Nekad je nužno odabrati stranu

Umro je Josip Petrović. Bio je Sanaderova siva eminencija, konzultant MOL-a i USKOK-ov osuđenik

Petrović je godinama bio teško bolestan, a Telegram je potvrdu od njegovoj smrti dobio iz više izvora

FOTO: PIXSELL

Konzultant mađarskog MOL-a, nekadašnji član uprave Ine i jedan od najbližih suradnika bivšeg premijera Ive Sanadera, Josip Petrović, preminuo je jučer nakon duge i teške bolesti. Telegramu je ta informacija potvrđena iz dva pravosudna izvora uključena u proces u kojem je Petrović bio optužen. Prije dva mjeseca nagodio se s USKOK-om na uvjetnu kaznu zbog svoje uloge u aferi s trgovanjem povjerljivim informacijama iz tajnih istraga. Osuđen je na osam mjeseci zatvora uvjetno na tri godine. Priznao je na sudu da je bio među onima koji su preko Vlade Rajića i njegove mreže korumpiranih policajaca nabavljali podatke o prisluškivanju i izvidima sumnjivog poslovanja.

Ovaj slučaj počeo se rasplitati još krajem 2012. godine. Tada je otkriveno da je za Rajića, inače kuma likvidiranog Vinka Žuljevića Klice, radilo osam istaknutih policijskih inspektora zaduženih za najosjetljivije istrage u Hrvatskoj: od HAC-a, Bandićevih zamjena zemljišta u vlasništvu Grada Zagreba, prodaje zemljišta u Osijeku, krijumčarenja droge do malverzacija u Badelu i tvrtki URIHO. U Rajićevoj mreži bila su i dvojica privatnih poduzetnika: Rudolf Krpina i Igor Mlinar. Mlinar i Krpina bili su pak povezali s Vjekoslavom Drnićem, zagrebačkim policajcem koji je također u međuvremenu preminuo.

Optužbe protiv Joze Petrovića

Kolegice od kojih je Drnić izvlačio informacije nagrađivao je torbicama, cipelama, skupim čarapama. Redovite kupce povjerljivih informacija imali su upravo u Petroviću, te osječkom poduzetniku Željku Bilošu. Neki detalji iz optužnice sugeriraju da su bili gotovo pa u paranoji zbog mogućnosti policijskih istraga o njegovu poslovanju.

Telegram je već objavio detalje tajno snimljenih razgovora iz ljeta 2012., kada je ova skupina još uvijek bila uvjerena da može probiti sve tajne mjere. Jer, iz pažljivog iščitavanja optužnice bilo je razvidno da su ih doznavali gotovo istovremeno kada bi tajni nadzor nad njima bio naložen. Bilo je dovoljno zaviriti u policijski sustav i provjeriti je li ‘ime zacrnjeno’ u sustavu. Petrović je tog ljeta 2012. dobio informaciju da nije interesantan istražiteljima, no doznalo se da je otvoren postupak protiv njegovog poslovnog suradnika Željka Biloša.

Sudski proces ove goleme pravosudno-političke afere otegnuo se od kraja 2012. kada su Rajić i većina okrivljenih uhićeni, sve do početka ove godine kada su krenula priznanja. Nakon, Rajića koji je osuđen na djelomičnu uvjetnu kaznu od godinu i pol dana zatvora – osam mjeseci odslužit će u zatvoru, a preostalih 10 mjeseci neće u zatvor ako u idućih pet godina ne ponovi kazneno djelo, krivnju su priznali i ostali.

Postavljen u Inu kao Sanaderov čovjek

Iako je Josip Petrović u poslovnih krugovima godinama bio dobro poznat, šira javnost saznala je za njega kada je kao bliski suradnik bivšeg premijera Ive Sanadera ušao u upravljačku strukturu Ine. Tada se tvrdilo kako nema iskustva u naftnom biznisu, pa je dobio sektor maloprodaje, Ipak, ključna referenca bila je, prema izvještajima iz onog vremena, njegova bliskost s ondašnjim premijerom.

Unatoč tome za nekoliko godina Petrović preuzima sektor rafinerija i marketinga – ključni dio poslovanja kompanije odgovoran za nabavu sirove nafte i prodaju naftnih derivata – poslove vrijedne na desetke milijardi kuna godišnje. Navodno niti jedna odluka nije bila donesena bez njega.

Ispostavit će se kasnije da je upravo Petrović bio sa Sanaderom kada je tijekom 2009. sa Zsoltom Hernadijem pregovarao o prodaji Ine. Utvrđeno je da je u to vrijeme Petrović u zgradi Vlade bio preko 30 puta.

Svjedoci o postupcima Joze Petrovića

Nekadašnji čelni čovjek državne plinske kompanije Plinacro Branko Radošević svjedočio je tijekom sudskog procesa Ina-MOL, pokrenutog zbog korupcije kod prodaje Ine MOL-u, da je upravo Petrović na njega vršio pritisak da ‘olabavi u pregovorima s Mađarima’ oko izdvajanja plinskog skladišta Okoli iz Ine.

Nakon što je otišao iz Ine, Petrović je postao konzultant MOL-a. O njegovim honorarima javno se nagađalo, no iznos nikada nije potvrđen. Istovremeno, njegova tvrtka Peritus savjetovanje zabilježila je 2011. prihode od 1,2 milijuna kuna, te oko pola milijuna kuna profita.

U slučaju Fimi media, pak, bivši direktor korporativnih komunikacija u Ini Tomislav Štengl svjedočio je kako mu je Petrović naredio da mora surađivati baš s Fimi medijom. Petrović je sve to negirao, ali se nije mogao otarasiti imidža Sanaderovog čovjeka iz sjene. Spominjalo se i da je uz Miomira Žužula i bivšeg Plivina čelnika Željka Čovića, bio u Sanaderovu društvu i u lipnju 2006. na sad već legendarnoj premijeri opere Cavalleria Rusticana u Veroni, kada je, prema medijskim informacijama, dogovarana prodaja Plive američkom Barru.

Inače, Josip Petrović, ranije je surađivao i s Ivicom Todorićem. Bio je predsjednik uprave zagrebačkog Hotela Intercontinental i dugogodišnji član Nadzornog odbora Konzuma.

Karamarkov odlazak zbog Petrovića

U svibnju 2016. tjednik Nacional objavljuje da je “Josip Petrović, lobist mađarskog MOL-a, preko svoje tvrtke Peritus savjetovanje gotovo pune dvije godine plaćao usluge tvrtki Drimia, u vlasništvu Ane Šarić Karamarko, supruge prvog potpredsjednika vlade Tomislava Karamarka“. Navodno je pratila za njega stanje na energetskom tržištu. Karamarko je tada negirao da bi Petrović imao utjecaja na njegovu političku karijeru, te je uvjeravao kako se znaju još od 1991. iz košarkaškog kluba Zagreb.

No, nakon što je Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa zaključilo kako ovdje ipak ima sukoba interesa jer se Karamarko zalagao za povlačenje Hrvatske iz arbitraže s MOL-om, prešutjevši da je tvrtka Drimia u vlasništvu njegove supruge poslovala s lobistom MOL-a Josipom Petrovićem, ondašnji šef HDZ-a i potpredsjednik Vlade morao je otići s funkcije. Ustavni sud RH ovu odluku Povjerenstva ukinuo je 2019. godine.

Petrovićevo zdravstveno stanje već je godinama bilo narušeno. U nekoliko navrata sudski postupak u kojem je bio optužen za trgovinu povjerljivim informacijama odgađan je upravo zbog njegove bolesti.