Ukrajini stižu vrhunski vojnici, ključni za veliku ofenzivu. Pobjeda je blizu ako riješe još dva problema

Bliži se početak napada u koji Kijev polaže sve nade

FOTO: AFP

Kijev priprema 12 brigada za pokretanje protuofenzive koju svi očekuju u tjednima pred nama, piše The New York Times pozivajući se na tajne dokumente Pentagona koji su nedavno procurili. U dokumentima se navodi da vojnike obučavaju i resursima opskrbljuju Sjedinjene Američke Države i NATO-ovi saveznici.

Očekuje se da će se ukrajinska operacija odvijati u smjeru juga, prema Krimu, te uzduž obale Azovskoga mora. Navodi se kako bi protuofenziva trebala krenuti već sljedećeg mjeseca, kada se stvrdne blato koje trenutno prekriva prostranstva južne Ukrajine.

“Sve ovisi o ovoj protuofenzivi. Ukrajini će omogućiti koliko-toliko pristojan ishod u kontekstu vraćanja teritorija i otvoriti teren za postizanje neke vrste nagodbe”, objasnio je važnost predstojeće operacije je Alexander Vershbow, bivši američki veleposlanik u Rusiji i visoki dužnosnik NATO-a.

Ključne će biti trupe koje obučavaju zapadni saveznici

Neki dužnosnici su procijenili da je malo vjerojatno kako će ofenziva rezultirati dramatičnom promjenom u korist Ukrajine. Ukrajinska vojska već se sada suočava se s mnogim izazovima. Borbe u Bakhmutu u istočnoj Ukrajini ove su zime iscrpile zalihe streljiva i dovele do velikih gubitaka u mnogim iskusnim jedinicama.

Ipak, američki vojni stručnjaci kažu kako je moguće da će ukrajinska vojska ponovno iznenaditi. Razlog za optimizam su europski tenkovi i američki oklopni transporteri koji će sudjelovati u ofenzivi. Također, ukrajinska vojska popunjena je novim jedinicama koje obučavaju SAD i NATO.

Oko 8800 ukrajinskih vojnika obučeno je u SAD-u i vratili su se u Ukrajinu, a još oko 2250 ih je upravo na treningu u američkim bazama u Njemačkoj, piše portal Defense One. Prvi ukrajinski vojnici koji su uvježbavali manevre kombiniranog ratovanja stigli su sredinom siječnja u Njemačku. Obuka Ukrajinaca traje od pet do osam tjedana u vojarnama Grafenwoehr i Hohenfel.

Vojska veća za skoro pola milijuna ljudi

Ukrajinska vojska ne vježba samo u američkim bazama. Na obuci u Velikoj Britaniji su i civili, budući vojnici koji još nemaju nikakvog borbenog iskustva. U Britaniji je održan petotjedni kamp tijekom kojeg je obučeno 10 tisuća ukrajinskih novaka, a planira se obučavanje još njih 20 tisuća. Britanci regrute podučavaju zakonima oružanih sukoba, gradskom i rovovskom ratovanju te korištenju oružja i hitnoj medicinskoj pomoći na terenu. Reuters je u veljači razgovarao s jednim od Ukrajinaca koji će tek postati vojnici.

“Morat ću to znanje iskoristiti da zaštitim našu zemlju jer danas u Ukrajini ima puno krvi i netko to mora učiniti. Prije godinu dana nisam mogao zamisliti da ću učiti o ratovanju na sjeveru Engleske”, rekao je 48-godišnji ukrajinski proizvođač namještaja. Trupe obučene u inozemstvu samo su djelić ukrajinskih oružanih snaga, koje su s 246.445 vojnika prije invazije nabujale na više od 700 tisuća.

Neke jedinice još koriste sovjetske metode

Nastojanja Ukrajinaca da oslobode svoju zemlju otežava činjenica da brojne jedinice još uvijek koriste sovjetske metode ratovanja. To stvara velike interne probleme vojnim zapovjednicima koji planiraju oslobodilačke operacije. I visoki američki dužnosnici uvjereni su da je pomoći koju je SAD pružio Ukrajini prije početka rata uvelike zaslužna za uspješan otpor ruskim agresorima.

“Obuka s američkim trupama transformirala je ukrajinsku vojsku sovjetskog tipa u silu koja je više nalik NATO-u. To se nije dogodilo slučajno. Obuka SAD-a i saveznika učinila je Ukrajinu učinkovitijom vojnom silom”, rekao je tadašnji tajnik Pentagona John Kirby u travnju 2022.

