Ukrajina blokirala jedan od ulaza ruskog plina u Europu; Njemačka dobila četvrtinu manje nego jučer

Ukrajinci se pozivaju na 'višu silu', tvrde da ruske snage preusmjeravaju plin u pobunjeni Luhansk, ne navodeći dokaze

This aerial view taken on October 4, 2018, shows the construction site of Russia's petrochemical holding Sibur's ZapSibNefteKhim plant on the outskirts of Tobolsk. - At the heart of Russia's Siberia, the country's number one petrochemical company Sibur is building a giant facility, testament to its global ambitions and sights on the China market ahead of a record IPO. Over 2,000 kilometres east of Moscow, Tobolsk is the old Siberian capital famous for a notorious jail that once housed Fyodor Dostoyevsky. The town's 17th century fortress overlooks the powerful Irtysh river and streets with historic architecture. Now the city of less than 100,000 people is also getting what will be one of Russia's biggest petrochemical complexes, a multibillion dollar plan by privately-owned Sibur to turn crude from nearby West Siberian fields into polymer granules used to make plastic products. (Photo by Andrey BORODULIN / AFP)
FOTO: AFP

Njemačka je danas preko Ukrajine dobila za četvrtinu manje ruskog plina nego jučer, izvijestio je energetski regulator, skiciravši posljedice ukrajinske blokade važne tranzitne točke. Ukrajina je u utorak najavila da će obustaviti ulaz ruskog plina preko tranzitne točke Sokhranivka, na trasi kojom u Europu stiže trećina ruskog plina.

Ruski plin i dalje ulazi u Ukrajinu preko tranzitne točke u Sudzhi, a u Europu stiže i preko Poljske, plinovodom Yamal, i preko Baltičkog mora, plinovodom Sjeverni tok 1. Izvršni direktor operatera ukrajinskog plinskog sustava GTSOU Sergij Makogon objavio je “višu silu” i ustvrdio da ruske snage preusmjeravaju plin u pobunjeni Luhansk, ne navodeći dokaze. GTSOU je predložio da se plin preusmjeri preko Sudzhe.

Ruski proizvođač plina Gazprom upozorio je da blokada Sokhranivke dovodi u pitanje sigurnost isporuka. Naglasio je da i dalje isporučuje plin u Europu, ali je obujam isporuka u srijedu pao za četvrtinu u odnosu na utorak, na 72 milijuna prostornih metara.

Njemačka tvrdi da je opskrba još uvijek sigurna

Njemačko ministarstvo gospodarstva objavilo je u srijedu da je opskrba plinom još uvijek sigurna. “Pomno pratimo situaciju, a prati je i krizni tim za plin i operateri plinovodne mreže. Opskrba u Njemačkoj još je uvijek sigurna”, stoji u priopćenju ministarstva gospodarstva.

Energetski regulator objavio je odvojeno da je u Njemačku preko Ukrajine u srijedu stiglo za četvrtinu manje ruskog plina nego u utorak. “Smanjenu isporuku (plina iz Rusije) trenutno nadoknađuju povećane isporuke u prvom redu iz Norveške i Nizozemske”, objavila je agencija za mreže. Veleprodajne cijene plina nisu značajnije porasle, dodali su.