Usred smo najgore suše u zadnjih 500 godina, Hrvatska među najteže pogođenima: 'Potrajat će do studenoga'

Europski stručnjaci objavili su uznemirujući izvještaj, najavljuju opaku jesen

FOTO: Davor Javorovic/PIXSELL/JCR

Zajednički istraživački centar (JCR), služba Europske komisije, danas je objavio novo izvješće o suši u Europi zaključno s 10. kolovoza 2022. godine. Suša je, prema izvješću, u brojnim regijama EU krajnje ozbiljna. Situacija je bila zabrinjavajuća već u srpnju, a sada se dodatno pogoršala.

Tako je 47 posto teritorija Europske unije pod upozorenjem koje se izdaje zbog manjka oborina i suhog tla. Osim toga, još 17 posto teritorija je pod uzbunom, koja je stupanj više od upozorenja i ukazuje na to da suša loše utječe na usjeve i vegetaciju.

Komentirajući nanovije izvješće, povjerenica Europske komisije za inovacije, istraživanje, kulturu, edukaciju i mlade Mariya Gabriel kazala je da je kombinacija teške suše i toplinskih valova stvorila dosad nezabilježen pritisak na razine voda u cijeloj EU.

Kombinirani indikator suše na današnji dan JRC

Urod žita manji od prosjeka

“Klimatske promjene su nesumnjivo sve primjetnije svake godine, a znanstvenici Europske komisije neumorno rade kako bi mapirali i proučili ovu krizu i to s najboljom dostupnom tehnologijom, s tla i iz svemira. Oni predvode napore za zaštitom našeg okoliša i građana”, rekla je.

Gabriel je dodala da imamo iznadprosječnu požarnu sezonu te velik utjecaj suše i toplinskh valova na poljoprivredne usjeve. S obzirom na to, predviđa se da će ove godine urod žita, soje i suncokreta na razini EU biti 16, 15 te 12 posto niži od petogodišnjeg prosjeka.

Najgora suša u 500 godina

Ozbiljan nedostatak oborina je utjecao na gotovo sve rijeke u Europi, što je pak utjecalo na energetski sektor zbog manjka vode za proizvodnju električne energije u hidroelektranama, ali i zbog manjka vode za hlađenje brojnih drugih elektrana. Osim toga, pati i riječni transport.

U nekim je zemljama, pa i u Hrvatskoj, zadnjih dana bilo oborina koje su situaciju malo popravile. No, u brojnim zemljama su one stigle u obliku nevremena koje je izazvalo štete na infrastrukturi, dok je u nekoliko zemalja odnijelo i ljudske živote.

Prema stručnjacima iz JCR-a, čini se da je ovo najgora suša u zadnjih 500 godina. Izvješće objavljeno danas objedinilo je podatke zaključno s 10. kolovoza. Stoga je procjena o suši tek preliminarna koju će potvrditi, ili opovrgnuti, finalni podaci koji se prikupljaju do kraja ljeta.

Hrvatska među najteže pogođenima

U izvješću stoji i kako su Španjolska, Francuska, središnja i sjeverna Italija, središnja Njemačka, Mađarska, Rumunjska, Slovenija i Hrvatska među najpogođenijima dugoročnim deficitima kiše u cijeloj Europi. Izvješće navodi i kako su se razdoblja u kojima je manjkalo kiše i u kojima je bilo jako vruće poklopila s cvjetanjem biljki i klijanjem zrna.

To je pak dovelo do nepovratnih gubitaka na usjevima. Obratna situacija je zabilježena jedino u Litvi i Latviji gdje je pak bilo previše oborina što je također loše utjecalo na usjeve i zbog čega će kasniti početak sezone žetve.

U Hrvatskoj iznadprosječno toplo i suho – do studenog

Za veći dio Europe će se vremenski uvjeti “unormaliti” u periodu od kolovoza do listopada. To neće biti dovoljno da se pogođena područja u potpunosti oporave od deficita akumuliranog kroz period dulji od pola godine, ali će ipak olakšati tešku situaciju.

No, čini se da će se topliji i suši uvjeti od uobičajenih nastaviti u zapadnoj euromediteranskoj regiji sve do studenog 2022. godine. Zapad Španjolske, istok Portugala i hrvatska obala će imati značajno sušnije uvjete od normalnih, navodi se u izvješću. Suša, iako ne značajna, se predviđa i za Alpe.

Prognoza suše do kraja listopada, crvenim i narančastim označeni neobično suhi uvjeti JRC

Šteta u Hrvatskoj milijardu kuna

Inače, poljoprivrednici iz pet županija sastali su se u utorak u Banskim dvorima s resornom ministricom i premijerom zbog alarmantnog stanja u poljoprivredi uzrokovanog sušom, javlja HRT. Tvrde da je više od 50 posto usjeva ugroženo zbog nedovoljno kiše u posljednja dva i pol mjeseca, a štetu procjenjuju na više od milijardu kuna. Na sastanku im je obećano 200 milijuna kuna pomoći koji su već pripremljeni, a koji bi im trebali biti isplaćeni u listopadu.

Poljoprivrednici su premijeru uputili još neke zahtjeve. “Zatražili smo raniju avansnu isplatu potpora, minimalno 80 posto u listopadu, gdje bi poljoprivrednici već ta sredstva mogli iskoristiti. Zatim da se smanje različita administrativna opterećenja poljoprivrednika, nabrojili smo koja su to, te problem s distribucijom i uopće korištenjem plavog dizela koji nam donosi veliku štetu, poručio je Mato Brlošić, predsjednik Hrvatske poljoprivredne komore.

“Gledajte što se dešava u ostalim zemljama gdje seljaci traže razgovor sa svojim premijerom traktorima i bagerima. Mi to nećemo, mi smo dočekali taj trenutak da ljudski razgovaramo, da sjednemo, jer kad vas nešto muči i kad se dogovorite lijepo, lakše je problem i podnijeti i preboljeti. Ovo je za svaku pohvalu danas, eto, mi smo stvarno zadovoljni, kazao je Petar Pranjić, predsjednik Odbora za ratarstvo.