Urnebesni Plenković čudi se kupovanju imovine Sberbanke bez dubinske analize. Navlas isto je učinila njegova Vlada

Štoviše, čovjek koji je u kupnji ruske banke odigrao bitnu ulogu hitro je imenovan za ministra graditeljstva i državne imovine

4.11.2021., Zagreb - Ruski Sberbank sluzbeno napusta hrvatsko trziste, kao i ona u susjedstvu cija je ukupna imovina u vrijednosti od 7,329 milijardi eura. Sberbank Europe AG je potpisao ugovor o prodaji svojih banaka podruznica grupaciji koja je pod
FOTO: PIXSELL

Fortenova nije samo golemi lanac trgovina, niz kapilarno raspoređenih Konzuma i Mercatora po Hrvatskoj i Sloveniji. Fortenova ima u vlasništvu “pola Slavonije”, odnosno, ogromnu količinu poljoprivrednog zemljišta, te koncesije na izvore pitke vode, što je čini dodatno strateški bitnom za Hrvatsku i sva zbivanja oko promjene vlasništva gotovo pa pitanjima nacionalne sigurnosti

“Nije proveden ni odgovarajući due diligence kompanije”, pomalo s indignacijom je danas na sjednici Vlade hrvatski premijer Andrej Plenković komentirao način na koji je ekspresno i u tajnosti firma šeika iz Ujedinjenih Arapskih Emirata kupila udio Sberbanka u Fortenovi. Operacija je doista izvedena na sumnjiv način – bez znanja uprave tvrtke, a navodno i bez dozvola nužnih zbog sankcija prema Rusiji.

Očekivano, ni o čemu ni najblažeg pojma nije imala hrvatska Vlada. Njeni dužnosnici se evo već dva dana čude zbivanjima u strateškoj kompaniji radi čijeg spašavanja je prije pet godina, dok se još zvala Agrokor, donesen poseban zakon. Sad se, eto, 43,4 posto vlasništva te i takve kompanije, preko noći premješta po geostrateškim kotama po globusu, a Banski dvori uglavnom javnosti poručuju da znaju samo ono što je objavljeno u medijima.

Fortenova nije samo hrpa Konzuma

Valja pritom uvijek imati na umu kako Fortenova nije samo golemi lanac trgovina, niz kapilarno raspoređenih Konzuma i Mercatora po Hrvatskoj i Sloveniji. Fortenova ima u vlasništvu “pola Slavonije”, odnosno, ogromnu količinu poljoprivrednog zemljišta, te koncesije na izvore pitke vode, što je čini dodatno strateški bitnom za Hrvatsku i sva zbivanja oko promjene vlasništva gotovo pa pitanjima nacionalne sigurnosti – čak i bez rata u Ukrajini i sankcija Rusiji.

Zbog svega toga je potpuna osupnutost hrvatske vlasti posljednjom transakcijom u najmanju ruku zabrinjavajuća, kako god se priča s prodajom dionica Sberbanka prikladnom šeiku na kraju rasplela. Plenkovićevo čuđenje oko toga da nije proveden “odgovarajući due diligence kompanije”, međutim, zaziva i mračnije tonove.

Ma kakav due diligence

Naime, Sberbank. Oni su u priči o Fortenovi prodavatelji dionica investitoru koji je u njih uložio bez da je napravio dubinsku analizu poslovanja. Stvarno zvuči neozbiljno. Samo, nije im prvi put.

U ožujku ove godine se dogodilo navlas isto. Sberbank Hrvatska prodana je investitoru koji je kupio ovu banku, a da nije, što bi rekao Plenković “proveden ni odgovarajući due diligence kompanije”. Investitor je bila hrvatska država, konkretno, Hrvatska poštanska banka koja je u državnom vlasništvu.

Bila je, kazat će danas, stiska s vremenom – Sberbank Hrvatska se morala hitno kupiti jer joj je prijetila likvidacija koja bi državu koštala desetke i desetke puta više od same kupovine. Doduše, stiska s vremenom je bila i danas – transakcija s Emiratima je napravljena na posljednji dan kad je to, zbog sankcija, uopće bilo moguće.

Gusto isprepletene veze ruske banke i hrvatske Vlade

No, ovdje tek počinje priča o neobičnim i očito gusto ispletenim vezama ruske banke i hrvatske vlasti. Naime, predsjednik uprave Hrvatske poštanske banke, dakle one koja je kupila Sberbanku Hrvatske je Marko Badurina. Na posao u HPB došao je iz – Sberbanke Hrvatska, gdje je godinama bio savjetnik uprave.

Badurinu je, pak, za predsjednika Uprave HPB-a predložila Plenkovićeva Vlada u kolovozu 2019. godine. Iste godine savjetnik Uprave HPB-a postaje Ivan Paladina, poslovni čovjek koji je u karijeri surađivao s ruskim tajkunima. Štoviše, radio je i u firmi Titan građenje, čija je suvlasnica bila Elena Poletajeva, supruga Maksima Poletajeva, godinama visokopozicioniranog dužnosnika Sberbanke u Moskvi, čovjeka koji je imao i aktivnu ulogu u pregovorima oko restrukturiranja Agrokora.

Sedam dana i osam mjeseci

Paladina je, pak, očito imao svoju ulogu i u prodaji Sberbanke Hrvatska HPB-u. Štoviše, samo koji dan nakon te transakcije, pojavio se u javnosti kao izgledni novi ministar graditeljstva i državne imovine.

Visoki izvori iz HDZ-a su tih dana tvrdili kako je sve što je HPB radio dok je Paladina bio tamo bilo odlično, pa tako i odluka da se kupi Sberbanka Hrvatska. Samo sedam dana nakon te kupnje, ostvarene bez da je “proveden odgovarajući due diligence kompanije” Hrvatski sabor je izglasao novog ministra graditeljstva i državne imovine, Ivana Paladinu.

Osam mjeseci kasnije, od najavljivanog dinamiziranja procesa obnove nakon potresa s novim čovjekom na čelu resornog ministarstva se baš i ne vide neki revolucionarni pomaci. A Sberbanka i dalje svoje vlasništvo u tvrtkama koje posluju u Hrvatskoj prodaje kupcima koji se ne zamaraju dubinskim analizama poslovanja.