Upravo je objavljeno tko je aplicirao za glavnog državnog odvjetnika. Stiglo je samo 6 prijava, evo kratkih biografija

Državnoodvjetničko vijeće uputilo je Vladi listu kandidata. Donosimo tko su

20.04.2018., Zagreb - Sabor, Banska soba. Ceremonija polaganja svecane prisege novoizabranog glavnog drzavnog odvjetnika Republike Hrvatske Drazena Jelenica predsjedniku Hrvatskoga sabora Gordanu Jandrokovicu.
Photo: Sanjin Strukic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Državnoodvjetničko vijeće uputilo je Vladi listu kandidata koji su se javili na javni poziv za funkciju glavnog državnog odvjetnika. To je prvi put da se čelnog čovjeka Državnog odvjetništva RH bira prema novoj proceduri. Iako se očekivalo da će ona unijeti dodatnu transparentnost, odnosno da će Državnoodvjetničko vijeće (DOV) koje je sastavljeno od članova DORH-a, profesora prava i političara analizirati životopise i programe kandidata, to se nije dogodilo. DOV je samo prikupio prijave i proslijedio ih Vladi RH koja bi trebala odabrati kandidata i predložiti ga Saboru na usvajanje.

Službeno je svega šest ljudi poslalo prijave za čelnu funkciju u DORH-u. Zanimljivo je da se javila samo jedna zamjenica glavnog državnog odvjetnika, te još jedna osoba iz sustava Državnog odvjetništva. Sve ostalo su privatni odvjetnici. Nije se prijavila niti jedna osoba koja je ranije, kada se glavni državni odvjetnik birao bez javnog poziva, bila u križaljkama za ovu funkciju .

Inače, od veljače, kada je Dražen Jelenić odstupio zbog masonske afere, DORH vodi prva zamjenica glavnog državnog odvjetnika Zlata Hrvoj Šipek. Ona se i prijavila na raspisani javni poziv. Na javni poziv stiglo je dakle, osim njene, još pet prijava. Evo tko iduće četiri godine želi biti glavni državni odvjetnik Republike Hrvatske.

Zlata Hrvoj Šipek

Zlata Hrvoj Šipek, dugogodišnja je zamjenica glavnog državnog odvjetnika. Na čelu je i građanskog odjela Državnog odvjetništva Republike Hrvatske. U dva navrata bila je i predsjednica Državnoodvjetničkog vijeća. Prema dostupnim podacima, početkom 90-tih gospođa Hrvoj Šipek radila je u javnom pravobraniteljstvu u Karlovačkoj županiji. U međuvremenu, od kada je od Jelenića preuzela vođenje DORH-a, Hrvoj Šipek povukla je, kako doznajemo, i jedan kadrovski potez. Naime, na mjesto voditelja Kaznenog odjela, koji je ravnopravan Građanskom odjelu, a kojem je ona još uvijek ne čelu, postavila je Darka Kliera. Gospodin Klier, koji je trenutno i predsjednik Državnoodvjetničkog vijeća, zamijenio je na čelu Kaznenog odjela Andreu Šurinu Marton.

Veljko Miljević

Veljko Miljević, dugogodišnji je zagrebački odvjetnik, koji često za sebe ističe da je bio i najbolji student u povijesti Pravnog fakulteta u Zagrebu. Bio je član Hrvatskog helsinškog odbora, a početkom 90-tih imao je i izlet u politiku kao potpredsjednik Srpske narodne stranke. Nakon Jelenićeve masonske afere, Miljević je i sam priznao da je mason. Među njegovim klijentima zasigurno je najpoznatiji odbjegli savjetnik Dinama Zdravko Mamić. Miljević brani i Branimira Glavaša u procesu zbog ratnog zločina, a zastupao je i Davida Komšića, mladića koji je sa skoro 90 uboda nožem usmrtio svoju djevojku. Miljević nerijetko kritizira zakonska rješenja, a posebno Zakon o kaznenom postupku koji mu je, kao kaznenom odvjetniku, ključan propis u postupcima na sudu.

Mladen Dragičević

Mladen Dragičević, također je zagrebački odvjetnik koji je još 1993. otvorio svoj odvjetnički ured. Sada se njegovo odvjetničko društvo, kako stoji u službenim podacima, bavi svim granama prava, s posebnim naglaskom na trgovačko i građansko pravo, preuzimanja i spajanja, energetiku, pomorsko, bankarsko, radno te pravo osiguranja. “Jednostavno se ništa nije promijenilo dugi niz godina i smatram da je došlo vrijeme za neku svježu krv, a upravo je Državno odvjetništvo zatvorilo mogućnost ulaska svježih snaga sa strane”, rekao je odvjetnik Dragičević za Novu TV o razlozima svoje prijave. “Iza mene nitko ne stoji, ja sam se prijavio sam. Smatram da imam dovoljno znanja, kapaciteta i volje da mogu napraviti neke pozitivne promjene”, dodao je.

Nikša Wagner

Želja za promjenama u sustavu Državnog odvjetništva kao i pravosuđu generalno razlog je, kako neslužbeno doznajemo, prijave i Nikše Wagnera, zamjenika u Županijskom državnom odvjetništvu u Splitu. Wagner je, pisala je već Slobodna Dalmacija, rodom Dubrovčanin koji već jedanaest godina radi kao zamjenik županijskog državnog odvjetnika u Splitu, a svojedobno je bio i općinski državni odvjetnik u Splitu i Dubrovniku. Wagner za sebe tvrdi da je radoholičar, te da u državnoodvjetničkom sustavu treba davati prednost mladim kadrovima. Odlikovan je kao hrvatski branitelj, a bio je i djelatni časnik, istražitelj u Kriminalističkoj vojnoj policiji, u 72. bojni Vojne policije i pri Upravi vojne policije MORH-a.

Marko Bonifačić

Za funkciju glavnog državnog odvjetnika prijavio se i Marko Bonifačić. Gospodin Bonifačić bio je vijećnik u zagrebačkoj Gradskoj skupštini, potpredsjednik Središnjeg odbora Liberalne stranke i pravni savjetnik HHO-a. Sada je odvjetnik u mirovini. I gospodin Bonifačić se u svojoj karijeri mahom bavio građanskom granom prava i to posebno zaštitom vlasništva. U svojim istupima i radovima ukazivao je i na izazove zaštite ljudskih prava u pravosuđu u cjelini.

Marija Cvitanušić

Prijavu je podnijela i Marija Cvitanušić, odvjetnica iz Zagreba. Prije nekoliko godina gospođa Cvitanušić kandidirala se i za sutkinju Vrhovnog suda RH, a konkurirala je i za mjesto ravnateljice rehabilitacijskog centra Biokovka. Javno nije objavljeno puno podataka o njezinom radu, no prema dostupnoj Sudskoj praksi njezin odvjetnički ured bavi se i kaznenim i građanskim pravom.