirao definitivan nestanak Vjesnika. U Crnoj Gori, Vlada je opet zbog iste stvari, ugovora sa SPC-om, pred padom, u Bosni i Hercegovini i oko te zemlje stanje je i dalje napeto. Boris Johnson polako zaključuje političku karijeru, a u Japanu je ubijen bivši premijer Shinzo Abe. Na kraju, Novak Đoković je osvojio Wimbledon.

Tolušić

Proteklog tjedna gledali smo još jedno spektakularno uhićenje, ovog puta bivšeg ministra Tomislava Tolušića, po nalogu europskih istražitelja i zbog sumnjivog korištenja poticaja. Isti je ovo film koji smo gledali nebrojeno puta, najčešće s ljudima iz vladajućeg HDZ-a u glavnoj ulozi. I svaki put je scenarij bio isti, odnosno to nije ostavilo nikakve realne posljedice po rejting te stranke. Pa nema sumnje da će tako biti i ovaj put. A i zašto bi, kad je sve već viđeno i poznato.

Odlazak Zdravka Marića

Tolušićevo se pak uhićenje borilo za pažnju javnosti s neočekivanom ostavkom ministra financija Zdravka Marića. Ostavka jeste bila neočekivana, bez obzira na to što odavno imamo naznake da je planirao otići s ove pozicije, a navedeni razlozi djeluju prilično neuvjerljivo. Povukle su se odmah i paralele sa Sanaderovim odlaskom uoči nastupajuće krize, a sam Marić se u nekim medijima prometnuo gotovo pa u heroja financija i Vlade, iako za to nema nikakvih ozbiljnih argumenata.

Sanja Musić Milanović

Pismo predsjednikove supruge u kojem je iskazala neobičnu upućenost u školske probleme njihovog sina i na koncu isposlovala veće ocjene, ne predstavlja samo skandal zbog činjenice da je ovakav pritisak napravljen i da je uvažen, nego po tko zna koji put otvara pitanje i kriterija pri ocjenjivanju i inflacije odlikaša, koja je umnogome povezana s nastavkom daljnjeg školovanja, bilo srednjoškolskog, bilo fakultetskog. Za nadati se da će novi zakon koji je ušao u završnu fazu, reći nešto po ovim pitanjima.

Socijaldemokrati

Krajem tjedna Hrvatska je dobila novu političku stranku starih lica, nazvane Socijaldemokrati, koje će voditi Davorko Vidović, čovjek koji je u politici, i to visokoj već desetljećima. I nije u pitanju da se osnivaju nove stranke, štoviše to ima smisla u situaciji kada nude programski i personalno nešto novo, što ovdje jednostavno nije slučaj. Jer niti jedan sukob unutar SDP-a nije bio oko programskih razlika.

Definitivan odlazak Vjesnika

Malo tko je registrirao likvidaciju Vjesnikove tiskare, čime je taj nekadašnji izdavačko-nakladničko-tiskarski gigant prestao postojati. Tako je proces kojeg je pokrenuo Slavko Linić za vrijeme Milanovićeve Vlade priveden kraju, a jedna nezaobilazna institucija povijesti, bez imalo emocija izbrisana. Možda iza nje na koncu ostane tek onaj logo na Vjesnikovom neboderu, kojeg se još stigne zaštititi kao kulturno dobro. I to bi bilo to, bolje očito nismo znali.

Izbor ravnateljice Umjetničkog paviljona

Zagrebačka gradska vlast nije imala dobar tjedan iza sebe. Prvo joj je Visoki upravni sud poništio odluku o ukidanju mjere roditelj-odgojitelji, a potom je u Jutarnjem listu objavljeno da je Upravno vijeće Umjetničkog paviljona nakon političke intervencije promijenilo odluku te umjesto Leile Topić za novu ravnateljicu izabralo Irenu Bekić. Dan kasnije predsjednica Upravnog vijeća Ana Martina Bakić tu je priču demantirala, a javnosti ostaje da sama zaključi koja je od te dvije informacije točna. Nakon ovoga, održana je velika presica gradonačelnika i njegovih zamjenika kojom je najavljen novi pristup kulturi.

Splitski izbori

Domaći politički tjedan zaključili su izbori u Splitu, s još manjom izlaznošću nego u prvom krugu i projekcijama uvjerljive Puljkova pobjede, što ćemo saznati krajem dana. Ako se to potvrdi, novi-stari splitski gradonačelnik, koji je najavio suradnju s Mostom i SDP-om, ima pred sobom čistu situaciju i jasnu većinu da nešto promijeni u Splitu. A hoće li, sad je samo do njega i njegovih suradnika.

Ista kriza u Crnoj Gori

U Crnoj Gori se goruća tema Temeljnog ugovora sa Srpskom pravoslavnom crkvom vratila kao središnje političko pitanje koje bi moglo presuditi i ovoj Vladi, sada izravno vođenoj od strane Dritana Abazovića. Nakon što je Vlada, nekvalificiranom većinom, izglasala prihvaćanje nacrta ugovora, po kojem SPC proglašava vlasnikom kompletne crkvene baštine, stranka Mile Đukanovića je najavila otkazivanje povjerenja Vladi, čime novi izbori postaju izgledni. Svakako izgledniji od novog preslagivanja, a realno i potrebni, jer se pitanje političke budućnosti Crne Gore teško može riješiti s ovako nestabilnim vladama.

Godišnjica Srebrenice, rezolucija Bundestaga

U Bosni i Hercegovini i oko nje napetosti rastu kako se bliži datum izbora, odnosno 2. listopada. Bundestag je tako donio rezoluciju o BiH, po kojoj opasnost prepoznaje samo u dva nacionalizma, ujedno iskazavši spremnost na slanje još vojnika u tu zemlju. Godišnjica obilježavanja genocida u Srebrenici prolazi u atmosferi novog nepovjerenja između naroda, Ustavni sud je poništio prebacivanje nadležnosti s države na Republiku Srpsku, a Željko Komšić je pozvao one koje naziva ‘probosanskim’ snagama, da spriječe izbor Dragana Čovića za predsjednika Vlade, svjestan da ta pozicija sada pripada nekome iz reda hrvatskog naroda.

Boris Johnson i atentat u Japanu

U svijetu se, pored rata u Ukrajini, kojem se ne nazire kraj, ovog tjedna se dogodio definitivan politički kraj Borisa Johnsona, čovjeka koji se divio Winstonu Churchillu, ali ni na koji način nije ostavio vrijedno političko nasljeđe poput njega. Ubijen je i bivši japanski premijer Shinzo Abe, i to na predizbornom mitingu, što je vijest koja je šokirala javnost.

Đoković

Na koncu, nismo gledali veliko finale u nikad čudnijem Wimbledonu, koji se ove godine nije bodovao zbog zabrane nastupa ruskim i bjeloruskim tenisačima. Nadal je zbog ozljede morao odustati od polufinala, a Novak Đoković je potom osvojio svoj 21. grand slam i sedmi Wimbledon protiv Kyrgiosa. Očito je da ćemo još neko vrijeme pratiti nadmetanje ovog velikog dvojca u broju osvojenih Grand slamova.