Nekad je nužno odabrati stranu

Prve fotografije iz unutrašnjosti nuklearke Fukušima (robot koji ih je snimio unutra je izdržao tek 3 sata)

Prvi robot poslan u rastopljeni reaktor poslao je zastrašujuće fotografije

Unutrašnjost nuklearke u Fukušimi
FOTO: AFP

Prvi robot koji je poslan da istraži unutrašnjost radioaktivnog reaktora nuklearke Fukušima zaustavljen je prošlog petka nakon samo tri sata misije, piše Daily Mail. Ipak, uspio je snimiti prve fotografije rastopljenog reaktora nakon katastrofe 2011. godine.

Više od 300.000 ljudi moralo je biti evakuirano nakon što su eksplodirala tri od šest reaktora u Fukušimi. U potresu i tsunamiju koji su to uzrokovali poginulo je gotovo 16.000 ljudi. Robota su razvili tvrtka Hitachi-GE Nuclear Energy i Međunarodni istraživački institut za deaktiviranje nuklearnih postrojenja i trebao je raditi oko 10 sati na razinama radijacije koja bi bila smrtonosna za ljude te uzrokuje kvarove običnih elektroničkih uređaja.

Četrdeset godina za demontažu reaktora

Dio prostorije s rastopljenim reaktorom
Dio prostorije s rastopljenim reaktorom AFP

Iz Tokyo Electric Power Companyja, tvrke koja je vlasnica nuklearke, kazali su da robot okončao dvije trećine planirane misije i ipak prikupio dovoljno podataka koji će pomoći u daljnjem slanju robota dublje u reaktor. To će omogućiti novoj generaciji daljinski upravljanih robota da pronađu ostatke rastopljenog nuklearnog goriva.

Glasnogovornik TEPCO-a Teruaki Kobayashi rekao je da se pokazalo kako robot dobro podnosi zračenje te da je njegova razina znatno niža od očekivane. No, za ljude je ona još uvijek daleko previsoka da bi ušli u nuklearku, čak i uz posebnu zaštitnu opremu.

https://www.youtube.com/watch?v=vlFBOr0yxxo

Računalne simulacije i snimanja pokazali su da su gotovo sve gorive šipke jedinici 1 rastopljene – jezgra je probijena i sada leži na dnu zatvorene komore. Procjenjuje se da će trebati desetljeća da to područje ponovno postane sigurno, kao i milijarde dolara. I voda i tlo zagađeni su, i na cijelom okolnom području nitko ne može živjeti. Nije poznato kad će čišćenje biti okončano.

Po izvješćima medicinskih službi, očekuje se porast broja karcinoma, ali ne u znatnoj mjeri. Potres magnitude 9 stupnjeva i tsunami koji je uslijedio srušili su sustav za hlađenje, što je uzrokovalo pregrijavanje i eksploziju tri od šest reaktora. Neovisna istraga nesreće utvrdila je da je katastrofi kumovao ljudski faktor te da su se ovakve posljedice mogle izbjeći. Postupak uklanjanja rastopljenih šipki nuklearnog goriva, procjenjuje se, trajat će najmanje 40 godina.