Nekad je nužno odabrati stranu

Upravni odbor HAVC-a danas odlučuje o Hribarovoj smjeni, a mi donosimo pregled ovog kompliciranog slučaja

Državna revizija pokazala je niz nepravilnosti u radu HAVC-a

23.04.2013., Zagreb - Hrvoje Hribar, redatelj i ravnatelj  Hrvatskog audiovizualnog centra. 
Photo: Goran Jakus/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Nakon što je Državna revizija dala nepovoljno mišljenje o radu Hrvatskog audio-vizualnog centra (HAVC), danas će Upravni odbor tog tijela odlučiti hoće li ravnatelj Hrvoje Hribar morati otići s ravnateljskog mjesta.

Inače, dok nije postala ministrica kulture, u Upravnom odboru HAVC-a bila je i Nina Obuljen Koržinek.

O poslovanju HAVC-a govori se mjesecima i slučaj je prilično kompliciran na nekoliko razina. Izvukli smo, u nekoliko točaka, najvažnije momente.

1. Hasanbegović poslao nadzor u HAVC

O Hribarovoj potencijalnoj smjeni počelo se pričati u proljeće 2016., dok je ministarstvo još vodio Zlatko Hasanbegović koji je u HAVC poslao upravni nadzor.

2. Braniteljske udruge zatražile smjene

Priča se počela lomiti i na ideologiji, nakon što su braniteljske udruge ministru predale zahtjev za Hribarovim razrješenjem zbog filma ’15 minuta – masakr u Dvoru’. Zatim su, u listopadu 2016. godine, Udruge iz Domovinskog rata održale press konferenciju u kojoj su zatražile od Vlade i tada tehničkog ministra Zlatka Hasanbegovića hitnu smjenu ravnatelja HAVC-a Hribara i cijelog Upravnog vijeća u kojem je tada bila i sadašnja ministrica Obuljen Koržinek. Optuživali su ih za dugogodišnju korupciju u HAVC-u. U tom trenutku već je bilo evidentno da gospodin Hasanbegović neće biti ministar u Vladi premijera Plenkovića, a Ninu Obuljen, najizgledniju kandidatkinju za to mjesto napadala je većina medija bliska bivšem HDZ-ovom vodstvu.

3. HAVC negirao optužbe

HAVC je tvrdnje braniteljskih udruga opisao kao “neutemeljene i instruirane optužbe”. U priopćenju su pisali kako je “obmanjivanje javnosti dobilo epilog u jeku kadroviranja nove Vlade”. Godspođa Obuljen Koržinek tada se također oglasila. Poručila je da u HAVC-u, u čijem je Upravnom odboru bila od početka 2015., nije bilo nikakvih nepravilnosti, “što dokazuje i niz obavljenih nadzora”.

4. Hasanbegovićev zadnji potez

Bivši ministar Hasasnbegović, netom prije nego je predao mandat, objavio je rezultate upravnog nadzora u Hrvatskom audiovizualnom centru (HAVC). U opširnom dokumentu stoji kako su utvrđene određene nepravilnosti, a HAVC-u su pritom izrečene i odgovarajuće mjere za njihovo uklanjanje. U dokumentu objavljenom na webu Ministarstva pisalo je i kako se HAVC oglušio na izvješće o upravnom nadzoru.

5. Državni ured za reviziju dao nepovoljno mišljenje o radu HAVC-a

Prije tri dana objavljeno je kako je Državni ured za reviziju dao nepovoljno mišljenje o radu HAVC-a. U revizijskom nalazu uočeno je niz nepravilnosti. U reviziji se navodi kako je tijekom 2015. ravnatelj Hrvoje Hribar raspolagao sredstvima na temelju zaključenih ugovora, u iznosima iznad 50.000 kuna, bez odluke Upravnog odbora, a za iznose iznad 200.000 kuna bez suglasnosti osnivača, Ministarstva kulture, te da Upravni odbor Centra nije odlučivao o Financijskom planu i godišnjem obračunu za tu godinu, što nije u skladu s odredbama Zakona i Statuta.

6. Hribar kaže da je iznenađen nalazom Državne revizije

Ravnatelj HAVC-a Hribar iznenadio se rezultatima revizije. Rekao je kako su sve prijašnje revizije, od internih, onih Ministarstva do nezavisnih, dosada bile besprijekorne. Hribar smatra kako revizija ne uviđa glavni temelj čitavog sustava političke neovisnosti HAVC-a, “a to je da o programu odlučuje Hrvatsko audiovizualno vijeće, temeljem kojih odluka onda ravnatelj potpisuje ugovor s korisnikom”. “Revizija je, na način koji je prilično originalan, vidjela da bi ustvari ministar kulture trebao potpisati sve odluke vezane uz proizvodnju hrvatskog filma”, ustvrdio je.

7. Hasanbegović komentirao rezultate revizije

Bivši ministar Hasanbegović komentirao je na N1 televiziji rezultate revizije. “To je karika koja je nedostajala, sve je jasno. Hribar mora biti smijenjen, a DORH podnijeti sve istrage. Ovo je vrsta moralne zadovoljštine koju sam doživio jer je državna revizija potvrdila sve što sam govorio”, rekao je Hasanbegović. Smatra da se treba istražiti odgovornost svih iz upravnog odbora HAVC-a, pa i ministrice Obuljen. Smatra i da bi ministrica trebala smijeniti Hribara.

8. Ministrica Obuljen dala je prilično neodređenu izjavu

O nalazu revizije u HAVC-u oglasila se i ministrica kulture koja je donedavno bila u Upravnom vijeću HAVC-a. “Ja ću kao i u svakom drugom slučaju postupiti u skladu sa zakonom, vrlo pažljivo proučiti sve nalaze i poduzeti sve korake koji se od mene očekuju”, poručila je ministrica.

9. Odluka o Hribarovoj smjeni

Upravni odbor HAVC-a danas treba odlučiti odlazi li Hrvoje Hribar s ravnateljskog mjesta. Kako neslužbeno doznaje N1, nije isključeno ni da će Hribar sam podnijeti ostavku kako bi poštedio HAVC od daljnjih komplikacija i neugodnosti.

10. Priopćenjem reagirali DHFR i HRUP

Uoči sjednice HAVC-a, Društvo hrvatskih filmskih redatelja i Hrvatska udruga producenata priopćenjem su reagirali na Izvješće o obavljenoj reviziji u Hrvatskom audiovizualnom centru (HAVC) za 2015. godinu.

Kažu kako pozdravalju ukazivanje na nepravilnosti, ali i žele ukazati na dijelove Izvješća kojima je Državni ured, kako pišu, ozbiljno prekoračuje svoje ingerencije. Priopćenje u cijelosti možete pročitati niže.