Nužno je brzo manevriranje

Za uspjeh u nastavku sukoba bit će ključno identificirati značajne slabosti u ruskoj obrani. Ako Kijevu i njegovim zapadnim saveznicima to pođe za rukom, ukrajinska vojska može iskoristiti ruske slabosti zahvaljujući brzini manevriranja i zaštiti koju pružaju tenkovi i borbenih vozila Bradley. No čak ni tada veliki teritorijalni dobici nisu zajamčeni, pa čak ni nužno vjerojatni.

Rusi su bojno polje teško minirali, a ukrajinsko napredovanje ovisit će o tome mogu li kijevske snage učinkovito rasporediti opremu za razminiranje, koju je Zapad osigurao u pristojnim količinama. Ukrajina je izgradila nove borbene brigade uparujući novopridošle vojnike s malim brojem iskusnih veterana. Unatoč tome, vojnici s prvih linija priznali su da im dosad nije uspijevalo koristiti taktike koje se zasnivaju na sofisticiranom manevarskom ratovanju.

Poseban problem je komunikacija

Ukrajince naročito muči koordinacija između različitih rodova vojske, s obzirom na to da su im za to potrebna kvalitetna komunikacijska sredstva. Velike probleme stvorila im njihova radio-oprema, u potpunosti podložna ruskom ometanju signala.

Osim komunikacija, pitanja količine raspoložive artiljerije i zaliha streljiva krucijalna su za ukrajinske uspjehe na bojnom polju. Zalihe projektila za protuzračnu obranu i artiljerijskih projektila, kritično potrebnih za održavanje bilo kakvog pritiska na ruske prve linije i za obranu od ruskih zračnih napada, mogle bi pasti opasno niske ako Ukrajinci nastave trošiti streljivo trenutnim tempom.

Bitka za Bahmut je posebno skupa

Nakon što ofenziva završi, mala je vjerojatnost da Zapad može ponovno osigurati popunu zaliha municije, budući da zapadni saveznici ni sami nemaju dovoljno streljiva, a domaća proizvodnja neće moći popuniti tu prazninu do sljedeće godine, kažu stručnjaci.

Ukrajinska vojska ispaljuje tisuće topničkih granata dnevno ponajviše zbog toga što pokušava zadržati Bahmut. Riječ je o temu za koji američki i europski dužnosnici kažu da je neodrživ i da bi mogao ugroziti nadolazeću ofenzivu. Bombardiranje je toliko intenzivno da je Pentagon izrazio zabrinutost pred dužnosnicima u Kijevu, upozoravajući ih da Ukrajina rasipa streljivo u ključnom trenutku.

I premda ukrajinske snage mogu koristiti bespilotne letjelice za napade iza ruskih linija bojišnice, još nisu dobile projektile dovoljno dugog dometa da pogode ruska logistička središta, što je taktika koja se pokazala važnom u ofenzivama prošlog ljeta koje su rezultirale oslobađanjem Hersona.

Rusija ispravlja nedostatke

Od početka invazije postojale su velike sumnje u temeljnu osposobljenost ruskih zapovjednika, ako i u broj kvalitetno obučenih vojnika, topničkih granata i opreme na koju mogu računati. Rusi su izgubili desetke tisuće ljudi samo u Bahmutu, uz to trošeći zalihe streljiva puno većom brzinom nego što ih mogu nadomjestiti.

Međutim, Rusija radi na rješavanju tih problema. Ruske su trupe usavršile su sposobnost korištenja dronova i topova kako bi učinkovitije gađale Ukrajince. Na privatnim sastancima ruski ministar obrane Sergej Šojgu rekao je drugim dužnosnicima kako vjeruje da Rusija ima brojčanu prednost na bojnom polju jer raspolaže s više aviona, tenkova, topništva i vojnika od Ukrajinaca.

Također, najavljeno je kako će ruski predsjednik Vladimir Putin vjerojatno regrutirati još vojnika. “Šanse da će se Putin povući u slučaju uspješne ukrajinske ofenzive su manje od nule”, rekao je anonimni visoki europski dužnosnik upućen u razmišljanja ruskog političkog vrha.

Pregovori ne dolaze u obzir

Neke europske zemlje, uključujući Francusku, zbog takve situacije pokušavaju pokrenuti pregovore i prije ukrajinskog velikog napada. Problem takvog pristupa je što ni Putin ni ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski ne popuštaju, pa se čini da mirovnih pregovora nema na vidiku.

Celeste A. Wallander, pomoćnica američkog ministra obrane za međunarodne sigurnosne poslove, rekla je da nema dokaza da je Putin spreman na kompromis. “Postoji vrlo malo razloga za vjerovanje da će Putin odustati od svog strateškog cilja, pokoravanja Ukrajine”, rekla je Wallander. Dakle, usprkos problemima koji pogađaju obje vojske, ne čini se da je kraj rata na vidiku.