Nekad je nužno odabrati stranu

Ustavni sud donio je važnu presudu: Srbi u Vukovaru dobivaju veća prava na svoj jezik i pismo

Predsjednik Ustavnog suda Miroslav Šeparović danas je obrazložio odluku

Srpska nacionalna manjina u Vukovaru dobiva veća prava na korištenje svog jezika i pisma, odlučio je Ustavni sud koji je na sjednici 2. srpnja prihvatio zahtjev za ocjenu ustavnosti Statuta Grada Vukovara koji je podnesen prije četiri godine. Zahtjev je 2015. podnio saborski Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina.

Predsjednik Ustavnog suda Miroslav Šeparović danas je obrazložio ovu odluku, a riječ je o statutarnim odlukama grada Vukovara, među kojima su neki članci sada ukinuti. Tako je primjerice ukinuta statutarna odredba u dijelu koji se odnosi na prava srpskih vijećnika u Gradskom vijeću pa im se materijali za rad na srpskom jeziku i ćirilici moraju osigurati i na usmeni, a ne samo pismeni zahtjev kao ranije. Isto je i s dostavom prijepisa pojedinog predmeta, propisa, akta ili isprava.

Odluke o pravima srpske manjine do listopada

Istovremeno Ustavni sud nije prihvatio zahtjev u odnosu na odredbe statutarne odluke kojom je propisano da se kolektivna prava srpske nacionalne manjine na području Vukovara “osiguravaju kad se steknu uvjeti”. Šeparović je kazao da Ustavni sud zabrinjava što gradsko vijeće nije donijelo odluke o pravima pripadnika srpske nacionalne manjine. Stoga im je Ustavni sud naredio da u listopadu postupe po vlastitom statutu i zakonu i donesu odluke i o tome obavijeste sud.

“U listopadu moraju vidjeti koja od prava individualnih i kolektivnih, s obzirom na dostignuti stupanj snošljivosti i dijaloga, se mogu proširiti i o tome donijeti odluku. Ako Ustavni sud bude smatrao da to nije u skladu sa Ustavnim zakonom zadržao si je mogućnost da je ukine”, kazao je Šeparović.

Među odlukama i ona o ćiriličnim natpisima

Iako to nije izrijekom navedeno na novinarsko pitanje je potvrdio da je među tim odlukama i ona o ćiriličnim natpisima u Vukovaru.

Podsjećamo, Vukovarsko Gradsko vijeće 2015. godine većinom glasova izglasalo je izmjene gradskog Statuta po kojima nisu predviđene dvojezične table na gradskim ustanovama, institucijama, trgovima i ulicama u Vukovaru.