Nekad je nužno odabrati stranu

Ukinuta presuda generalu JNA optuženom za rušenje Peruća. Vrhovni sud: 'Proces nije bio fer, ispitajte Ratka Mladića'

Borislavu Đukiću od 2016. sudi se zbog ratnog zločina na civilima

FOTO: prtscr

Vrhovni sud Republike Hrvatske objavio je odluku kojom je drugi puta ukinuo presudu Borislavu Đukiću (72) generalu JNA optuženom da je 1993. naredio rušenje brane Peruća. Radilo se o ratnom zločinu protiv civilnog stanovništva za što je bio proglašen krivim i osuđen na 10 godina zatvora. Prvostupanjskom presudom bilo je utvrđeno da je upravo Đukić zapovjedio da se u temelje brane i pod most postavi 20 do 30 tona eksploziva, te da se brana sruši.

Snažna eksplozija izazvala je urušavanje i oštećenja brane po cijeloj duljini i širini. Stručnjaci elektroprivrede spriječili su da se ona potpuno sruši, te da dođe do vodenog vala koji je mogao potopiti područje s 50 tisuća stanovnika. Hrvatske snage nasipale su materijal i otvorile ustave čime je ublažen pritisak vode iz akumulacijskog jezera na branu.

Dva puta rušena presuda

Prvu nepravomoćnu presudu kojom je kažnjen s devet godina zatvora donijelo je krajem 2018. vijeće Županijskog suda u Splitu pod predsjedanjem pokojnog sudca Slavka Lozine, dok je drugu početkom prosinca 2020. donijelo vijeće pod predsjedanjem suca Dinka Mešina i izreklo Đukiću 10 godina zatvora.

No, Vrhovni sud sada kaže da je Mešinova presuda bila nerazumljiva i proturječna. Osim toga, doveden je u pitanje iskaz jednog svjedoka. Naime, Đukićeva obrana je još tijekom suđenja ukazala da je njegov iskaz, u kojem je teretio Đukića, policija iznudila primjenom sile, no Županijski sud u Splitu nije donio odluku je li to svjedočenje zakonito ili nije.

“Zato se u ponovljenom suđenju mora provjeriti jesu li tvrdnje o policijskoj brutalnosti istinite, i je li to utjecalo na vjerodostojnost iskaza ovog svjedoka”, naveo je Vrhovni sud RH.

Suđenje nije bilo pravedno?

Prema stavu vrhovnih sudaca nije sasvim jasno ni zašto je Županijski sud u Splitu odbio neke dokaze koje je Đukić želio prezentirati tijekom procesa.

“Razlozi o odbijanju dokaznih prijedloga obrane na okolnosti alibija i ostalih navoda obrane nisu dovoljno i pravilno obrazloženi. Time je optuženiku teško povrijeđeno pravo na pravično suđenje. U tom je dijelu obrazloženje prvostupanjskog suda proizvoljno jer nisu izneseni jasni i uvjerljivi argumenti zašto su ti dokazni prijedlozi odbijeni”, navedeno je u odluci Vrhovnog suda. Prema njihovom stavu nije dobro obrazloženo ni zašto se nekim svjedocima koji su ispitani jednostavno nije vjerovalo.

Dakle, zbog svih tih uočenih propusta Županijskog suda u Splitu proces protiv Đukića nije bio pravedan.

Treba ispitati i Ratka Mladića

“U ponovljenom će postupku prvostupanjski sud iznova provesti raspravu i ocijeniti sve ranije izvedene dokaze, a po potrebi i nove. Popravit će pogreške na koje je upozoren odlukom Vrhovnoga suda Republike Hrvatske. Potom će donijeti novu, na zakonu zasnovanu odluku, koju će valjano obrazložiti”, traži Vrhovni sud RH. Među svjedocima koje bi trebalo ispitati po stavu Vrhovnog suda je i vođa pobunjenih Srba Ratko Mladić. Naime, Đukić je tvrdio da je upravo po njegovoj naredbi izvrženo rušenje brane Peruća.

Inače, Đukić je 2016. izručen Hrvatskoj iz Crne Gore i od tada je bio u istražnom zatvoru. Sada mu je istražni zatvor u ovom procesu ukinut, no kako se protiv njega vodi još jedan postupak u Hrvatskoj, onaj zbog ratnog zločina u Kijevu, donijeto je rješenje da mu se, zbog opasnosti od bijega, istražni zatvor odredi u tom drugom slučaju.