Umirovljeni policajac tvrdi: pritvorenike u Vinkovcima drže u jezivim uvjetima. Dragu Hedla ne puštaju unutra da provjeri

Tomislav Šokčević proveo je 30 sati u ćeliji. Ne žali se na postupanje policije no, opisuje, uvjeti su strašni

“Podrumskom prostorijom ne većom od četiri-pet kvadratnih metara širi se nesnosan smrad iz čučavca koji je tik do ležaja. U prostoriji nema tekuće vode. Zidovi su neokrečeni, puni paučine, pod nepometen. Na betonskom kvadru je smrdljiva strunjača i dvije još smrdljivije deke. Nema posteljine, ni jastuka…”.

Tako je Vinkovčanin, umirovljeni policajac Tomislav Šokčević (51), opisao prostor ćelije u Policijskoj upravi Vukovarsko-srijemskoj, kamo ga je nakon uhićenja 20. ožujka odveo pritvorski nadzornik.

Šokčević je, kaže, u telefonskom razgovoru s djelatnicom Centra za socijalnu skrb, iznerviran što njegova rođakinja od rujna prošle godine nije dobila nikakvu pomoć, posve nepromišljeno upitao službenicu treba li onamo doći s bombom da bi riješio problem. Prijavljen je policiji koja je u njegovu kuću došla za desetak minuta, privela ga i ubrzo rekla da je uhićen.

‘Ne žalim se na uhićenje nego na uvjete’

“Ne žalim se na uhićenje ili postupanje policije. Ali uvjeti u ćeliji u kojoj sam proveo 30-ak sati više su nego neljudski. Ne znam kako bih je opisao. Nitko koga uhite ne očekuje smještaj u hotelskoj sobi, no prostorija u kojoj zadržavaju uhićenike ispod je svih standarda. Smrad, prljavština, bez minimalnih uvjeta za održavanje najnužnije higijene”, tvrdi.

I mlađi Vinkovčanin, koji je želio ostati anoniman, prošle je godine također prenoćio u podrumskoj prostoriji Policijske uprave u Glagoljaškoj ulici u Vinkovcima. Na dlaku je rekao isto. I dodao: “Higijenski su uvjeti strašni. Bojao sam se moguće zaraze, jer u toj ćeliji završavaju i narkomani”.

Policija nam poslala nečitljiv odgovor

Iz PU Vukovarsko-srijemske odbili su mogućnost da Telegramov novinar posjeti i snimi prostoriju u koju smještaju uhićene osobe. Na kraju opširnog odgovora, dužem od 700 riječi, kažu kako ne mogu udovoljiti našem zahtjevu ”cijeneći pravni status pritvorenika, nadležnost državnog odvjetništva i sudca istrage te mogućnosti podnošenja pritužbe pritvorenika u vrijeme postupanja spram istog kako pritvorskom nadzorniku, tako i dežurnom nadležnom državnom odvjetniku, kao i objektivne mogućnosti kontinuiranog redovnog i iznenadnog nenajavljenog posjeta pritvoreniku od strane nacionalnih nositelja ovlasti preventivnog mehanizma za sprečavanje mučenja i drugih okrutnih, neljudskih ili ponižavajućih postupaka ili kažnjavanja i međunarodnih nositelja ovlasti sprječavanja mučenja i neljudskog ili ponižavajućeg postupanja ili kažnjavanja”.

Ovo krajnje konfuzno i smiješno objašnjenje zapravo je samo izlika da se javnosti onemogući vidjeti u kakvim uvjetima u Policijskoj upravi u Vinkovcima drže uhićene osobe. Novinaru Telegrama bez ikakvih problema proteklih je godina bio omogućen ulaz i izvještavanje o uvjetima zatvorenika u Osječkom zatvoru, Kaznionici i zatvoru u Požegi, te Lepoglavi; u KPD Zenica i Zatvoru u Foči (Bosna i Hercegovina), te dvama zatvorima u Srbiji: Zabeli u Požarevcu i Zatvoru u Padinskoj Skeli.

