Uskok je došao po blisku premijerovu suradnicu. Dijana Vican bila je njegov osobni izbor za ključne pozicije u školstvu

Dijana Vican u jednom je trenutku bila siva eminencija prosvjete, moćnija i od ministra obrazovanja

FOTO: Pixsell/Telegram

Današnja USKOK-ova akcija, tijekom koje su u Zagrebu i Zadru uhićene dvije osobe, prema neslužbenim je informacijama povezana s novim krakom afere Josipe Rimac i određenim natječajem na Sveučilištu u Zadru. Akcija istražitelja usmjerena je prema bivšoj rektorici Sveučilišta u Zadru Dijani Vican, a prema neslužbenim Telegramovim informacijama, policija joj je jutros pokucala na vrata.

Sumnja se kako je Vican, na poticaj Rimac, tražila da Sveučilište u Zadru ne naplati bankovnu garanciju koju je tvrtka Graditelj svratišta priložila u sklopu natječaja za radove na tamošnjem studentskom domu. Valja istaknuti kako današnja zbivanja koja uključuju donedavnu rektoricu predstavljaju pravu bombu u (visoko)obrazovnim krugovima.

Dijani Vican dvostruki je rektorski mandat završio prije tek nešto više od mjesec dana. Na toj je dužnosti provela punih osam godina i u tom je razdoblju percipirana kao najutjecajnija hrvatska rektorica, bliska premijeru Andreju Plenkoviću. Dapače, Vican je bila osobni Plenkovićev izbor za čelnu osobu obrazovne reforme 2017. godine.

Plenkovićev osobni izbor

Nakon zaustavljanja procesa Cjelovite kurikularne reforme 2016. godine u Vladi HDZ-a i Mosta te dolaskom Andreja Plenkovića na čelo Vlade, Vican početkom 2017. preuzima – u tom trenutku – ključnu ulogu u hrvatskom obrazovanju. Plenković je, naime, imenuje za predsjednicu Posebnog stručnog povjerenstva za provedbu Strategije obrazovanja, znanosti i tehnologije (PSP). To je tijelo imalo zadaću provoditi spomenutu Strategiju koju je još 2014. usvojio Hrvatski sabor i, navodno, pokrenuti zaustavljeni reformski proces.

O moći i utjecaju Dijane Vican u tom trenutku možda najbolje govori dojam relevantnih aktera kako je upravo ona bila ključna osoba hrvatskog obrazovanja, a ne resorni ministar Pavo Barišić. U prvom potezu na čelu PSP-a, Vican je provela natječaj za Ekspertnu radnu skupinu za provedbu kurikularne reforme. Taj je natječaj, na kojem je Jasminka Buljan Culej naslijedila Borisa Jokića, izazvao neviđene prijepore u javnosti.

Za nekoliko su članova mediji utvrdili da nemaju potrebne reference, a sporna je bila i sama Buljan Culej čiji cjelovit životopis nikako nije bio dostupan javnosti. Početkom lipnja 2017. održan je prosvjed za kurikularnu reformu, a jedan od upamćenih transparenata s tog prosvjeda nosio je poruku “Obrazovanje nije VICan”.

Kako ju je Plenković hvalio

Jedna od zadaća tijela kojim je predsjedala Vican bila je i izrada Akcijskog plana za provedbu Strategije. Konkretno, trebalo je izraditi dvogodišnji plan provedbe konkretnih mjera iz Strategije, poput kurikularne reforme. U srpnju 2017., međutim, potpisnica ovih redaka tada na portalu Srednja.hr objavljuje kako je Povjerenstvo Dijane Vican izradilo suspektan Akcijski plan koji je izostavio cijeli niz mjera iz Strategije. Dapače, osim izostavljenih mjera, Vicaničino povjerenstvo u akcijski je plan dodalo i niz mjera koje Strategija uopće nije predviđala.

Što se tiče kurikularne reforme, izostavljene su neke od ključnih mjera za njezinu provedbu. U to vrijeme, u Vladu uskače HNS i na čelo Ministarstva obrazovanja zasjeda Blaženka Divjak. HNS uskoro uvjetuje odlazak Vican s čela Posebnog stručnog povjerenstva (PSP). Plenković se prvo opire toj ideji pa izjavljuje: “Dijana Vican odlično radi svoj posao, ima moju potporu”, rekao je premijer u kolovozu 2017. i dodao da Vican i Povjerenstvo moraju tek usuglasiti problematičan akcijski plan.

“Sve ostalo su špekulacije”, rezolutan je bio Plenković u trenutku kada je i javnost tražila njezin odlazak s čelnog mjesta za reformu. Vican u rujnu ipak odlazi s čela PSP-a. Kako je ispričala u intervjuu za narod.hr, s čela PSP-a otišla je “nakon razgovora i u dogovoru s premijerom gospodinom Plenkovićem nakon što su ministrica Divjak i vodstvo HNS-a zahtijevali moj odlazak s mjesta predsjednice”. Tada je rekla da joj osobno nije prihvatljiva “kultura rada s metodama ultimatuma, isključivanja, difamiranja, optuživanja, eliminacije, političkog pritiska s pozicije moći”.

Odnos poštovanja i povjerenja

U obrazovnim krugovima nakon toga se moglo čuti da je Plenković iznimno teško donio odluku skloniti Vican s mjesta čelnice PSP-a te kako su njih dvoje ostali u odnosu punom međusobnog uvažavanja, poštovanja i povjerenja. To se očituje i u činjenici da je Vican dvaput imenovana na čelo Upravnog vijeća Agencije za znanost i visoko obrazovanje. Ta je Agencija ključna u sustavu znanosti i visokog obrazovanja; ocjenjuje kvalitetu fakulteta i veleučilišta i daje im ili uskraćuje dozvole za daljnji rad.

Prvi put 2019. imenuje je Hrvatski sabor na prijedlog Plenkovićeve Vlade, a drugi put u travnju ove godine za predsjednicu Upravnog vijeća imenuje je direktno Vlada. Vican je od 2021. i vanjska članica saborskog Odbora za obrazovanje, znanost i kulturu. Od rektorskog mandata Vican se oprostila svečanošću na koju je došao Plenković. Samo tri dana prije isteka njezina mandata, Plenković je osobno posjetio Sveučilište u Zadru, zbog otvorenja obnovljenog objekta stare Tehničke škole koju će koristiti Sveučilište.

Tom je prilikom imao samo riječi hvale za sveučilište koje, kako je rekao, jako dobro planira projekte i konstantno se razvija. Vijest o Plenkovićevom boravku u Zadru na stranicama Vlade tada je objavljena s naslovom “Grad Zadar i Sveučilište u Zadru primjer drugima”.