UN-ova šefica za ljudska prava, 13 minuta prije isteka mandata: 'Istina je, Kina drži ljude u logorima'

Zbog izvješća se našla pod snažnim pritiskom, 40 država je tražilo da ga ne objavi

This photo taken on June 4, 2019 shows a facility believed to be a re-education camp where mostly Muslim ethnic minorities are detained, north of Akto in China's northwestern Xinjiang region. - As many as one million ethnic Uighurs and other mostly Muslim minorities are believed to be held in a network of internment camps in Xinjiang, but China has not given any figures and describes the facilities as "vocational education centres" aimed at steering people away from extremism. (Photo by GREG BAKER / AFP) / TO GO WITH AFP STORY CHINA-XINJIANG-MEDIA-RIGHTS-PRESS,FOCUS BY EVA XIAO
FOTO: AFP

Ured UN-a za ljudska prava ustvrdio je da vidi dokaze o zločinima protiv čovječnosti u kineskoj regiji Xinjiang u izvješću koje je sinoć, samo 13 minuta prije isteka mandata, objavila šefica tog ureda Michelle Bachelet.

“Razmjeri proizvoljnog i diskriminirajućeg pritvaranja pripadnika ujgurskih i drugih pretežno muslimanskih skupina… mogu predstavljati međunarodne zločine, posebice zločine protiv čovječnosti”, navodi se u izvješću. Zaključuje se da su od 2017. do 2019., i potencijalno nakon toga, ljudi bili lišavani temeljnih prava.

Stotine tisuća Ujgura i drugih pripadnika manjinskih skupina stavljeno je u kampove za prisilni preodgoj, po tvrdnjama skupina za ljudska prava i Ujgurima koji su pobjegli iz Kine. Peking je odbacio optužbe i nazvao ih lažima.

Tvrdi da joj je 40 vlada tražilo da ne objavi izvješće

Izvješće UN-a trebalo je biti objavljeno prošle godine, ali Bachelet je odgodila njegovo objavljivanje jer je mjesecima pregovarala s Kinom da joj dopusti dolazak u tu zemlju. Putovanje se dogodilo u lipnju, nakon što je Kina pristala na zahtjeve da Bachelet i njezin ured odlučuju kamo će ići i s kim će razgovarati bez nadzora vlasti.

Bachelet je otputovala u Xinjiang, ali se do kraja putovanja suzdržala od kritiziranja postupaka kineske vlade u regiji, što je izazvalo međunarodne kritike na njezin račun.

Zbog izvješća se našla pod snažnim pritiskom i rekla je da joj je prošli tjedan skupina od 40 vlada poslala pismo u kojem je pozivaju da ga ne objavljuje.

Kina: ‘Farsa SAD-a, Zapada i protukineskih snaga’

Kina se oštro protivi objavi izvješća, rekla je u četvrtak Stalna kineska misija pri UN-ovom uredu u Ženevi. “Izvješće se temelji na pretpostavci krivnje, koristi lažne informacije i predstavlja farsu koju su isplanirali Sjedinjene Države, zapadne zemlje i protukineske snage”, rekao je glasnogovornik Liu Yuyin.

Bachelet je 2018. preuzela čelnu dužnost UN-a za ljudska prava, a nije se kandidirala za drugi mandat. Glavni tajnik UN-a Antonio Guterres još nije imenovao njezinog nasljednika.