Uragan Florence sad je već ozbiljno ojačao; naređena je evakuacija milijun ljudi na istočnoj američkoj obali

Sjeverna i Južna Karolina i Virginija proglasile su izvanredno stanje

FOTO: @astro_ricky/Twitter

Američke vlasti naredile su u utorak masovne evakuacije stanovništva uz istočnu obalu SAD-a kojoj se približava uragan Florence, oluja kategorije 4 i najjača u posljednja tri desetljeća. Guverneri Virginije i i Južne Karoline izdali su nalog za evakuaciju 245.000, odnosno milijun stanovnika uz obale tih saveznih država. “Ovo je ozbiljna oluja i pogodit će cijelu državu”, rekao je guverner Virginije Ralph Northam. “Svi u Virginiji moraju biti spremni!”.

Očekuje se da će Florence, s vjetrovima koji trenutno pušu od 200 km/h, ojačati kada u četvrtak stigne do kopna, najvjerojatnije na jugoistoku Sjeverne Karoline, uz granicu s Južnom Karolinom. Guverner Sjeverne Karoline Roy Copper izjavio je na konferenciji za novinare da ta savezna država “očekuje najgore”. Sjeverna i Južna Karolina, Virginija i Maryland proglasili su izvanredno stanje. Poučeni ranijim iskustvima, stanovnici se pripremaju za oluju, stvarajući zalihe hrane, vode i goriva.

Postoji mogućnost dizanja devastirajućih plimnih valova

“Jako smo uplašeni, svjesni smo da s ovim nema igre”, rekla je Jeniffer Oosterwyk iz Holden Beacha. Stručnjaci iz Nacionalnog centra za uragane u Miamiju upozoravaju na mogućnost po život opasnih plimnih valova, dugotrajnih obilnih kiša i poplava, osobito ako Florence danima bude prodirala u unutrašnjost teritorija. Uragan se kreće brzinom od 20 km na sat u smjeru sjeverozapada i trebao bi u utorak i srijedu prijeći između Bahama i Bermuda.

Američki predsjednik Donald Trump je u ponedjeljak najavio da iz sigurnosnih razloga otkazuje skup koji se u petak trebao održati u Jacksonu, u državi Mississippi. Klasificirana kao oluja kategorije 4 od pet na Satiff-Simpsonovoj ljestvici, Florence je najgori uragan koji ove godine prijeti Americi i prva te snage od 1998. kada je uragan Hugo protutnjao Charlestonom u Južnoj Karolini.

Svijet ima dvije godine za djelova protiv klimatskih promjena

U međuvremenu, čelnik UN-a Antonio Guterres upozorio je kako svijet ima dvije godine za djelovanje protiv klimatskih promjena ili će se suočiti sa stravičnim posljedicama. Pozvao je civilno društvo da zahtijeva od svjetskih vođa da im polože račune. “Ako ne promijenimo smjer do 2020., izlažemo se stravičnim posljedicama za ljude i prirodne sustave”, izjavio je Antonio Guterres u govoru u sjedištu UN-a u New Yorku.

“Važno je da civilno društvo, mladi, skupine žena, privatni sektor, vjerske kao i znanstvene zajednice i ekološki pokreti u svijetu traže da im čelnici polože račune”, istaknuo je glavni tajnik Ujedinjenih naroda. Prikazavši crni popis prijetnji, Guterres je rekao da je svijet izložen izravnoj egzistencijalnoj prijetnji i najvećem izazovu našeg doba.

“Klimatske promjene su brže od nas i moramo se pokrenuti. Imamo alate kako bi naše djelovanje bilo učinkovito, ali nedostaje nam vodstvo i ambicije da poduzmemo ono što moramo”, istaknuo je. Antonio Guterres je podsjetio da će se u UN-u organizirati svjetski summit o klimi u rujnu 2019.