Umjesto na birokraciji, Vlada štedi na osobama s invaliditetom. Uzeli su im gotovo pola milijarde kuna

Ministar Aladrović donio je odluku o uzimanju 450 milijuna novca iz fonda namijenjenog osobama s invaliditetom

FOTO: Pixsell

Pod opravdanjem da joj treba za isplatu potpore za očuvanje radnih mjesta, država je iz fonda namijenjenog osobama s invaliditetom uzela gotovo pola milijarde kuna. To je danas objavio portal Index.hr koji ima dokumente iz kojeg se vidi da je, odlukom ministra rada i mirovinskog sustava Josipa Aladrovića, iz fonda u ožujku uzeto 300 milijuna kuna, a zatim prije pet dana još 150 milijuna. Radi se o fondu koji pune poslodavci diljem Hrvatske, a koji novac moraju uplaćivati zbog “neispunjenja obveze kvotnog zapošljavanja osoba s invaliditetom”.

Naime, prema zakonu svi poslodavci koji imaju minimalno 20 radnika moraju zaposliti osobe s invaliditetom – 3 posto u odnosu na ukupan broj zaposlenih. Ako to ne učine, moraju platiti novčanu naknadu. Ona ide na račun namijenjen “održivosti i razvoju sustava profesionalne rehabilitacije te za poticaje, nagrade, projekte i programe za zapošljavanje osoba s invaliditetom”.

Država je, dakle, kako bi namaknula milijune u doba koronakrize, umjesto za rezanjem birokracije posegnula za novcem namijenjen jednoj od najosjetljivijih skupina.

‘Nitko nas nije obavijestio’

Za Index su Iz Ureda pravobraniteljice za osobe s invaliditetom potvrdili da znaju za odluku koja je, kažu, problematična. “Moramo istaknuti kako nas nitko niti iz nadležnog Ministarstva rada i mirovinskoga sustava niti iz Ministarstva zdravstva o tome nije obavijestilo”, rekla im je Anka Slonjšak, pravobraniteljica. Dodala je da se sada nameće pitanje “zašto ova namjenski prikupljena sredstva u navedenom značajnom iznosu nisu bila prije i očito neće biti ni sada utrošena u cilju povećanja zapošljavanja osoba s invaliditetom, a što je prethodno bilo određeno i planirano brojnim strateškim dokumentima, kao i propisano zakonskim i podzakonskim propisima”.

Također napominje da je ovakvu odluku, ako ju je u situaciji ugroze opstanka radnih mjesta bilo nužno donijeti, trebalo definirati kao jednokratnu posudbu na određeni vremenski rok s jasno definiranim kriterijima o namjeni tih sredstava i, ono što je osobito važno, znati koliki bi udio bio očuvanih radnih mjesta za osobe s invaliditetom.

‘Djeca su ostala bez nužne rehabilitacije’

Za Index su reagirale i udruge koje se bave osobama s invaliditetom: “Nevjerojatno je da se oduzima osobama s invaliditetom da bi se davale subvencije za radna mjesta. Djeca s teškoćama u razvoju i osobe s invaliditetom za vrijeme epidemije ostali su bez nužne i prijeko potrebne rehabilitacije, nema ni posebnih škola, kada je zapravo za njih sve prestalo postojati, oni su sjetili baš njima rezati.

Roditelji njegovatelji još uvijek su na čekanju za naknadu od 2500 kuna i dalje stoje inkluzivni dodaci i osobne invalidnine, a država još uzima novac osoba s invaliditetom. Pa kakva je to država koja oduzima najranjivijoj skupini? Je li to normalno?” kaže za Index Suzana Došen Rešetar iz Udruge obitelji djece s teškoćama u razvoju i osoba s invaliditetom SJENA.