Uoči ključne sjednice Senata u petak, Boras je pozvao dekane na sastanak. Doznali smo detalje, nadrealni su

Rektor je dekanima tri sata pričao kako je sve super na Sveučilištu. Nije se očitovao niti o jednoj aferi

28.02.2018., Zagreb - Damir Boras, rektor Sveucilista u Zagrebu. 
Photo: Boris Scitar/Vecernji list/PIXSELL
FOTO: Boris Scitar/Vecernji list/PIXSELL

Telegram je već pisao; nalazimo se u, po svemu sudeći, odlučujućem tjednu za Sveučilište u Zagrebu. Za petak u 11 sati u kino dvorani SC-a u Savskoj zakazana je, nakon gotovo godine dana, sjednica Senata Sveučilišta uživo. Na njoj će se raspravljati, jer je tako tražio Sveučilišni savjet, o kompleksnom stanju na Sveučilištu, opterećenom zaista brojnim skandalima. Uoči Senata u petak, rektor Damir Boras danas je na Arhitektonskom fakultetu okupio sve dekane fakulteta Sveučilišta.

Kako nam govori više sugovornika koji su danas bili na tom trosatnom sastanku, rektor je više-manje držao monolog o uspjesima svoje uprave u proteklih šest i pol godina. Jedan od sugovornika iz dekanskih redova za Telegram kaže kako se radilo o “deklarativnom monologu percepcije njegove vladavine”, dok drugi današnji sastanak opisuje kao “roman toka rektorove svijesti”.

“Sve super, sve pet”

Naš treći sugovornik iz dekanskih redova kaže kako smatra da je rektor današnjim sastankom i hvalospjevima vlastitoj upravi “htio pripremiti dekane da se u raspravu u petak na Senatu krene iz pozicije kako je sve super”. Kada smo naše sugovornike upitali o konkretnim uspjesima koje Boras pripisuje svojoj upravi, kazali su nam kako je rektor prikazao da su svi segmenti upravljanja Sveučilištem – od kadrovske politike, znanosti, kvalitete do financija – fantastični.

“Sve super, sve pet”, tako današnji Borasov ekspoze o stanju Sveučilišta opisuje jedan od dekana s kojim smo razgovarali. Na sastanku nije bilo puno pitanja upućenih rektoru iako su, kako govore Telegramovi sugovornici, neki njihovi kolege dekani pohvalili sastanak kao “sadržajna tri sata koja dokazuju da nema nikakvog raskola na Sveučilištu”.

Bez očitovanja na afere

Dekan s kojim smo najduže razgovarali, kaže da se rektor nije očitovao niti o jednoj od afera koje u posljednjih mjesec i pol tresu Sveučilište i upravu. “Nekoliko je puta ponovio da mediji krivo percipiraju priču i iskrivljavaju činjenice”, kaže naš sugovornik.

U medijima se već pisalo o inicijativi prikupljanja potpisa članova Senata za uvrštenje točke u dnevni red Senata o opozivu rektora. Naš sugovornik, međutim, smatra da bi rektor na početku sjednice Senata u petak sam trebao potencirati raspravu o povjerenju njemu i njegovoj upravi. “Moralno bi bilo da rektor sam pokrene pitanje o tome uživa li i dalje povjerenje”, kaže. Smatra i da niti u jednoj zemlji članici EU nije moguće da netko ostane na rektorskoj poziciji s toliko afera.

Bez govora o strateškim ili razvojnim pitanjima Sveučilišta

Rektor opterećenim tolikim aferama, ističe ovaj dekan, velik je teret za Sveučilište. “Sveučilište u Zagrebu postalo je problem cijelog Rektorskog zbora RH, naše sveučilište pretječu sveučilišta u Rijeci i Splitu, a kao najveće sveučilište trebali bismo biti lider”, problematizira.

Ako Borasova uprava, dodaje naš sugovornik, ostane do kraja mandata do 30. rujna 2022., “sumnjam da Sveučilište neće ići u smjeru raspada, a pitanje je kome to odgovara”, kaže ovaj dekan. U takvom scenariju zaključno spominje i ulogu Sveučilišnog savjeta kojem je na čelu šef HGK Luka Burilović; otvoreno se pita hoće li Savjet dozvoliti da Sveučilište pođe smjerom raspada.

Na današnjem sastanku s dekanima, kako potvrđuju naši sugovornici, nije bilo nikakvog govora o strateškim ili razvojnim pitanjima Sveučilišta. “Sve super, sve pet”.