Urnebesna priča o tome kako je par zrakoplovnih entuzijasta razotkrilo Trumpov top secret put u Irak

Najstrože čuvana državna tajna provaljena je na bizaran način kad je tip slikao avion iznad Britanije i objavio fotku

FOTO: @ETEJSpotter/Twitter

Samo pet sati nakon što je američki predsjednik Donald Trump sa suprugom Melanijom, u najvećoj tajnosti pod zaštitom noći, poletio za Irak, ta najstrože čuvana državna tajna provaljena je na doista bizaran način.

Premda su se svi koji su znali za put morali zakleti da neće progovoriti o Trumpovu letu na Bliski istok, pa je čak i skupina od 13 novinara morala prisegnuti da neće izvijestiti o putu sve dok ne dobiju odobrenje Bijele kuće, vijest je objavljena na jednom engleskom portalu. Čak tri sata prije nego li je Trump sletio u Bagdad.

Da stvar bude još gora, Alan Meloy, bivši IT menadžer u britanskom Nacionalnom zdravstvenom sustavu (NHS-u), čak je objavio i fotografiju Boeinga VC-25, poznatijeg kao Air Force One, kojim se koriste američki predsjednici, dok je letio iznad Engleske.

Čovjek je vidio specifičan trag na nebu

Meloy, koji je inače ljubitelj fotografije i zaljubljenik u avione, na Štefanje je ugledao na nebu golemi bijeli trag koji za sobom obično ostavljaju jumbo jetovi. Kad je uzeo fotografski aparat s golemim teleobjektivom zaprepastio se: to nije bio običan zrakoplov. S obzirom da četrdesetak godina proučava zrakoplove, odmah je zamijetio specifične boje. “Bio sam apsolutno zapanjen kad sam to vidio … Prepoznao sam da je to jedan od dva zrakoplova VC-25, odnosno modificirani Boeing 747-200 kojima lete američki predsjednici. Nisam imao pojma tko je na njemu, ali znao sam da je u njemu neka važna osoba.”

Trumpov avion letio je u Irak pod pozivnim znakom “AF1”, a već ga je bio zapazio i CivMilAir, online entuzijast za zrakoplovstvo, koji prati avionski promet preko Velike Britanije. Ali, dakako, nije znao da je to avion američkog predsjednika. Air Force One pojavio se na karti pod oznakom “RCH358” ili “Doseg 358”, a nju koristi američka vojska za svoje teretne zrakoplove. Air Force One letio je na visini od oko 11.000 metara.

Kako su ga entuzijasti razotkrili tajnu operaciju

Meloy je snimio nekoliko fotografija zrakoplova dok je letio iznad Yorkshira, a kad ih je pomno pregledao ugledao je na repu veliku američku veliku zastavu što je bila potvrda da se zaista radi o zrakoplovu američkog predsjednika. Jednu sliku odmah je postavio na svoju stranicu na Flickru. Tada su je vidjeli i drugi zrakoplovni fanatici koji su na osnovu javno dostupnih podataka o praćenju svih zrakoplova te Meloyeve fotografije nepobitno zaključili da je u pitanju Air Force One te da putuje u pravcu Bliskog istoka.

Kad je sve to objavljeno Bijela kuća je, gotovo tri sati nakon što je Meloy snimio avion kroz svoj Canon 7D, a prije negoli je potajno sletio u zračnu bazu Al Asad zapadno od Bagdada, bila prisiljena priznati da je predsjednik SAD-a pa putu za Bliski istok.

Vozili su se u potpuno zamračenom avionu

Predsjednik Trump ispričao je novinarima kako nikada nije bio pod tako velikim sigurnosnim mjerama: “Nikada nisam vidio ništa slično, cijelo vrijeme bili smo u potpuno zamračenom zrakoplovu, zatvorenih prozora, tako da je bio mrkli mrak. Bio sam u mnogim zrakoplovima, ali nikada nisam vidio ništa slično.”

Kasnije je, odgovarajući na pitanja novinara, kazao kako se nije bojao za sebe, već isključivo za instituciju predsjednika te suprugu Melanie. Bivši agent tajne službe Jonathan Wackrow, koji je planirao tajno putovanje Baracka Obame u Afganistan, kaže da je taj slučaj krajnje zabrinjavajuć. “U doba društvenih medija dolazi do novih ranjivosti koje Tajna služba i vojska moraju imati na umu u budućnosti.”

Podsjeća na rušenje nevidljivog aviona u Srbiji

Kao što je slučajno probijena najstrože čuvana tajna o Trumpovu letu za Irak, tako je 27. ožujka 1999., za bombardiranja Srbije, na sličan način iznad sela Buđanovci srušen F-117A Nighthawk, nevidljivi američki bombarder. Prije toga ti su zrakoplovi bili nedodirljivi, a tijekom Zaljevskog rata izveli su više od 1300 letova i izbacili preko 2000 tona bombi. I nikada nisu bili ugroženi.
Sve dok ga srpska protuzračna obrana, opremljena prastarim ruskim raketnim sustavom S-125 Neva koji je proizveden šezdesetih godina prošlog stoljeća, nije uspjela oboriti.

Bila je to prvorazredna senzacija jer nikome nije bilo jasno kako jedna tehnološki relativno slabo naoružana vojska, sa zastarjelom sovjetskom tehnologijom, može srušiti jedan od najnaprednijih ratnih aviona na svijetu koji je nevidljiv za radare.

Istrage su kasnije pokazale da je najvjerojatnije posrijedi bilo pitanje sreće i slučajnosti. Srbija je prisluškivala američke NATO UHF i VHF radio veze i komunikacije, pa su naletjeli i na taj avion, ali pojma nisu imali da je riječ o takozvanom stealth, odnosno nevidljivom zrakoplovu. Pilot se uspio na vrijeme katapultirati pa su ga američki helikopteri izvukli prije nego li ga je pronašla srpska vojska. Pentagon je dan kasnije objavio da je izgubljen jedan zrakoplov, ali nikada nije objavljeno na koji način.