Ukinuta je presuda policajcu koji je novinama dao sliku mede iz Vidoševićevog tajnog bunkera

Vrhovni sud vratio je na ponovno suđenje osuđujuću presudu Josipu Vrbiću

FOTO: Mashambanzousafaris

Policijski inspektor Josip Vrbić, vjerojatno se sjećate tog slučaja, dao je dao je fotografije tajnog bunkera Nadana Vidoševića, bivšeg šefa Hrvatske gospodarske komore, u kojem je čuvao svoje vrijedne umjetnine i preparirane lovačke trofeje. U njih je Vidošević uložio i dio od 39 milijuna kuna što ih je, kako sumnja USKOK, nezakonito izvukao iz HGK. Nedugo nakon pretresa njegovog ureda i vile na Gornjem Prekrižju u Jutarnjem listu pojavile su se fotografije njegovog tajnog skrovišta.

Ubrzo je utvrđeno da ih je snimio, te novinarki Vanji Nezirović proslijedio upravo inspektor Vrbić. Zbog toga je uhićen i kažnjen. Sada je, kako doznaje Telegram, presudu kojom je osuđen na devet mjeseci rada za opće dobro i tri godine zabrane policijskog posla, ukinuo Vrhovni sud RH.

Šok u Vidoševićevom bunkeru

Vrbić je, kao policijski stručnjak za umjetnine, pozvan na očevid u dom šefa HGK koji je bio i poznati kolekcionar. Osim zbog procjene vrijednosti samih predmeta, bilo je nužno nakon policijske akcije s njima pažljivo postupati, te osigurati da ih se pravilno uskladišti.

Iznenađen onim što je zatekao u podrumu vile na Gornjem Prekrižju, Vrbić je napravio nekoliko fotografija koje je kasnije proslijedio novinarki.

Izniman policijski stručnjak

I prije nego što će početi proces Vidoševiću i njegovim suradnicama za izvlačenje novca iz Hrvatske gospodarske komore, Vrbić je ekspresno osuđen i otpušten iz Ministarstva unutarnjih poslova. Vidoševiću se još uvijek sudi.

Inspekor Vrbić uhićen je u studenom 2013., dakle nedugo nakon akcije protiv samog Vidoševića. Nakon pritvaranja je suspendiran. Budući da je u listopadu 2014. nepravomoćno proglašen krivim za zlouporabu položaja i ovlasti, Vrbić je morao napustiti MUP. Od tada se snalazi raznim privremenim poslovima, iako se posebno obučavao u Scotland Yardu i FBI-u, te je za svoj rad dobivao i priznanja.

Sudski proces na Zrinjevcu

Tijekom suđenja na Županijskom sudu u Zagrebu Vrbić je negirao krivnju. Objasnio je kako nije bio svjestan da time radi kazneno djelo i da je interes javnosti bilo razotkrivanje Vidoševićevog kriminala nevjerojatnih razmjera. Opisao je kako se s novinarkom Jutarnjeg lista nakon pretresa Vidoševićeve kuće našao zbog razgovora o drugim temama, a fotografije joj je dao na njezino traženje, kazavši joj da javnost treba znati.

“Novac, nemoral nisu bili motivi”, objašnjavao je prisjećajući se i kako se godinama borio protiv ‘art mafije’ u Hrvatskoj. Za kontakt s novinarkom znao je i njegov tadašnji nadređeni Dean Savić, načelnik Službe organiziranog kriminaliteta.

Opravdani interes javnosti

“Mislio sam da javnost ima pravo znati. A i taj dan, kada sam došao u kuću Nadana Vidoševića, nisam bio zadovoljan onim što sam vidio. Naime, u jednom kaminu bilo je tragova izgorenog papira, a taj kamin nije bio označen policijskom vrpcom. Imao sam dojam da se sve to želi zataškati”, pravdao je svoj čin Vrbić.

No, sud mu tada, u presudi što je izrečena početkom listopada 2014., nije povjerovao. Sudsko vijeće Županijskog suda u Zagrebu kaznilo ga je radom za opće dobro. Osim zbog zlouporabe položaja i ovlasti bio je proglašen krivim i za nezakonito posjedovanje oružja i streljiva što je pronađeno u njegovom domu tijekom pretresa.

Odluka Vrhovnog suda RH

Četiri godine Vrbić je čekao odluku Vrhovnog suda RH. Ona mu je ovih dana stigla i kaže da je prihvaćena žalba njegove odvjetnice Tanje Vranjican Đerek. Prvostupanjska osuđujuća presuda je ukinuta i slučaj vraćen na ponovno suđenje.

Vrhovni suci primjetili su kako Vrbić nije mogao odgovarati za zlouporabu položaja i ovlasti, jer su ključni elementi tog kaznenog djela korist koju počinitelj pribavlja sebi ili neko drugoj osobi, ili pak šteta prouzročena nekome. Štete, zaključeno je, u ovom slučaju sasvim evidentno nije bilo.

Nije baš sasvim jasno bilo objašnjeno ni kakvu je to kriminalnu namjeru imao Vrbić, što je također bitno da bi se nekoga osudilo za zlouporabu položaja i ovlasti. Naime, u presudi je spomenuto da je kriomice fotografirao znajući da postoji veliki interes za snimke iz doma Nadana Vidoševića, no to vrhovnim sucima nije bilo dovoljno da potvrde presudu. Naprotiv, ukinuli su ju. Ako u ponovljenom postupku tužiteljstvo ne uspije dokazati njegovu krivnju, Vrbić bi mogao tražiti i povratak na posao u MUP.