Upravo otkriveno da na Marsu ima vode, male količine vodene pare po noći postaju tekućina

Možda već postoje i žive vrste u unutrašnjosti planeta

FOTO: wikipedia

Znanstvenici su pronašli dokaze da na Marsu ima tekuće vode. Koristeći podatke prikupljene od Curiosity rovera, utvrdili su da male količine vodene pare kondenziraju kao tekućina u tlo planeta noću i isparavaju u jutarnjim satima, piše Vox.

Istraživanje, objavljeno u časopisu Nature Geoscience, pokazuje da su u tlu velike količine soli nižeg tališta od vode, u obliku tekućine unatoč temperaturi ispod nule. I prije su postojale satelitske slike koje su pokazivale da na Marsu ima vode, no ovaj novi dokaz pokazuje da je u prošlosti bilo puno vode na Marsu, što mijenja naše dosadašnje hidrološko shvaćanje tog planeta.

Još uvijek je nevjerojatno da bi netko mogao živjeti u onakvoj hladnoći kakva tamo vlada, no ovo otkriće može značiti da bi tamo u dalekoj budućnosti moglo biti života. Voda se zbog hladnoće na Marsu ne može zadržavati u tekućem obliku, no sad je utvrđeno da ondje postoji velika količina perkloratne soli, koja znatno smanjuje točku ledišta.

Na Marsu je puno više vode nego što nam je bilo poznato

Otkriće sugerira da bi moglo biti puno više vode u tlu Marsa nego što smo ranije mislili. Nađeno je i objašnjenje za pruge koje se vide na snimkama Marsa: znanstvenici smatraju da je uzrok prugama upravo topljenje vode u unutrašnjosti planeta. Pruge se formiraju sezonski pa se pretpostavlja da se to dešava onda kad se otapa led.

“Ta klizišta javljaju se sezonski, u toplijim razdobljima, na obroncima Marsa”, kaže znanstvenik Javier Martin-Torres. “Jedno od mogućih objašnjenja za to mogu biti promjene u stanju tekućine koje su prisutne u tlu.”

Unatoč ovom otkriću, ostaje činjenica da život na Marsu nije moguć. Znanstvenici smatraju da je milijunima godina prije Mars bio topliji pa je stoga možda u tim uvjetima život bio moguć za neke oblike. Danas, osim hladnoće, Mars ima vrlo tanak sloj atmosfere i slabo magnetsko polje, tako da je njegova površina neprestano izložena štetnom zračenju Sunca.

Možda ipak ima živih organizama

Neki znanstvenici pretpostavljaju da se mikrobi mogu razvijati i preživjeti ispod površine Marsa. Na planetu se odvijaju geološke aktivnosti putem kojih bi se moglo stvoriti dovoljno topline da se u podzemnim dijelovima led topi u vodu. Osim toga, postoje dokazi da na površini visoka razina soli djeluje kao antifriz.

Ostali sastojci potrebni za život kakav poznajemo – poput elemenata ugljika i dušika – također vjerojatno postoje u stijenama duboko ispod površine planeta. Na Zemlji su znanstvenici otkrili mikroorganizme koji žive kilometrima duboko ispod površine, a moguće je, iako još nije dokazano, da takvo što postoji i na Marsu.