UN u novom izvješću, ne posve iznenađujuće, tvrdi da Sjeverna Koreja i dalje razvija nuklearni program

Izvješće je u petak podneseno odboru Vijeća sigurnosti zaduženom za sankcije Sjevernoj Koreji

This handout photo taken on June 12, 2018 and released by The Straits Times shows US President Donald Trump (R) and North Korea's leader Kim Jong Un (L) leaving after a signing ceremony during their historic US-North Korea summit, at the Capella Hotel on Sentosa island in Singapore.
Donald Trump and Kim Jong Un became on June 12 the first sitting US and North Korean leaders to meet, shake hands and negotiate to end a decades-old nuclear stand-off. / AFP PHOTO / THE STRAITS TIMES / Kevin LIM /  - Singapore OUT / RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY CREDIT "AFP PHOTO / The Straits Times / Kevin LIM" - NO MARKETING NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS - NO ARCHIVES
FOTO: AFP

Sjeverna Koreja nije zaustavila svoj nuklearni i raketni program kršeći sankcije Ujedinjenih naroda, navodi se u povjerljivom izvješću UN-a koji je bio dostupan u petak. Izvješće za šestomjesečno razdoblje, koje su sačinili stručnjaci koji nadgledaju primjenu sankcija Ujedinjenih naroda, bilo je kasnije u petak podneseno odboru Vijeća sigurnosti zaduženom za sankcije Sjevernoj Koreji.

“Sjeverna Koreja nije zaustavila svoje nuklearne i raketne programe i nastavlja izazivati rezolucije Vijeća sigurnosti masivnim povećanjem neovlaštenih isporuka naftnih derivata, kao i transfera ugljena na moru 2018.”, napisali su stručnjaci na izvješću od 149 stranica. Misija Sjeverne Koreje pri UN-u nije odgovorila na upit da komentira izvješće, navodi Reuters.

Prodaju oružje na Bliski istok

U izvješću se također navodi kako Sjeverna Koreja pokušava prodati oružje “zemljama na Bliskom istoku, afričkim zemljama, uključujući Hutije u Jemenu”. Dodaje se i da ta zemlja krši zabranu izvoza tekstila izvezavši više od 100 milijuna dolara robe između listopada 2017. i ožujka 2018. i to u Kinu, Ganu, Indiju, Meksiko, Sri Lanku, Tajland, Tursku i Urugvaj. U izvješću također stoji kako se zabranjena vojna suradnja između Sjeverne Koreje i Sirije “neometano nastavila”.

Do izvješća dolazi nakon što su Rusija i Kina predložile Vijeću sigurnosti da raspravi o mogućnostima ublažavanja sankcije nakon što su se sastali američki predsjednik Donald Trump i sjevernokorejski čelnik Kim Jong Un i složili se o potrebi denuklearizacije.

Sjedinjene Države i druge članice Vijeća smatraju da se sankcije moraju striktno provoditi dok ih Pjongjang krši. Vijeće sigurnosti je 2006. jednoglasno uvelo sankcije Sjevernoj Koreji u nastojanju da se zaustavi razvoj nuklearnog i raketnog programa u toj zemlji.