Sabor je izglasao polemični Zakon kojim može smijeniti pravobraniteljicu za djecu

Zbog zakona je prije koji dan reagiralo i Vijeće Europe

U Saboru je upravo sa 81 glasom ‘za’ usvojen Zakon o pravobranitelju za djecu. 40 zastupnika oporbe bilo je protiv, a tri suzdržana. Radi se o zakonu koji je posljednjih dana izazvao dosta polemika. Oporba mu se oštro protivila, a sama pravobraniteljica za djecu Ivana Klarić Milas smatra da se radi o manevru za njenu smjenu. Kritike na prijedlog zakona stigle su i iz Vijeća Europe.

U njihovom priopćenju, koje je potpisao povjerenik za ljudska prava Vijeća Europe Nils Muižnieks, pisalo je kako bi novi zakon mogao ugroziti neovisnost institucije pravobranitelja za djecu pa su stoga apelirali na Vladu da još jednom razmotri donošenje takvog zakona.

Pravobraniteljica kaže da je ovo bilo očekivano

Nakon izglasavanja Zakona, odluku je komentirala i sama pravobraniteljica za djecu koja kaže da je ovo i očekivala. “Jedna od mantri premijera Plenkovića, kad je preuzeo dužnost, bila je poštivanje institucija u Hrvatskoj. Danas je parlamentarna većina snažnom većinom pokazala da pravna regulacija neovisnih institucija u RH postaje nešto što je potpuno suprotno europskoj stečevini”, rekla je Milas Klarić za N1 .

Ono što je bilo sporno za oponente donošenja ovakvog zakona je odredba o tome kako neprihvaćanje izvješća pravobranitelja može biti razlog za njegovo razrješenje. Osim toga, dodana je i odredba kojom se predviđa raspisivanje novog natječaja za pravobranitelja za djecu u roku od 90 dana od stupanja zakona na snagu, iako mandat Klarić Milas traje sve do 2022. godine.

Prošli zakon bio neustavan

Na direktan upit, resorna ministrica Nada Murganić nije ni potvrdila, ni demantirala da će Klarić Milas biti smijenjena. Vlada je, inače, ovaj zakon uputila u hitnu proceduru, a trebao bi stupiti na snagu 1. kolovoza. Potreba za novim zakonom je postojala jer je odlukom Ustavnog suda iz ožujka dotadašnji Zakon o pravobranitelju za djecu prestao vrijediti.

Ustavni sud proglasio ga je neustavnim, obzirom na to da je u Saboru donesen običnom većinom nazočnih zastupnika, a ne većinom svih saborskih zastupnika.