Demantira ih dopis Pučke pravobraniteljice

Iz policije su odgovorili kako su ”u 2023. godini pritvorski nadzornici PU vukovarsko-srijemske postupali prema 93 pritvorenika” i dodali da u njihovoj zgradi postoje dvije prostorije za njihov smještaj. Iz tih je brojki jasno da u prva tri mjeseca ove godine (ukupno 90 dana) te dvije prostorije nisu bile stalno zauzete, pa se moglo dopustiti ulazak i fotografiranje.

U dugom odgovoru PU Vukovarsko-srijemske, osobito je zanimljiv dio u kojem kažu: ”Nedostatci uočeni kroz redovne i iznenadne nenajavljene posjete od strane nadležnih mehanizama i institucija se, sukladno danim upozorenjima i preporukama, uvrštavaju u prioritetna uređenja i opremanja prostora i prostorija u kojima se smještaju i kreću pritvorenici. Uz uvažavanje danih upozorenja i preporuka, sukladno materijalnim mogućnostima kontinuirano se uređuju i opremaju prostorije i prostori smještaja i kretanja pritvorenika do dostizanja optimalnih ili propisanih uvjeta”.

Međutim iz Ureda pučke pravobraniteljice Telegramu je odgovoreno kako do sada nisu obišli pritvorsku jedinicu PU Vukovarsko-srijemske, ali da je obilazak predviđen u sklopu redovitih i nenajavljenih obilazaka, a u skladu s mandatom nacionalnog preventivnog mehanizma.

Kako bi te ćelije zapravo morale izgledati

Dakle, ne stoji ono što tvrde iz PU Vukovarsko-srijemske kako uočene nedostatke ”kroz redovne i iznenadne nenajavljene posjete od strane nadležnih mehanizama i institucija” kontinuirano uređuju i opremaju ”sukladno materijalnim mogućnostima” sve do ”dostizanja optimalnih ili propisanih uvjeta”.

A s obzirom da nitko iz Ureda pučke pravobraniteljice nije posjetio prostorije u kojima u vinkovačkoj policiji drže uhićenike, jasno je da nije moglo biti nikakvih primjedbi, pa onda ni potrebe za ”dostizanjem optimalnih ili propisanih uvjeta” smještaja uhićenika. Pa zato stanje ondje vjerojatno i jest onakvo kakvim ga opisuju dvojica Telegramovih sugovornika.

Iz Ureda pučke pravobraniteljice Telegramu su odgovorili kako je MUP ”dužan poštovati i međunarodne propise i standarde, primjerice CPT standarde [koje je propisao Europski odbor za sprječavanje mučenja i neljudskih ili ponižavajućih postupanje ili kažnjavanja] u dijelu vezanom za policiju, koji, između ostalog, navode da sve policijske ćelije trebaju biti čiste i razumne veličine za broj osoba koje su u njima smještene i imati odgovarajuće osvjetljenje, poželjno i prirodno svjetlo. CPT smatra da je poželjno da su ćelije za zadržavanje jedne osobe, koje traje duže od nekoliko sati, veličine 7 četvornih metara, s dva ili više metara od zida do zida te 2,5 metra između poda i stropa”.

Ne puštaju novinare da provjere situaciju

Te prostorije, upozoravaju iz Ureda pučke pravobraniteljice, ”trebaju biti opremljene sredstvom za odmaranje (npr. fiksiran stolac ili klupa). Osobama koje preko noći moraju ostati u pritvoru treba osigurati čist madrac i čistu posteljinu, a trebaju imati i pristup odgovarajućem sanitarnom čvoru u pristojnom stanju te odgovarajućim sredstvima za pranje”.

Telegramovi sugovornici tvrde kako nikakve posteljine nije bilo, kao ni čistog madraca, a osobito ne sanitarnog čvora u pristojnom stanju, kao ni sredstava za pranje. Je li sve uistinu tako, nemoguće je provjeriti jer vinkovačka policija u te prostorije ne želi pustiti novinare.