Ustavna stručnjakinja: 'Kompliciranje života necijepljenima je legitimno'

Smanjivanje broja hospitalizacija, teških slučajeva i smrtnih ishoda opravdava šire korištenje covid potvrda, smatra

FOTO: HRT

U današnjoj emisiji HRT-a Studio 4 gostovala je predstojnica Katedre za ustavno pravo Pravnog fakulteta u Rijeci Sanja Barić. Govorila je o covid potvrdama s obzirom na njihovu sve širu primjenu te Ustavnim pravima građana. Za početak je komentirala izjavu danske premijerke, koja je uoči uvođenja covid potvrda u toj zemlji rekla da treba zakomplicirati život necijepljenima.

“Virus je s nama dvije godine i svakim danom znamo sve više. Virus se neprekidno mijenja, znanstvena zajednica je potpuno u tome upregnuta i nije teško shvatiti koliko nam je teško s time se nositi. Kad bi točno znali koje je rješenje, znali bi točno koje mjere uvoditi”, rekla je.

“Kompliciranje života necijepljenima se upravo događa, jer shvaćamo da je najviše napregnut zdravstveni sustav. Smanjivanje broja hospitalizacija, teških slučajeva i smrtnih ishoda – to je pozadinska priča i ona je legitimna”, rekla je.

‘Oprostite, zar je toliki teret testiranje?’

Barić je govorila i o saborskim zastupnicima koji će uskoro na ulazu u Sabor biti obavezni pokazati covid potvrdu. Kazala je kako oni moraju služiti kao primjer građanima jer uvođenje covid potvrda nije nečiji hir.

Rekla je kako nema razloga da Sabor ne funkcionira, kao i da je u najtežim slučajevima moguće održati sjednice online. “Ali, oprostite, zar je toliki teret testiranje? Kažu uništava se sluznica nosa. Recite, je li znate što jedete, što dišete, kakav stil života imate i sad vam je problem sluznica nosa? Shvaćate?”, pitala je Barić.

‘Ljudska prava i slobode imamo ali su ograničena’

Govoreći o onima koji su protiv mjera, rekla je kako se češće radi o glasačima vladajućih, s desnog spektra pa i desnije od toga. Prokomentirala je potom i oporbu koja je kritizirala i kada su se mjere donosile i kada su se ukidale. “Nemate komotnije pozicije od oporbe. Vi ste tu prvenstveno da kritizirate. Ali postoji odgovornost za izgovorenu riječ i ona se propituje na izborima. Imate dio oporbe koji egzistira isključivo na kritici potpuno marginalnih i potpuno suludih pitanja”, kazala je.

Rekla je da pritom neće nikoga imenovati te da je glavno pitanje tko nudi rješenja. Voditelj ju je pitao je li svaka sloboda po njoj za javno konzumiranje ili dio sloboda mora ostati unutar četiri zida.

“Ljudska prava i slobode imamo ali su ograničena – zaštitom zajednice, ljudskih prava drugih, javnog zdravlja i javnog poretka. Kad postoje prava koja nikoga ne ugrožavaju – ona se trebaju provoditi izvan svoja ‘četiri zida’, a oni stalno koji govore o svoja ‘četiri zida’ – koriste riječ sloboda za nešto što ugrožava druge ljude i zdravlje. Stavljanje u četiri zida onih koji stvarno ugrožavaju druge jest pravni konstrukt – ispravno tumačenje ograničenja ljudskih prava”, rekla je.

‘Moje pravo da mašem rukom završava tamo gdje počinje vaš nos’

Ipak je dodala da je to možda malo prekomplicirano pa podsjetila na jednostavnu poruku američkih i britanskih sudova koji su rekli: ‘Moje pravo da mašem rukom završava tamo gdje počinje vaš nos’. “Znači ja ne smijem mahati rukom izvan svoja četiri zida ako je vaš nos tu”, dodala je.

Voditelj ju je potom pitao odnosi li se isto i na pravo imanja virusa, o čemu je nedavno govorio saborski zastupnik Zlatko Hasanbegović. “Što znači pravo imati virus? Vi se možete zaraziti ovako ili onako, ali širiti ga, biti opasan, biti nesiguran u toj situaciji, i najgore od svega – slati poruku građanima da neće poštivati propise države samo zato što je saborski zastupnik – to je toliko strašno da je grozno što o tome uopće moramo govoriti”, rekla je za HRT.