Sud potvrdio optužnicu protiv kontroverznih poduzetnika koji su kupovali tajne informacije od policije

Na sudu će se naći Vlado Rajić i Rudolf Krpina, uz niz policajaca

22.10.2012., Zagreb - Privedeni Vlado Rajic i dva poduzetnika iz Sesveta zbog sumnje na kupovanje informacija iz najosljetljivijih policijskih istraga dolaze u pratnji policije u zgradu Uskoka na ispitivanje. Igor Mlinar. 
Photo: Zeljko Lukunic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Optužnica USKOK-a koja otkriva nevjerojatnu spregu dijela policije, osoba iz poslovnog svijeta i kriminalnog miljea, te curenje informacija zbog čega su propale brojne velike i zahtjevne tajne istrage, danas je potvrđena na Županijskom sudu u Zagrebu.

Riječ je optužbama protiv kontroverznih poduzetnika Vlade Rajića, kuma lani likvidiranog Vinka Žuljevića Klice, Igora Mlinara, koji je svojem vlasništvu imao više tvrtki, i Rudolfa Krpine, koji je sudjelovao i u zamjenama zemljišta s gradom Zagrebom. Njih se tereti da su od policijskih istražitelja, koji su također optuženi, kupovali povjerljive informacije, te ih preprodavali onima koji su kasnije na taj način izbjegli kaznene progone.

Trgovali informacijama

Taj slučaj počeo se rasplitati još krajem 2012. godine kada je postalo jasno da podaci o tajnim istraga “cure” iz Policijskog nacionalnog ureda za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminala. Optužnica je bila podignuta u travnju 2014. godine ali ju je sud u nekoliko navrata vraćao USKOK-u.

Naime, poduzetnici su preko mreže posrednika od 2010. godine od policijskih službenika nabavljali podatake i službenu dokumentaciju o aktualnim kriminalističkim istraživanjima, provođenju posebnih dokaznih radnji i planiranim uhićenjima. U prijevodu, znali su koga, kada i zbog čega USKOK istražuje, tajno prati ili prisluškuje. Tako se trgovalo transkriptima razgovora i sudskim nalozima za tajno praćenje.

Koga se prisluškivalo?

Povjerljiva dokumentacija prodavana je zainteresiranim osobama samo s jednim ciljem – da se neovlaštenim dostavljanjem podataka i službene dokumentacije oteža ili onemogući prikupljanje dokaza provođenjem kriminalističkih istraživanja i posebnih dokaznih radnji.

Osim spomenute trojke među optuženima su policijski službenici Marko Svalina i Vjekoslav Drnić iz PNUSKOK-a, te njhova kolegica Selma Abadžić koja je bila zadužena za tada najosjetljivije istrage u HAC-u, ARZ-u, no to ju nije sprječavalo da se sastaje s bivšim HDZ-ovim ministrima Ivanom Šukerom i Božidarom Kalmetom. Kalmeta je već tada zbog svoje ministarske uloge u vrijeme izvlačenja milijunskih iznosa iz javnih tvrtki bio zanimljiv istražiteljima.

Optužen i savjetnik MOL-a

Na listi optuženih su i oni kojima su dostavljane povjerljive policijske informacije – Željko Biloš, osječki poduzetnik u međuvremenu optužen zajedno s bivšom šeficom Porezne uprave Nadom Čavlović-Smiljanec, Stipe Barišić Moljac, Čepinac blizak Bilošu, Damir Ivić, bivši direktor Osijek Koteksa i Jozo Petrović, bivši član uprave Ine.

Iznosi za koje su policajci odavali povjerljive informacije nisu bili posebno impresivni, dok je šteta što su ju učinili istražnim organima, kako je u trenutku izbijanja afere potvrđeno, bila velika.