Uskoro kreće zimska Olimpijada koja se pretvorila u politički događaj. Izdvojili smo nekoliko zanimljivosti

Bit će to najveće zimske Igre u povijesti, a na njima će biti oboreno nekoliko rekorda

February 7, 2018 - Pyeongchang, South Korea - 180207 Emil Iversen of Norway during a training session ahead of the 2018 Winter Olympics on February 7, 2018 in Pyeongchang..Photo: Petter Arvidson / BILDBYR�N / kod PA / 91951, Image: 362554565, License: Rights-managed, Restrictions: * Austria, Denmark, Finland, France, Norway, Sweden, Switzerland and The Netherlands OUT! *, Model Release: no, Credit line: Profimedia, Zuma Press - News
FOTO: Profimedia, Zuma Press - News

Na 23. Zimskim olimpijskim igrama u PyeongChangu u Južnoj Koreji, koje su stjecajem okolnosti prerasle sportske okvire te se pretvorile i u prvorazredni politički događaj, biti će oboren cijeli niz dosadašnjih rekorda. Ponajprije, to će biti najveće zimske Igre u povijesti: na njima će, naime, nastupiti čak 2.925 sportaša iz 92 zemlje. Biti će i najviše zemalja koje će nastupiti prvi put na zimskoj Olimpijadi: Ekvador, Eritreja, Kosovo, Malezija, Nigerija i Singapur.

SAD će imati najbrojniju reprezentaciju na svijetu u povijesti zimskih Igara: nastupiti će 242 sportaša – 135 muškaraca i 107 žena. Sjevernu Koreju predstavit će samo 22 sportaša, ali unatoč tome njihova delegacija bit će ipak najbrojnija: imati će ukupno 473 ljudi.

Rekordan i broj raspoloživih kondoma

U Južnoj Koreji biti će oboren još jedan rekord: biti će podijeljeno 110.000 kondoma, što je 10.000 više nego u Vancouveru 2010. ili Sočiju 2014. godine. Precizni statističari izračunali su da će svakom sportašu biti na raspolaganju 37 kondoma. Količina kondoma distribuiranih na ljetnim i zimskim olimpijadama stalno se povećava. Posljedica je to želje organizatora da potaknuti siguran seks, a kondomi će se nalaziti u muškim i ženskim sanitarnim čvorovima u olimpijskim selima u PyeongChangu i Gangneungu, u glavnom press centru, medijskom selu i medicinskim centrima. “Ne očekujemo od sportaša da će ih baš sve iskoristiti”, izjavili su organizatori te objasnili da je čak 100.000 kondoma donirao veliki proizvođač prezervativa Convenience Co.

Na Olimpijskim igrama u Rio de Janeiru 2016. godine podijeljeno je 160.000 kondoma. Iako nitko zapravo ne zna što je konkretno dovelo do tog naglog povećanja broja prezervativa na velikim sportskim priredbama, portal Elitedaily.com tvrdi da se taj broj određuje prema broju aplikacija za prijave koje dobivaju organizatori. Na Igrama će se podijeliti rekordnih 259 medalja u 15 sportova, a održati će se ukupno 102 natjecanja.

Iz Hrvatske 20 reprezentativaca u četiri sporta

U olimpijskom selu u blizini stadiona u PyeongChang smješteno je 3884 sportaša i sportskih dužnosnika, dok će u naselju u obližnjem Gangneungu boraviti više od 2.900 osoba, ukupno, dakle, oko 6.500 ljudi. Svečanosti otvaranja i zatvaranja održat će se na Olimpijskom stadionu PyeongChangu koji prima 35.000 gledatelja. PyeongChang, grad s oko 45.000 stanovnika,
udaljen je oko 100 kilometara od demilitarizirane zone koja dijeli Sjevernu Koreju i Južnu Koreju.

Hrvatsku će zastupati 20 reprezentativaca u četiri sporta. Nakon Igara u Torinu 2006. biti će to najveći broj hrvatskih sportašica i sportaša na jednim ZOI. U alpskim disciplinama natjecati će se Leona Popović, Ida Štimac, Andrea Komšić, Lana Zbašnik Natko Zrnčić Dim, Filip Zubčić, Matej Vidović, Istok Rodeš, Elias Kolega, Samuel Kolega, u bobu dvosjedu Dražen Silić i Benedikt Nikpalj koji će nastupiti i u bobu četverosjeda, zajedno s Mate Mezulićem, Antoniom Zelićem. Đulijanom Koludrom, u skijaškom trčanju Vedrana Malec, Gabrijela Skender, Edi Dadić, Krešimir Crnković te u sanjkanju Daria Obratov.

Od bizarnosti valja spomenuti da će 18 zemalja predstavljati tek jedan sportaš. To su Azerbajdžan, Bermuda, Cipar, Ekvador, Eritreja, Gana, Hong Kong, Kenija, Kosovo, Luksemburg, Madagaskar, Malta, Puerto Rico, San Marino, Singapur, Južna Afrika, Timor-Leste i Tonga.

