UNESCO odbio primiti Kosovo, Nikolić je to nazvao pravednom i moralnom pobjedom

Poručio je sunarodnjacima da se nastave boriti za Kosovo

Tomislav Nikolic, President of the Republic of Serbia, speaks to the United Nations Sustainable Development Summit at the United Nations General Assembly in New York on September 27, 2015. AFP PHOTO / TIMOTHY A. CLARY
FOTO: AFP

Kosovo nije primljeno u Organizaciju Ujedinjenih naroda za obrazovanje, znanost i kulturu (UNESCO), jer za prijem nije dobilo potrebnu dvotrećinsku većinu na Općoj skupštini, a taj ishod glasovanja srpski predsjednik Tomislav Nikolić ocijenio je je “pravednom i moralnom pobjedom”.

Na Općoj skupštini UNESCO-a, održanoj u sjedištu organizacije Parizu, glasovale su 142 članice od kojih 92 za prijem Kosova, 50 protiv, a 29 ih je bilo suzdržano, dok je za dvotrećinsku većinu kojom se odlučuje o prijemu novih članica bilo potrebno 95 glasova.

Prethodno je odbačen prijedlog Srbije da se odloži izjašnjavanje o prijemu Kosova.

Čestitka srpskoj vladi

Srpski šef države ocijenio je ishod glasovanja o prijemu Kosova u UNESCO kao pobjedu i poručio sunarodnjacima da se nastavlja borba za Kosovo.

“Ovo je pravedna i moralna pobjeda u skoro nemogućim uvjetima, kad često ono što je ispravno ne može računati na podršku većine”, ocijenio je Nikolić.

U priopćenju iz ureda srpskog predsjednika upućena je čestitka srpskoj vladi na uloženim diplomatskim naporima te se također ističe da je ovo “nastavak borbe za Kosovo i Metohiju i znak dovoljno jasan svima da od južne srpske pokrajine nećemo nikada odustati”.

Pravoslavna crkva pozdravila odluku

I Srpska pravoslavna crkva (SPC) pozdravila je danas odluku kojom je odbijen predlog za prijem Kosova u UNESCO i pozvala na dijalog i izgradnju poverenja, priopćila je SPC.

Uz ocjenu kako je “očigledno da se pitanje duhovne i kulturne baštine ne može i ne smije rješavati politiziranjem, poglavito u situaciji gde je nakon rata na Kosovu uništeno toliko mnogo krišćanskih pravoslavnih svetinja i groblja”, SPC naglašava da se “povjerenje mora graditi djelima, a ne riječima” te poziva “na dijalog i izgradnju povjerenja kao jedini put za rješavanje svih problema”.

Beograd lobirao da spriječi članstvo

Izvršno vijeće UNESCO, koje ima 58 država članica, poduprlo je 21. listopada zahtjev Albanije i preporučilo Općoj skupštini prijem Kosova. Opću skupštinu, koja se sastaje svake dvije godine, čine predstavnici 195 država, među kojima je 111 priznale Kosovo, a 84 nisu, a odluka o prijemu novih država članica donosi se dvotrećinskom većinom.

Službeni Beograd ne priznaje neovisnost Kosova i drži da Kosovo ne može biti ni članicom UNESCO te skrbiti o srpskoj kulturnoj i povijesnoj baštini. Beograd je, među ostalim, svoje lobiranje i nastojanja da spriječi članstvo Kosova u UNESCO temeljio na činjenicama da vođe kosovskih Albanaca nisu spriječile ekstremiste da posljednja dva desetljeća unište ili oštete neke spomenike kulture koji su na Kosovu pod međunarodnom zaštitom.

Kosovo zasad priznalo 111 zemalja

Srpski manastiri i crkve koji su na listi ugroženih spomenika UNESCO pod posebnom su policijskom zaštitom, a manastir Visoki Dečani i pod vojnom zaštitom talijanskog kontigenta KFOR-a.

Koncem listopada državni vrh u Beogradu je sa zajedničkog sastanka s predstavnicima Srpske akademije znanosti i umjetnosti (SANU) i Srpske pravoslavne crkve (SPC) pozvao članice UNESCO-a da odbace zahtjev kosovski vlasti za prijem u tu organizaciju i poručio da je za Srbiju neprihvatljivo članstvo Kosova u toj organizaciji. Također je istaknuo privrženost eurointegracijama i naglasio da nikad i ni pod kojim uvjetima neće priznati neovisnost Kosova.

Od odcjepljenja od Srbije 2008. Kosovo je priznalo 111 zemalja, no težnju te zemlje da postane punopravna članica UN-a blokira Moskva.