Upravo stiglo: petero izbačenih znanstvenika pristalo je ostati u vladinom Savjetu

Pristali su ostati u Savjetu nakon razgovora sa Zvonimirom Frkom-Petešićem, predstojnikom premijerova ureda

Petero znanstvenika iz Vladina Znanstvenog savjeta, kojima je šef premijerova ureda ovoga tjedna poručio da više nije moguća njihova daljnja suradnja, ipak ostaju u Znanstvenom savjetu.

Do cijelog skandala s izbacivanjem – pa povlačenjem izbacivanja – Petre Klepac, Igora Rudana, Nenada Bana, Branka Kolarića i Andreje Ambriović Ristov iz Znanstvenog savjeta Vlade, došlo je nakon što su ovi znanstvenici, uz ostalih 20 kolega, potpisali apel javnosti u kojem su adresirali svoju zabrinutost za epidemiološku situaciju u Hrvatskoj.

Ostaju nakon razgovora s Frkom-Petešićem

Iz Vlade su sada, pak priopćili, da je svih pet znanstvenika pristalo ostati u Znanstvenom savjetu. U priopćenju iz Vlade, navodi se da je svih pet članova Znanstvenog savjeta razgovaralo sa Zvonimirom Frkom-Petešićem, predstojnikom premijerova ureda, i da su “potvrdili svoju spremnost za nastavak suradnje s Vladom i davanje svog doprinosa kontroliranju i suzbijanju epidemije”.

Iz Vlade podsjećaju i na zadaću članova Znanstvenog savjeta: da kroz razmjenu mišljenja o razvoju epidemije pomognu Vladi u donošenju odluka. Znanstveni je savjet, dodaju iz Vlade, sastavljen od uglednih domaćih i inozemnih hrvatskih stručnjaka, koji za svoj dobrovoljni rad u savjetu ne primaju nikakvu naknadu.

Uzimat će u obzir njihovo mišljenje

“Kao i dosad, Vlada će u donošenju svojih odluka uzimati u obzir i mišljenje Znanstvenog savjeta, kao i sve druge relevantne parametre u ovoj višedimenzionalnoj krizi. No uvažavajući svačiji doprinos, Vlada će s punom odgovornošću svoje odluke donositi samostalno, i za njih nisu odgovorni članovi Savjeta”, dodaju u priopćenju.

U borbi s koronavirusom, zaključuju, prioritet je Vlade zaštita zdravlja i života hrvatskih građana kroz provedbu optimalnih mjera, “uz minimiziranje negativnih učinaka za cjelokupno društvo i gospodarstvo”.