Hrvatska bob reprezentacija: Dražen Silić, Benedikt Nikpalj, Mate Mezulić i Antonio Zelić PIXSELL

Za 22 milijarde jeftinije od Sočija

Zimske Olimpijske igre 2018., stajat će, prema službenim podacima, oko 13 milijardi dolara. Premda je to golem iznos, on je daleko manji od 22 milijarde dolara koliko su 2014. potrošili Rusi za organizaciju Igara u Sočiju. Zimske igre u Torinu 2006. stajale su 4,4 milijarde dolara, a u Salt Lake City 2,5 milijarde dolara. Južnokorejske sigurnosne službe i policija sastavile se spisak od čak 36.000 stranih državljana kojima je zabranjen ulazak u zemlju. Nacionalna obavještajna služba (NIS) izradila je listu u suradnji s policijama i tajnim službama iz više od stotinu zemalja.

Inače, Vlada u Seulu u prosincu je naredila deportaciju 17 stranaca, uključujući i one neidentificirane iz jugoistočne i središnje Azije, zbog toga što su predstavljali potencijalnu prijetnju Igrama. “Prikupljajući i analizirajući obavještajne informacije o međunarodnim terorističkim skupinama, u suradnji s inozemnim špijunskim agencijama, izdvojili smo oko 36.000 “opasnih stranaca” i zabranili im ulazak u zemlju, priopćeno je iz Vlade.

Istodobno je objavljeno da će 60.000 ljudi, uključujući 5 tisuća pripadnika oružanih snaga, brinuti za sigurnost sportaša, objekata i ostalih olimpijskih sadržaja tijekom Igara. Također su do maksimuma pooštrene mjere sigurnosti u zračnim i pomorskim lukama te željezničkim postajama širom zemlje. Snage sigurnosti koristiti će se najsuvremenijom tehnologijom, kako bi, među ostalim, zaštitili 26 predsjednika država, premijera, kraljeva i kraljica iz 21 države. Sigurnosni timovi, koji će koristiti konvencionalne i sofisticirane metode zaštite, također će se osloniti na 1.070 nadzornih kamera postavljenih oko zračnih luka, željezničkih kolodvora, cesta i drugih objekata na putu od Seula do PyeongChanga.

Volonteri na Zimskim olimpijskim igrama AFP

U osiguranju će sudjelovati i dronovi

Po prvi puta osiguranju će pomagati i dronovi opremljeni kamerama za promatranje visoke razlučivosti te fotoaparatima s uređajima za noćno i termičko snimanje. Kako bi spriječili prisluškivanje ili opstrukciju rada kamera, ali i skrivenih kamera te ostalih špijunskih aktivnosti, timovi za sigurnost imati će specijalne detektore, a zračne luke, stadioni, željezničke postaje i ostali sportski i smještajni objekti bit će zaštićenih od mogućih kemijskih, bioloških i radioloških napada.

Posljednjih dana zbila su se dva događaja koja imaju i ozbiljne političke konotacije, a nisu povezana sa Sjevernom Korejom. Najprije je Međunarodni olimpijski komitet, unatoč odluci Sportskog arbitražnog suda u Lozani da ukine doživotnu zabranu nastupanja za 28 ruskih sportaša, odlučio da oni ipak neće moći nastupiti u PyeongChangu. Rečeno je da će kažnjeni pa oslobođeni ruski sportaši moći nastupiti na Igrama samo uz specijalnu pozivnicu MOK-a. Stoga će u PyeongChangu nastupiti samo 169 ruskih reprezentativaca i reprezentativki i to pod olimpijskom, a ne ruskom zastavom. U Moskvi su takvo odluku ocijenili nepoštenom, politički motiviranom i diskriminirajućom.

Politički sukob Južne Koreje i Japana

Do drugog političkog sukoba došlo je između Južne Koreje i Japana. Naime, bilo je predviđeno da će južnokorejski sportaši na svečanim odorama na ceremoniji otvaranja Olimpijskih igara, nositi siluetu svoje države na kojoj se vidi i Dokdo, najistočniji otok Južne Koreje. Problem je što na taj otočić pravo polaže i Japan, koji je odmah žestoko reagirao na tu informaciju tvrdeći da je riječ o političkoj provokaciji.

Prije prijateljske utakmice zajedničkog ženskog hokejaškog tima Južne i Sjeverne Koreje te Švedske, domaća ekipa nosila je na odorama crtež Korejskog poluotoka s otokom Dokto, a i na zastavi je bila ista ilustracija. Tokio je odmah protestirao, a kako Međunarodni olimpijski komitet zabranjuje bilo kakve političke aktivnosti na Igrama, Korejski odbor za sport i olimpijadu (KSOC), odlučio je da će njihovi sportaši nositi odore na kojima će biti silueta Korejskog poluotoka, ali bez otoka Dokdo.

Kim Jong-un poslao mlađu sestru

Premda će Sjeverna Koreja imati samo 22 sportaša koji će se natjecati u umjetničkom klizanju, hokeju, alpskim disciplinama, brzom klizanju njena će delegacija ipak biti najveća: brojati će ukupno 473 ljudi. Među njima će biti 140 članova i članica raznih umjetničkih skupina, vojska od 229 ljepotica navijačica, 26-članova taekwondo demonstracijskog tima, 21 novinar i više članova sjevernokorejskog olimpijskog komiteta.

