Ukrajinski ministar Kuleba: 'Radimo na otvaranju drugih ruta za izvoz žita'

Dodao je da je najbolje rješenje obnoviti sporazum o izvozu preko Crnog mora, iz kojeg je Rusija jednostrano izašla

A combine operator climbs aboard a combine as they harvest wheat at a farm near Kramatorsk, in Donetsk region on August 4, 2023, amid the Russian invasion of Ukraine. Known as the world's "bread basket", Ukraine grows far more wheat than it consumes and it's exports contribute to global food security, especially in African countries, which now fear food shortages. Russia announced on July 17, 2023 it's withdrawal from the so-called Black Sea grain agreement allowing safe passage for grain cargo ships from Ukrainian Black Sea ports, leading to a spike in grain prices that has hit poorer countries hard. (Photo by Anatolii Stepanov / AFP)
FOTO: AFP

Turski i ukrajinski šefovi diplomacije rekli su da se traže druga rješenja za izvoz ukrajinskog žita, no da je najbolje rješenje obnoviti sporazum o izvozu preko Crnog mora. Sporazum sklopljen uz pomoć Turske i Ujedinjenih naroda omogućio je lani siguran izvoz ukrajinskog žita preko Crnog mora i Ankara pokušava uvjeriti Moskvu da ga obnovi.

Ukrajina je ranije ovaj mjesec objavila “humanitarni koridor” u Crnom moru kako bi njime plovili teretni brodovi blokirani u njezinim lukama. Prvi brod koji je prošao tim koridorom stigao je u Istanbul prošli tjedan.

Na konferenciji za novinare održanoj za posjeta Kijevu, turski ministar vanjskih poslova Hakan Fidan rekao je da je obnova sporazuma prioritet za Ankaru. “Obnova te inicijative je prioritet za Tursku… nadam se uspjehu”, rekao je Fidan i dodao da druga rješenja neće biti tako učinkovita. “Rusija mora biti uključena kako bi se postigao funkcionalan sporazum”, kazao je.

Rusija jednostrano istupila iz sporazuma

Ukrajinski ministar vanjskih poslova Dmitro Kuleba rekao je da Kijev radi na otvaranju drugih ruta. “Objektivno govoreći, funkcioniranje rute preko Crnog mora optimalno je rješenje za svih stajališta” i “blokada Crnog mora mora prestati”, rekao je Kuleba.

U okviru sporazuma iz kojeg je Rusija u srpnju jednostrano izašla Kijev je izvezao oko 33 milijuna tona žita što je pomoglo stabilizirati cijene hrane u svijetu.

Rusija je u srpnju jednostrano istupila iz sporazuma o žitu tvrdeći da nije ispunio svoju svrhu, a ta je pomoći ljudima kojima prijeti glad, posebno u Africi. Rusija je nakon toga zatražila od Turske pomoć u izvozu žitarica u afričke zemlje mimoilazeći Ukrajinu.