USKOK potvrdio: otkrili smo kako je policijski šef odavao tajne podatke novinaru

Osim Vlade Perkušića pod istragom je završilo još osam ljudi

04.05.2011. Magistratska ulica, Krapina - U ranim jutarnjim satima u akciji USKOK-a i Carine dio carinika s GP Macelj je uhicen i odveden na ispitivanje zbog sumnje za primanje mita. U tijeku su pretresi kuca osumnjicenih carinika. Pretres kuce i uhicenje carinika Danijela Klasica. Uhiceni je stavio kapuljcu na glavu kako ga prolaznici ne bi prepoznali. Photo: Matija Topolovec/PIXSELL
FOTO: Ilustracija/PIXSELL

USKOK je potvrdio da je na osnovu kaznene prijave policije otvorio istragu protiv donedavnog načelnika Policijske postaje Omiš Vlade Perkušića. Sumnjiči ga se za odavanje tajnih podataka iz policijskog sustava. Njegovo kolegu, Ivana Lozića, nekadašnjeg načelnika Odjela gospodarskog kriminaliteta PU splitsko-dalmatinske sumnjiči se pak da je odavao tajne informacije jednom novinaru.

Za sada je utvrđeno, kako smo već javljali, da je Perkušić sređivao prijave za prometne prekršaje svojim kolegama i njihovim poznanicima. Do podataka o njegovim zlouporabama navodno se došlo preko njegovih kontakata s bivšom državnom tajnicom Josipom Rimac. Provjeravajući njihove tajno snimljene razgovore istražitelji su došli do novih dokaza protiv Perkušića.

Pomagali kršiteljima zakona

Tako ga se sada tereti da je provjeravao mogu li se njegovi prijatelji koji su napravili neki prometni prekršaj izvući nekažnjeno samo s upozorenjima. Na taj im je način omogućio da ne plate kazne za kršenje Zakona o sigurnosti prometa na cestama.

Među onima koji su ga navodno tražili tu vrstu usluge bio je, kako je otkrila Slobodna Dalmacija, i sam Lozić, koji je, kao i Perkušić ranije suspendiran, a danas je uhićen. Konkretno, sumnja se da su sređivali kazne Lozićevoj supruzi.

Odavao podatke i novinaru

No, bilo je i onih koji se nisu mogli izvući s upozorenjima, pa je Perkušić, tvrdi USKOK, tražio po sustavu njihove rođake koje bi se moglo prijaviti kao počinitelje prekršaja u slučajevima kada je policija primjerice samo snimila vozilo u prekoračenju brzine. Javljao bi prijateljima imena tih rođaka ili pak onih članova obitelji koji su odselili iz Hrvatske, te čak i onih koji su preminuli nakon trenutka u kojem je prekršaj počinjen. Tako su prekršitelji mogli jednostavno policiji javiti da je njihovim automobilom upravljao netko drugi i izbjeći kaznu. Rješenja kojim su se izdavala upozorenja ili obustavljali postupci u slučaju kada je počinitelj preminuo Perkušić je sam potpisivao.

Istovremeno je otkriveno i da je od ožujka 2020. do svibnja 2021. Lozić tajne policijske podatke dojavljivao novinaru jednog dnevnog lista. Ovaj je pak o tim osobama pisao opsežne i detaljne novinske članke, još u trenutku dok su protiv osumnjičenih vođeni izvidi ili kriminalistička istraživanja.

Ukupno je ovom istragom uz Perkušića i Lozića obuhvaćeno još sedam osoba, onih koji su od bivšeg policijskog načelnika dobivali povjerljive informacije.