Cijelu tu golemu ekspediciju predvoditi će izaslanstvo od 16 visokih državnih i političkih dužnosnika, kojemu će na čelu biti nominalni šef Sjeverne Koreje 91-godišnji Kim Yong-nam, koji je predsjednik predsjedništva Vrhovne narodne skupštine. No, on neće biti najvažniji gost iz Pjongjang. Svu pozornost bez ikakve sumnje, privući će Kim Yo-jong, mlađa sestra diktatora Kim Jong una koja je članica najvišeg vodstva vladajuće Korejske radničke partije.

Biti će to prvi puta od kraja korejskog rata 1953. da jedan član vladajuće sjevernokorejske dinastije Kim posjetio Južnu Koreju. To je očito odgovor Kim Jong una na odluku američkog predsjednika Donalda Trumpa da na svečanost zatvaranja Igara pošalje svoju kćer Ivanku Trump.

Kim Jong-unova mlađa sestra Kim Yo-jong AFP

Stigli i sjevernokorejski zabavljači

Glazbenici, pjevači i plesači koje je predvodi Hyon Song-wol, pop pjevačica i moćna političarka u Sjevernoj Koreji, stigli su u luku Mukho u Južnoj Koreji trajektom Mangyongbong-92. Svi će oni cijelo vrijeme boraviti na brodu koji ima 9.700 tona, kafić, restoran, razne zabavne sadržaje, pa i bazen, a zanimljivo je da se taj trajekt nalazi pod sankcijama UN-a. Ipak, južnokorejska vlada odlučila je napraviti iznimku u povodu Olimpijade, a odlučeno je također da će se brod opsrbljivati hranom i pićem te naftom i električnom energijom.

Slična je situacija i s čater letovim između Južne i Sjeverne Koreje kojima su se prebacivali sportaši iz jedne u drugu državu. Ti bi zrakoplovi također trebali potpasti pod sankcije UN-a, ali je i tu napravljen izuzetak. Inače, za nastupe sjevernokorejskih umjetnika u Južnoj Koreji vlada nezapamćen interes: u Gangneung i Seoul za kupnju karata prijavilo se 150.000 ljudi dok ima mjesta za svega 1.560 sretnika. Oni će biti izabrani po lutrijskom principu.

Sjevernokorejske navijačice AFP

Zajednički nastup dviju Koreja u hokeju

Inače, skupina južnokorejskih skijaša alpinaca trenirala je dva dana zajedno sa sjevernokorejskim reprezentativcima u luksuznom skijalištu Masikryong, u pokrajini Gangwon, gdje je raspoređeno nekoliko sjevernokorejskih graničnih jedinica. Mnogi su Seulu zamjerili što je pristao na tu posjetu objašnjavajući da je taj način Kim Jong un reklamirao skijalište za sjevernokorejsku elitu.

Istodobno, u Južnoj Koreji trenirale su sjevernokorejske kandidatkinje za zajedničku reprezentaciju u hokeju na ledu. Odigrana je i jedna trening utakmica sa Švedskom, a u zajedničkom timu igrale su četiri sjevernokorejske igračice. Inače, to nije prvi puta da Sjeverna i Južna Koreja nastupaju na sportskim događajima s jedinstvenom reprezentacijom. Još 1991. imali su zajednički tim na Svjetskom prvenstvu u stolnom tenisu u Chibu u Japanu, a natjecali su se u muškim, ženskim i mješovitim parovima. Nastupili su također pod zajedničkom zastavom na svečanosti otvaranja Ljetne olimpijade u Sydneyu 2002., Azijskim igrama 2002. u Busanu i Ljetne univerzijade 2003. godine u Daeguu.

S.Koreja pooštrila nadzor na granici

Južnokorejske i američke tajne službe otkrile su da je Sjeverna Koreja do maksimuma pooštrila nadzor nad svojim vojnicima koji se nalaze na granici s Južnom Korejom. Vlasti u Pjongjangu pribojavaju se, naime, da bi vojnici mogli krivo protumačiti naglo zatopljenje odnosa između dvije države i nedavne susrete izaslanstava dviju država te iskoristiti tu priliku za bijeg.

Korejska narodna armija izdala je pak naredbu da se udvostruče straže i napori u čuvanju granice na graničnim područjima Pyonggang, Kimhwa, Changdo i Kumgang. Također je pooštrena kontrola ribara, a Kim Jong-un naredio je strogu provjeru svih posada ribarskih brodica koje napuštaju sjevernokorejske luke.

Sad još preostaje vidjeti hoće li Sjeverna Koreja, kako je najavljeno, 8. veljače, dakle dan uoči otvaranja Olimpijade, održati veliku vojnu paradu u čast osnivanja svojih oružanih snaga. Biti će to prilika uvjeriti se je li Kim Jong un zaista spreman na pregovore i popuštanja napetosti ili je Olimpijadu iskoristio kako bi u miru dovršio razvoj nuklearnih bombi i interkontinenatlnih balističkih raketa kako to tvrdi američki Pentagon.