Ultimatum pravaša HDZ-u, dolazak IBM-a u Zagreb, ubojstvo poznatog novinara i još neke vijesti dana

Donosimo vam pregled najbitnijih događaja dana

FOTO: telegram

Pravaši su HDZ-u postavili ultimatum, tvrde da imaju 48 sati da odluče žele li nastaviti suradnju s HSP AS ili ne. “Mi smo razgovarali s Milijanom Brkićem, Tomislavom Čuljkom, Domagojem Miloševićem, Zlatkom Hasanbegovićem, ali nismo mogli ništa konkretno dogovoriti. Sad u te razgovore ulaze novi ljudi.

Vidjet ćemo što nude i odlučit ćemo je li to nama prihvatljivo. HDZ ima 48 sati da se odluči želi li nastaviti suradnju u Domoljubnoj koaliciji ili ne”, kazao je Pero Ćorić za Novi list. Evo još nekoliko ključnih stvari koje su se dogodile danas u zemlji i svijetu.

Provjera dokumentacije Milanović – Madison

Predsjednica Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa Dalija Orešković izjavila je kako će Povjerenstvo zatražiti od državnih tijela potrebnu dokumentaciju radi provjere ima li razloga za pokretanje postupka u slučaju čelnika SDP-a Zorana Milanovića i agencije Madison Consulting.

“Mi ćemo sigurno sve provjeriti, zatražiti podatke i dokumentaciju te na temelju nje zaključiti ima li razloga za pokretanje postupka iz nadležnosti Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa”, izjavila je Orešković, prenosi Večernji list. Odluka o slučaju bit će donesena na sjednici u rujnu.

Orešković potvrdio: IBM stiže u Hrvatsku

Tehnički premijer Tihomir Orešković kazao je kako će američki IT div IBM otvoriti tehnički centar u Hrvatskoj u kojem bi posao trebalo dobiti 500 ljudi. “Ovo je rezultat višemjesečnog tihog rada. Svi su znali koliko ovo znači za Hrvatsku. Centar će imati najnaprednije tehnologije i alate”, kazao je Orešković.

IBM od rujna prošle godine pregovara o tom projektu unutar Agencije za investicije, no Hrvatska nije bila jedina zemlja u opciji. Osim naše zemlje, International Business Machines, inače jedan od pionira u IT industriji, razmatrao je Sloveniju i Slovačku.

Ubijen poznati novinar koji je kritizirao Putina

Ugledni bjeloruski novinar Pavel Šeremet i kritičar Vladimira Putina ubijen je jutros u Kijevu, gdje je živio, kada mu je eksplodirao automobil.

Poznati istraživački novinar ušao je u automobil kako bi se odvezao na posao, prevezao se nekoliko metara, nakon čega se aktivirala bomba prethodno ostavljena u autu te je na mjestu ostao mrtav, potvrdio je savjetnik ministra unutarnjih poslova Anton Gerashchenko.

Turska blokirala WikiLeaks, optužuje i intelektualce

WikiLeaks je, kako je ranije i najavljeno, objavio gotovo 300 tisuća mailova Erdoganove stranke AKP. Nakon toga, Turska je blokirala internet stranicu WikiLeaksa.

“Dokumenti su sakupljeni tjedan dana prije pokušaja puča. No, WikiLeaks je ubrzao objavljivanje dokumenata kao odgovor na čistke u Turskoj”, navedeno je u priopćenju WikiLeaksa koji je sve pustio sinoć kasno.

Nakon neuspjelog pokušaja državnog udara, Turska je smijenila 1577 sveučilišnih dekana, a otkazane su licence za 21 tisuću učitelja i profesora. Sveučilišnim nastavnicima također je zabranjeno putovati u inozemstvo.

Velika Britanija odlučila da neće predsjedati Vijećem EU

Britanska premijerka Theresa May kazala je kako Velika Britanija odustaje od rotirajućeg presjedavanja Vijećem EU od srpnja do prosinca 2017. te će se umjesto toga fokusirati na izlazak iz Unije.

London je prvotno trebao preuzeti predsjedanje nakon Malte, a prije Estonije. Trenutačno je u drugoj polovici ove godine predsjedatelj Slovačka. Independent piše kako je ova objava prva važna dužnost koje se Velika Britanija odrekla nakon referenduma o izlasku iz EU.

S. Koreja ponovno počela s čudnim, kodiranim porukama

Sjeverna Koreja ponovno je ovaj mjesec počela emitirati kodirane radijske poruke za koje se vjeruje da su namijenjene njezinim špijunima, prvi put nakon 16 godina, objavila je u srijedu Južna Koreja.

Poruke, jednu od kojih je prenijela južnokorejska TV postaja KBS, imaju oblik lekcija iz matematike za učenje na daljinu, a objavljene su u petak na sjevernokorejskom radiju Glas Koreje. “Sada ćemo početi matematički zadatak za pripadnike 27. ekspedicijske jedinice sveučilišta za učenje na daljinu”, glasi poruka koju izgovara ženski glas.

“Okrenite stranicu 459., pitanje 35.; 913., pitanje 55.; 135., pitanje 86.” Ta tehnika slanja naizgled nasumičnih brojeva agentima na terenu koji ih potom mogu dekodirati potječe od francuskog pokreta otpora u Drugom svjetskom ratu i još se koristi u nekim državama.