Urnebesna priča iz Hrvatskih šuma: mjesecima ne mogu zaposliti običnog zaštitara jer traže da ima certifikat menadžera

Otkrivamo novu nevjerojatnu epizodu iz državne firme čijeg šefa Uskok već istražuje zbog afere Vjetroelektrane

U teoriji, trebao je to biti jedan od banalnih, nimalo kompliciranih natječaja kakvih se u javnim institucijama i državnim tvrtkama bez većih problema godišnje provede na stotine. U praksi, Hrvatske šume već mjesecima ne uspijevaju jednostavne propozicije natječaja za zaštitarske usluge u centrali tvrtke dovesti u zakonske okvire, pa ih nadležna državna komisija stalno vraća na popravni.

Glavni razlog tog proceduralnog zastoja jest snažna želja Hrvatskih šuma da angažirani zaštitari, odnosno tvrtke-ponuditelji, posjeduju izvjesni “Certifikat menadžera korporativne sigurnosti” koji izdaje jedna udruga građana. Iz Hrvatskih šuma kažu da tako žele nagraditi zaposlenike i tvrtke “koje ulažu u svoju edukaciju i napredak”, dok tvrtka koja se već dvaput osnovano žalila tvrdi kako takav certifikat u ovom natječaju, da skratimo njihovo objašnjenje, nema nikakvog smisla. Pa su im Hrvatske šume već dvaput plaćale troškove žalbenog postupka.

Šef pod istragom, ali funkciju ne da

No, najprije nešto golih činjenica i konteksta. Mjesto radnje: Direkcija Hrvatskih šuma u Zagrebu, gdje stoluje predsjednik Uprave Krunoslav Jakupčić, u slobodno vrijeme pod istragom Uskoka u aferi Vjetroelektrane. Sjećate se, tada smo otkrili kako su mu porezni obveznici platili odvjetnika. Kako je moral hrvatskih dužnosnika prilično fleksibilna kategorija, gospodin Jakupčić unatoč policijskom uhićenju i dalje čvrsto drži uzde na vrhu upravljačke piramide, a sada natječajem traži zaštitare koji će mu budno, od 0 do 24 – po jedan u smjeni, čuvati Direkciju od ugroza.

Kriterij za dodjelu bodova, a time i procjenu najpovoljnije ponude, bila je samo ponuđena cijena. Jednostavnije ne može. Tako se barem činilo. Ali, kvaka je ubrzo izronila na površinu: jedan od minimalnih uvjeta, dokaza tehničke i stručne sposobnosti za posao, u prvoj verziji natječaja bio je “važeći Certifikat menadžera korporativne sigurnosti (CMKS) kojeg izdaje Hrvatska udruga menadžera sigurnosti (HUMS)”. Tko ga nema, ponuda mu se neće ni razmatrati.

‘Zakon ne poznaje ovakav certifikat’

Očekivano, jedna od tvrtki odmah se na to, prije službene žalbe, obratila direktno Hrvatskim šumama i naglasila kako “traženi certifikat ne izdaje, niti za izdavanje postoji ovlaštena i registrirana obrazovna ustanova koja bi mu davala legitimitet i garantirala valjanost”. Pritom Zakon o privatnoj zaštiti, upozorili su, ne poznaje i ne regulira postojanje ovakvog certifikata. Tražili su da ga maknu iz natječaja.

U Hrvatskim šumama djelomično su reterirali, pa su u izmijenjenoj verziji natječaja obrisali certifikat iz obveznog kriterija. Ali, nisu ga uklonili, već ostavili mogućnost da netko tko ga posjeduje ostvari dodatne bodove. Ni to im nije prošlo. Tvrtka je uspješno dobila žalbu pred DKOM-om, 5000 kuna za odvjetničke troškove i poništenje tog dijela natječaja.

Što je zapravo famozni certifikat?

Zastat ćemo na trenutak pojasniti o kakvom se certifikatu radi. Hrvatska udruga menadžera sigurnosti posljednjih nekoliko godina organizira program edukacija vezan za korporativnu sigurnost. Predavači su većinom poznati stručnjaci i profesori iz sigurnosne struke. Primjerice, na modulu “Poslovno obavještajna djelatnost” predaje bivši obavještajac Robert Kopal, u javnosti znan po funkciji posebnog savjetnika premijera Plenkovića.

Cilj cijelog programa je, prema službenoj web stranici udruge, “pružiti polaznicima gradivne module za razvoj sveobuhvatnog okvira upravljanja korporativnom sigurnošću korištenjem analitičkih podataka i predviđanja trendova koji se odnose na devet ključnih modula korporativne sigurnosti”. Dakle: platite, odslušate 112 nastavnih sati predavanja za korporativne menadžere i dobijete certifikat. Legitimno za sve upravljače željne dodatnog sigurnosnog znanja i cjeloživotnog obrazovanja.

Hrvatske šume ignorirale odluku državne komisije

Vratimo se na natječaj. U Hrvatskim šumama posjedovanje certifikata na natječaju za zaštitare očito smatraju toliko važnim da su hladno ignorirali odluku DKOM-a iz prve žalbe i ostavili dodatno bodovanje certifikata u natječaju. Izmijenili su, doduše, dio u kojem kažu da certifikat isključivo mora biti od HUMS-a, sad može i neki “jednakovrijedan”.

Ali priča se, gle čuda, ponovila: ista tvrtka se opet žalila, DKOM je žalbu opet prihvatio i poništio taj dio natječajne dokumentacije. A Hrvatske šume su još jednom platile 5000 kuna troškova žalbenog postupka. Nikako, naime, nisu mogli dokazati kako će certifikat, koji se tiče unutarnjeg poslovanja neke (zaštitarske) tvrtke, utjecati na to da je ponuda za čuvanje Direkcije Hrvatskih šuma time kvalitetnija.

Saldo cijele priče je sljedeći: četiri mjeseca pokušavalo se uštimati natječajnu dokumentaciju da bude sukladna Zakonu o javnoj nabavi, porezni obveznici snosili su 10 tisuća kuna troškova zbog žalbi, natječaj još nije ni blizu kraja, a ostaje misterija komu je i zašto u Hrvatskim šumama certifikat menadžera korporativne sigurnosti toliko prirastao srcu.